131 éve, szeptember 11-én született Dr. Pető András, intézményünk névadója, a konduktív pedagógia megalkotója. Hagyományainkhoz híven az emlékezés sorozata a Farkasréti temetőben kezdődött, majd a Kútvölgyi úti megemlékezés mellett az SE Pető András Pedagógiai Intézete szervezésében a professzor egykori lakhelyénél, a Stollár Béla utcában található emléktáblánál tartottak ünnepi megemlékezést. Szombathelyen, Pető András néhai szülőházál a helyi konduktív óvoda neveltjei és munkatársai helyezték el az emlékezés virágait.

A megemlékezés a Farkasréti temetőben, dr. Pető András sírhelyénél kezdődött, ahol Feketéné dr. Szabó Éva, a Semmelweis Egyetem stratégiai és fejlesztési rektorhelyettese, a Konduktív Pedagógiai Központ igazgatója, valamint a kar és a Konduktív Pedagógiai Központ munkatársai koszorút helyeztek el az alapító sírjánál. 

„Petőre jellemző volt a progresszivítás, a nyitottság és az, hogy nem bújt dogmák mögé, hanem alakította és legfőképpen művelte a praxist, amit még annak leírásánál is fontosabbnak tartott. A Pető András Kar még ma is leginkább a praxisában virágzik, de törekedni kell arra, hogy a tudámonyos alapú kutatások, mérések és leírások az elmúlt évek lendületével haladjanak tovább. – emelte ki a rektorhelyettes.

Galéria

13kép

A Kútvölgyi úton, Pető András mellszobránál Dr. Tenk Miklósné dr. Zsebe Andrea dékán köszöntője után  Dr. Földesi Renáta, a Konduktív Pedagógiai Intézet igazgatója tartott megemlékezést az egybegyűltek számára. Mint kifejtette, Pető Andrást sűrű és színes életútja, sokrétű érdeklődési köre, öntörvényű, az árral szemben úszó mégis mindig megoldást találó személyisége a 20. század igen izgalmas alakjává tette. Olyan ember volt, aki a társadalmi -történelmi kényszerhelyzetek között is képes volt a minduntalan újrakezdésre . Az intézet igazgatója rámutatott, hogy a petői életút, élettörténet folyamatosan újabb szálakkal gazdagodik. Sokáig csak feltételezhető volt, de a Hamvas Béla életmű kutatóinak munkájának köszönhetően ma már bizonyítható, hogy Pető András és Hamvas Béla író-filozófus szoros kapcsolatban álltak egymással olyannyira, hogy Hamvas Pető Andrásról mintázta egyik legfontosabb művének, a Karnevál című regényének Absalom doktorját.

Az SE Pető András Pedagógiai Intézete szervezésében a professzor egykori lakhelyénél, a Stollár Béla utca 4. szám előtt található emléktáblánál tartottak ünnepi megemlékezést. Mátyásiné Kiss Ágnes, az SE Pető András Pedagógiai Intézet igazgatója ünnepi beszédében Forrai Judit tudománytörténész egyik cikkét idézte: „Pető mítosz a múlt és a jövő között”. Kiemelte, intézményünk névadója valóban mítosz, egy generációkon átívelő, karizmatikus személy. Az általános iskola és a szakiskola neveltjeinek műsorával gazdagítva, a megemlékezés Pusztai Pálné szenior konduktor visszaemlékezésével folytatódott, aki 1965-ben, 59 évvel ezelőtt lépett be az intézetbe, így személyesen ismerhette dr. Pető Andrást, kiemelve az alapító mindent átitató szakmai elhivatottságát, a konduktív pedagógia melletti töretlen elköteleződését. 

Mint minden évben, a budapesti ünnepségekkel egy időben Szombathelyen, Pető András szülőházánál a Micimackó Konduktív Óvoda munkatársai, a Villányi úti általános iskolában pedig a diákok tisztelegtek koszorúkkal a névadó emléke előtt.

Muzslai-Bízik Hanna
Vona Zsófia