129 éve, szeptember 11-én született Dr. Pető András, intézményünk névadója, a konduktív pedagógia megalkotója. Hagyományainkhoz híven az emlékezés sorozata a Farkasréti temetőben kezdődött, majd a hallgatók Kútvölgyi úti és a diákok Villányi úti megemlékezése mellett, az SE Pető András Pedagógiai Intézete szervezésében a professzor egykori lakhelyénél, a Stollár Béla utcában található emléktáblánál tartottunk ünnepi megemlékezést. Az évfordulóhoz kapcsolódóan, ünnepélyesen átadásra kerültek a 50. éve végzett konduktorok számára az aranydiplomák, valamint leleplezésre került Pető professzor festménye a Semmelweis Egyetem szenátusi termében, melyről részletesen itt lehet olvasni.

129 éve, szeptember 11-én született dr. Pető András, a konduktív pedagógia megalkotója, aki 1967-ben ugyanezen a napon halt meg. A hagyományokhoz híven ismét több helyszínen emlékeztek meg a Pető András Kar évadójáról.
A megemlékezés a Farkasréti temetőben, dr. Pető András sírhelyénél kezdődött, ahol Feketéné dr. Szabó Éva, a Semmelweis Egyetem stratégiai és fejlesztési rektorhelyettese, a Konduktív Pedagógiai Központ igazgatója, valamint munkatársai koszorút helyeztek el az alapító sírjánál.
 
Földesi Renáta, a Konduktív Pedagógiai Intézet igazgatója, a Pető-hagyaték gondozója a kar elsőéves konduktor-hallgatóival a „Konduktív pedagógia története és alaptételei” c. előadás keretében az emlékezés virágait helyezte el Pető professzor bronz mellszobránál a Kútvölgyi úton, emlékeztetve a hallgatókat arra, hogy immár ők is a konduktív pedagógia történet írják.
Kapcsolódó galériánk ide kattintva tekinthető meg

Muzslai-Bízik Hanna, a Pedagógiai Intézet szakértője “ebben a házban élt Pető András” című ünnepi megemlékezésében kiemelte, hogy a Stollár Béla utcai lakás több szempontból is a konduktív pedagógia egyik bölcsője volt. Dr. Pető András egykori otthona ugyanis nemcsak Hári Máriával -későbbi szakmai utódjával- való találkozásnak adott helyet, hanem kiemelkedő bázis volt a konduktív pedagógia elméleti-és gyakorlati alapelveinek kidolgozásában is.
A Pető-korabeli visszaemlékezéseket követően bemutatásra került az 1962-ben kiadott, Bevezető a konduktív mozgáspedagógiába című könyv. Ennek érdekessége, hogy Pető András Stollár Béla utcai lakásában íródott. Többek között Őrfalvy Aladárné Kati senior konduktor, Pető tanítványa, munkatársa is segédkezett az írógéppel való leírásában. 

Ünnepségünk fényét emelte intézményünk tanulóinak jelenléte, akik verseket szavaltak:

Beck Nóra (Konduktív Gyakorló Általános iskola, 7. osztály) – Szabó Magda: Fű
Deli Levente (Konduktív Gyakorló Szakiskola, 9. osztály) – Pető András: Ha egyszer a szél…
Veress Ádám (Konduktív Gyakorló Általános iskola, 6. osztály)- Weöres Sándor: Tíz lépcső
Felkészítő tanár: Kucsák István

Megemlékezésünk zárásaként Márton Virág Csilla, a PAK IV. éves, pedagógiai rehabilitáció specilalizációs hallgatója oboán játszotta el Telemann a-moll szonáta 1. tételét, valamint Cimarosa oboaverseny 3. tételét. 

Mátyásiné Kiss Ágnes, a PAK Pedagógiai Intézetének igazgatója, Döbrössyné Dániel Gabriella, a PAK EKPMI intézményvezető-helyettese, valamint Lakó Liza, III. éves PAK hallgató helyeztek el koszorút az emléktáblánál. 

Mint minden évben, a budapesti ünnepségekkel egy időben Szombathelyen, Pető András szülőházánál a Micimackó Konduktív Óvoda munkatársai, a Villányi úti általános iskolában pedig a diákok tisztelegtek koszorúkkal a névadó emléke előtt.

 

 

 

 

Muzslai-Bízik Hanna
Vona Zsófia