A Health Expectations folyóirat 2024. márciusi számában megjelent cikk egy új, motivációsinterjú-alapú beavatkozást mutat be, az M3 tréninget, amely javította a fizikai aktivitásban való részvételt és a változásra való készséget a krónikus fájdalommal élő serdülők körében. A cikket társszerzőként jegyzi dr. Ádám Szilvia, intézetünk munkatársa.

A lapban publikált kutatás célja az M3 tréning megvalósíthatóságának és elfogadhatóságának értékelése volt. A vizsgálatban 35 serdülő-szülő páros vett részt. Az eredmények azt mutatták, hogy a program megvalósítható volt, 77,8%-os indulási és 85,7%-os folytatási aránnyal.

Mind a tinédzserek, mind a szülők elfogadhatónak találták az M3 tréninget. A résztvevők a gyakorlást és a fizikai aktivitást tartották a program leghasznosabb elemeinek (36% illetve 37%). Bár az énhatékonyság az egyén saját képességeibe vetett hit nem igazán változott, mégis jelentős növekedést tapasztaltak a változásra való készségben mind a serdülőknél, mind a szülőknél.

Az M3 tréning javította a fizikai aktivitásban való részvételt, miközben előtérbe helyezte a serdülők autonómiáját. A módszer az eredmények alapján klinikailag relevánsnak tűnik, és rövidebb idő alatt is pozitív változást eredményezhet a változásra való készségben. Emiatt ez a megközelítés ígéretesnek tűnik a krónikus fájdalommal élő serdülők kezelésében, mivel ötvözi a motivációs interjú technikáit a fizikai aktivitás népszerűsítésével, így segítve a viselkedés változását ennél a sok kihívással küzdő korcsoportnál.