A SEMMELWEIS EGYETEM HUMÁNTUDOMÁNYI INTÉZET ANYANYELVI NEVELÉST ÉS KOMMUNIKÁCIÓT TÁMOGATÓ KUTATÁSI MŰHELY RÉSZVÉTELE AZ ORSZÁGOS NEVELÉSTUDOMÁNYI KONFERENCIÁN
2024.október 24-26-án, 24. alkalommal rendezték meg az Országos Neveléstudományi Konferenciát. Idén a Debreceni Egyetem adott helyet az eseménynek. Az épület impozáns falai között a tisztelet és a meghatódottság szelleme uralkodik, ez az érzés hatja át az előadókat is. Az Anyanyelvi Nevelést és Kommunikációt Támogató Kutatási Műhely szimpóziummal készült e jeles Konferenciára.
Az Anyanyelvi intervenciókutatások: a mese innovációs lehetőségei tipikus és atipikus fejlődésmenetű gyermekek körében című szimpózium központi témája a mesék innovatív lehetőségeinek kutatás a tipikus és atipikus fejlődésmenetű gyermekek körében. Ennek az egyik iránya a szülők körében alkalmazható közös mesemondás vizsgálata, a másik a képek és a mozgóképek szerepe a mesék közvetítésében. A szimpózium négy előadásának profilja a kevés elemszámú egyénfókuszú validitásvizsgálat. A szimpózium elnöke Pintér Henriett, opponense Tóth Edit, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Neveléstudományi Intézet kutatója volt.
A Szimpózium első előadója Haga Orsolya volt, aki a Mennyire érzik a szülők a gyermekükkel való együttlétet ösztönzőnek? Egy családi környezetben zajló háromnapos mesetevékenység validitásvizsgálata címmel ismertette Műhelyünk vizsgálatát.
Farkas Simon mutatta be ezt követően A mese és a rajzfilm óvodások körében való alkalmazásának validitásvizsgálata címmel az előadását.
Nyelvfeldolgozási nehézségekkel küzdő gyermekek számára alkalmazható beszéd- és meseintervenció validitásvizsgálata címmel ismertette Gál Franciska Műhelyünk harmadik vizsgálatát.
Negyedik előadásunk Surányi Sáráé volt, aki Hallás utáni szövegértés teszt adaptálása, annak kipróbálása atipikus fejlődésmenetű nyelvfejlődési zavarokkal küzdő gyermekek körében címmel ismertette az eddigi vizsgálatokat.
A Szimpózium előadói közül hárman a Semmelweis Egyetem Pető András Kar hallgatói voltak, akik közül Farkas Simon pedagógiai szakszolgálatban mozgásfejlesztő pedagógusként, Haga Orsolya integrált óvodában konduktor-óvodapedagógusként, Surányi Sára pedig neurorehabilitációs centrumban konduktorként dolgozik. Tanítványainkra, a Műhelyünk ifjú kutatóira és kollégainkra büszkék vagyunk.
Dr. Pintér Henriett