A Perioperative Medicine Journal 2024 márciusában megjelenő számában közölt tanulmány ismerteti a hazai fájdalomkezelési eredményeket, sebészeti, ortopédiai és traumatológiai betegek összehasonlításán keresztül. A cikk első szerzője Lovasi Orsolya, intézetünk végzett Phd-hallgatója, témavezetői munkatársaink, dr. Gaál Péter és dr. Lám Judit voltak, akik a közlemény társszerzői közt is szerepelnek.
Itthon még nem elterjedt az Akutfájdalom-Kezelő Szolgálat (Acute Pain Service, APS), amely jelentős hozzáadott értéket kínál a betegkimenetelek és a költségek tekintetében. Mindössze két hazai kórház működtet APS-t, és teljesítményüket még nem értékelték.
A cikkben ismertetett kutatásba 348 beteget vontak be, 120-at az APS csoportban és 228-at a kontrollcsoportban. A betegek tapasztalataikat az American Pain Society Patient Outcome Questionnaire adaptált változatával töltötték ki. A kérdőív kitért a fájdalom intenzitására, a fizikai és érzelmi funkciókra gyakorolt hatására, a mellékhatásokra, rákérdezett a betegelégedettségre, a kapott információkra és a kezelési döntésekben való részvételre.
A cikkben közölt eredmények megerősítik a korábbi nemzetközi bizonyítékokat az APS posztoperatív fájdalomkezelésben nyújtott előnyeiről, és támogatják a technológia szélesebb körű alkalmazását a magyar kórházakban. Mindazonáltal a kutatás megállapította azt is, hogy a betegek informálására és bevonására kiemelt figyelmet kell fordítani, mivel a jobb eredmények önmagukban nem feltétlenül növelik a betegelégedettséget.
A teljes cikk ide kattintva érhető el: Acute Pain Services and pain-related patient-reported outcomes in Hungarian hospitals