Ha bőrgyógyászati beavatkozásra készülünk, nem érdemes halogatni, akár esztétikai, akár egészségügyi kezelésről van szó, az egyre erősödő UV-sugárzás miatt célszerű a következő hetekben túlesni rajta – mondja Dr. Wikonkál Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának egyetemi tanára. Márciusban és áprilisban még csak 3-4-es az UV-index, míg májusban, júniusban már 6-7-es is lehet, ami még az átlagos állapotban lévő, ám a tél miatt kifakult bőrnek is megterhelést jelent, nemhogy egy frissen kezelt, újjáépülőben lévő bőrfelületnek. A beavatkozás után 1-2 hétig tart a sebgyógyulás, de még a következő egy hónapban is nagyon kell óvni a bőrünket – tanácsolja a bőrgyógyász.
A hajszálerek, ráncok, pigmentfoltok, anyajegyek eltüntetése érdekében sokan választják a különféle lézeres vagy egyéb, például hámlasztásos kezeléseket, ezek hatására azonban a bőr egy ideig nagyon érzékeny lesz. A friss bőrfelszín pigmenttartalma eltér a kezelés által nem érintett felületétől, ezért erős sugárzás hatására foltok jelenhetnek meg. A következő hetekben azonban még bátran elvégeztethetjük ezeket a beavatkozásokat, az UV-index ugyanis még alacsony, a napsütés nagyon jól esik a közérzetünknek, de az UV-tartalom még nem erős. Ez azt jelenti, hogy a meleg napsütéses idő ellenére sem kell tartani leégéstől, mert még nincs igazi ereje a napnak, ami épp megfelelő a bőrfelület újjáépüléséhez.
Természetesen ilyenkor is oda kell figyelni a fényvédelemre, akik sokat vannak a szabadban, azok kétóránként, akik zárt helyen tartózkodnak, azok az iroda vagy lakás elhagyása előtt kenjék be a szabadon lévő bőrfelületet fényvédővel. A lézeres beavatkozásokat napbarnított bőrön nem is érdemes elvégezni, mert a lézer energiáját ilyenkor nem a megváltoztatni kívánt felület nyeli el, hanem mellékhatásként erős gyulladás keletkezik.
Az anyajegyeket is célszerű ilyenkor megnézetni bőrgyógyásszal, és ha indokolt valamelyiknek az eltávolítása, akkor jobb ezen is túl lenni tavasszal. Műtét után ugyanis kötést kell viselni, és egy ideig mosakodni sem szabad, ezek elviselése sokkal kellemetlenebb a hőségben, mint most – mondja a szakember.
Ha nem készülünk beavatkozásra, akkor is gondoskodjunk a szükséges fényvédelemről – javasolja Dr. Wikonkál Norbert, aki szerint a télen kifakult bőrünket fokozatosan kell felkészítenünk a nyárra. A ragyogó napsütésnek mindenki örül, ám nem szabad azonnal nekivetkőzni, és órákat a napon tölteni anélkül, hogy bekennénk magunkat. A „felkészületlen” bőrnek ugyanis többet árt egy nem túl erős késő tavaszi napsütés, mint a már közepesen lebarnult bőrnek egy erősebb UV-sugárzás. Először csak rövidebb időt töltsünk a napon, majd ha már van egy alapszínünk, akkor maradjunk tovább a szabadban – javasolja a szakember, aki szerint a 18 éven aluliak bőre sokkal nagyobb fokban károsodik az erős nap hatására, mint az idősebbeké. A különféle betegségek miatt legyengített immunrendszerű úgynevezett immunszuprimált betegeknek is különösen veszélyes lehet a túlzásba vitt napozás, náluk eleve magasabb a bőrdaganatok kialakulásának kockázata – mondja Dr. Wikonkál Norbert.
Kele Tímea
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem