A fiatalkorúak bőrápolást illető tájékozatlansága, a bőrrákok egyre gyakoribbá válása, a tetoválás és a piercing kritikátlan terjedése, ezek szövődményeinek nem-ismerete, valamint az elmúlt években a fiatal nemibetegek arányának növekedése is alátámasztotta azt az igényt, hogy szükséges a fiatalok bőrgyógyászati ismereteinek bővítése, szexuális felvilágosítása, megóvása a környezeti ártalmaktól, bőrkárosító divatirányzatoktól, valamint a nemi fertőzésektől. Ezért egy nagy népszerűségnek örvendő, a bőr- és nemigyógyászat bizonyos, a fiatalokat közvetlenül érintő témáit felölelő tájékoztató előadás sorozatot indít Klinikánk Prof. Dr. Sárdy Miklós kezdeményezésére. A 2017. évi Kutatók Éjszakája rendezvényhez idén először csatlakozott a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika, ahol nagy sikerrel tartottak fiatal szakorvosaink tájékoztató előadásokat. Mindez alátámasztja azt az igényt, hogy szükség van a 10-20 év közötti fiatalok felvilágosítására.
2017. novemberében Klinikánkon megalakult a BőrŐrök csapata, s ezzel elindította egészségprogramját.
BőrŐrök:
Prof. Dr. Sárdy Miklós, igazgató, ötletgazda
Dr. Kuroli Enikő, bőrpatológus
Dr. Kovács Anikó, bőrgyógyász szakorvos
Bencés Ilona, klinikai vezető ápoló
Dr. Hodossy-Virágh Andor, bőrgyógyász rezidens
Dr. Tamási Béla, bőrgyógyász szakorvos
Dr. Gergely László Hunor, bőrgyógyász szakorvos
Tóth Anikó, orvostanhallgató
Kezdetben elsősorban a fővárosi VIII. és IX. kerület középiskolás diákjait és kísérő tanáraikat hívtuk meg előadásainkra, de ma már – a nagy érdeklődésre való tekintettel – más kerületek és vidéki iskolák jelentkezését is szívesen vesszük.
Az előadások helyszíne: a Bőrklinika udvari tanterme (kb. 200 fős befogadó képességgel).
Az egészségprogram főbb témakörei: fényvédelem, anyajegyek, bőrrákok, tetoválás és testékszerek, bőrhigiénia, szexuális úton terjedő betegségek, arcápolás. A programsorozat várhatóan folytatódik majd. Részvétel minden diák és tanár számára ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött, a hely biztosításának érdekében.
Előadóink:
Dr. Kuroli Enikő, patológus
„Fényvédelem, anyajegyek, melanoma”
Az előadás a napsugárzás káros hatásairól (mit is tehetünk, ha „tüzesen süt le a nyári nap sugára”?), különböző bőrtípusokról, anyajegyekről, a bőr rosszindulatú, festékes daganatáról, a melanomáról, valamint a szolárium káros hatásairól szól, sok képpel, ábrával illusztrálva, érdekesen, humorosan.
Dr. Kovács Anikó, klinikai szakorvos
„Bosszantó piros pöttyök”
Az előadásban a serdülőket leggyakrabban érintő bőrbetegségről, az aknéről lesz szó. A helyes otthoni arcápolás, a kozmetikai kezelési lehetőségek mellett a bőrgyógyászhoz fordulás indikációit is megvitatjuk. Emellett a szőrtelenítés lehetőségeiről, mellékhatásairól esik szó.
Bencés Ilona, klinikai vezető ápoló, Astellas-díjas, diplomás ápoló
„ Turmix – egészségnevelés élvezetesen”
Előadásomban mindennapi tevékenységek egészséggel-betegséggel összefüggő vonatkozásait mutatom be, tudományos tényekkel alátámasztva. Pl: Hogyan terjednek a fertőzések tüsszentéssel és érintéssel? Hogyan mossunk helyesen kezet? Milyen mindennapi dolgok gyorsítják az öregedést? Mi történik, ha keveset alszunk? Mit kezdjünk az izzadással? stb.
Dr. Hodossy-Virágh Andor, rezidens
„Ékszer – ésszel”
Az előadásban a tetoválások és testékszerek díszítő célját tönkretevő, ritka, de egyre gyakoribbá váló szövődményeiről lesz szó, kiemelve, hogy ki az, akinek nem tanácsos a bőrét ily módon ékesítenie.
Dr. Tamási Béla, klinikai szakorvos, az Országos STD Centrum és Diagnosztikai Központ helyettes vezetője
„Te és a szexuális úton terjedő fertőzések: hogyan állj nyerésre?”
Szifilisz, herpesz, HPV, tripper, HIV?
Minden, amit tudni akartál a szexuális úton terjedő fertőzésekről: tünetek, megelőzés, hogyan terjednek és hogyan nem. Tabuk és prédikációk nélkül.
Dr. Gergely Hunor, klinikai szakorvos
„Szex – nem tudom hova tegyem”
Mit? Hova? Mikor? Miért?</br /> Rövid összefoglaló a nemi szervek anatómiájáról és a szex élettanáról.
Tóth Anikó, orvostanhallgató
A fogamzásgátlás ezer arca – Egy cél, sok eszköz
Támogatóink: