A Magyar Onkológia 2024 márciusában megjelentetett egy közleményt, amely irodalmi áttekintés és az OMIII (Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet) beteganyagának vizsgálata alapján vizsgálta az agyban található pineális régióban megjelenő tumorok idegsebészeti ellátásának lehetőségeit. A szerzők között volt intézetünk két munkatársa is, Báskay János és Pollner Péter.

A tobozmirigy környékén kialakuló daganatok a felnőttkori szupratentoriális (az agy tentorium nevű hártyája feletti) tumorok kevesebb mint 1%-át teszik ki. Kezelésük multimodális (teljes körű) megközelítést igényel. Korábban az ellátás alapját a direkt műtét jelentette, amely emelkedett kockázattal jár. A minimálinvazív technikák és az onko-radioterápia fejlődése azonban lehetőséget teremt a biztonságos, személyre szabott ellátás megvalósítására.

A vizsgálat bemutatja a kombinált endoszkópos és sugárterápiás technikákon alapuló kezelési gyakorlatot: egycentrumos, retrospektív klinikai vizsgálat során az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (korábban Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet) beteganyagát dolgozták fel a szerzők. 

A publikációba 23 olyan felnőtt beteg adatai kerültek be, akiknél 2014 és 2023 között endoszkópos III. kamrai fenesztráció, pineális tumorukból mintavétel történt. Az adatfeldolgozás során megállapítást nyert, hogy az esetek 78,3%-ában sikerült klinikai állapotjavulást elérni endoszkópos beavatkozással. A műtét előtti performanszstátusz (amely leírja, hogy a beteg mennyire tudja ellátni magát és mennyire képes a mindennapi életét élni a betegsége mellett) jelentős mértékű növekedését észlelték a műtétet követő időszakban, a sugárkezelés pedig a tumorméret regresszióját (csökkenését) vagy stabil állapotát eredményezte.

A tobozmirigy-régió tumorai kezelésének összetettsége és bonyolultsága olyan multidiszciplináris megközelítést igényel, amely maximalizálja az egyes módozatok előnyeit, miközben minimalizálja a lehetséges kockázatokat és szövődményeket.

A tanulmány megállapította, hogy a direkt műtéti ellátással szemben a minimálinvazív endoszkópos műtéti beavatkozás és az adjuváns (kiegészítő jelleggal adott) sugárkezelés kombinációja ígéretes, kompromisszumoktól mentes kezelési alternatívát biztosít a pineális régió jóindulatú és rosszindulatú tumoros elváltozásainak ellátása során. Alacsonyabb műtét körüli szövődményarány mellett a betegek életminősége is szignifikánsan javítható az endoszkópos beavatkozás által, az azt követő sugárterápia pedig képes tartósan megőrizni ezt az állapotot.