Tájékoztató gyakorlati képzőhelyek részére
TÁJÉKOZTATÓ GYAKORLATI KÉPZŐHELYEK RÉSZÉRE
Minden évben elengedhetetlenül fontos a gyógyszerészhallgatók gyakorlati képzése, így az újonnan végző gyógyszerészdoktorok munkábalépése szempontjából, hogy a gyógyszertárak az eddigiekhez hasonlóan biztosítsák és segítsék a gyakorlati képzéshez szükséges feltételeket.
Elsőrendű fontosságúnak tartjuk tájékoztatni a szakmai gyakorlatot biztosító helyeket, hogy a kapcsolódó jogszabályi változások – azaz a gyógyszertárnak mint képzőhelynek a hallgató gyakorlati képzőhelyen töltött időtartamától független szerződéskötési és díjazási kötelezettsége – anyagi többlet terhet nem jelentenek a gyakorlati képzőhely számára, ugyanis ezzel szociális hozzájárulási adókedvezmény érvényesítésére jogosult, illetve ha az adókedvezmény mértéke meghaladja a fizetendő szociális hozzájárulási adó mértékét, élhet az adó visszaigénylés lehetőségével.
A 2024-ben módosított „a Nemzeti Felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (Nftv), valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Magyar Gyógyszerészi Kamara egyeztetése alapján kiadott kamarai Tájékoztatóban foglaltak alapján az alábbi változásokra hívjuk fel a Gyakorlati Képzőhelyek figyelmét!
A gyakorlati képzés adminisztrációját érintő legfontosabb változások/pontosítások:
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS AZ EGYETEMMEL
- A felsőoktatási intézménynek együttműködési megállapodást kell kötnie MINDEN gyakorlati képzőhellyel (közforgalmú gyógyszertárak).A hallgatói jelentkezések alapján a Gyógyszerésztudományi Kar Dékáni Hivatala veszi fel a kapcsolatot az érintett gyakorlati képzőhellyel.
HALLGATÓI MUNKASZERZŐDÉS
- A gyakorlati képzőhelynek hallgatói munkaszerződést kell kötnie a gyakorlatot végző hallgatóval.
- A munkaszerződés-kötési kötelezettség is független a gyakorlati képzőhelyen töltött időtől.
- A hallgatói munkaszerződés alapján munkaviszony jön létre, azonban biztosítási jogviszonyt nem keletkeztet.
- A hallgatói munkaszerződés alapján foglalkoztatott hallgatót a „2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről” általános szabályai szerint megilleti a szabadság és a betegszabadság is, táppénz azonban nem jár hallgatói munkaszerződés alapján, mivel az biztosítási jogviszonyhoz kötött. Ha a munkaviszony megszűnésekor a hallgató részére nem kerül kiadásra a szabadság arányos része, a bent maradó részt meg kell váltani.
HALLGATÓ DÍJAZÁSA
- A hallgatót a gyakorlati időre díjazás illeti meg, függetlenül annak időtartamától.
- A díjazásra vonatkozó jogszabályi változások a gyakorlóhelyek számára nem jelentenek többletköltséget, mivel a díjazással szemben adókedvezményre jogosult a gyakorlati képzőhely (lásd: alábbiakban a példa szerint).
- A díjazás mértéke legalább a minimálbér 65%-a, hóközi arányosítás esetén minden megkezdett hétre a minimálbér 65%-ának negyed része jár.
- A hallgató részére hallgatói munkaszerződés alapján kifizetett összeg a minimálbér erejéig adó- és járulékmentes.
- A díjazással szemben a kifizető szociális hozzájárulási adókedvezményre jogosult, illetve ha annak mértéke meghaladja a fizetendő adó összegét, a gyakorlati képzőhely élhet az adó visszaigénylés lehetőségével. Azok az adóalanyok, akik jogszabályi előírás alapján nem kötelezettek szociális hozzájárulás fizetésére (KIVA), ugyancsak szociális hozzájárulási adó-visszaigénylés keretében juthatnak hozzá az érvényesíthető kedvezményhez (2408-as bevallás 30. sora).
DÍJAZÁS NÉLKÜLI GYAKORLAT
- A költségvetési szervnél, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézménynél (pl. intézeti gyógyszertár, hatóság) végzett szakmai gyakorlatokra hallgatói munkaszerződés és díjazás nélkül is sor kerülhet. A hallgatói munkaszerződést megkötni, díjat fizetni nem kell, ugyanakkor lehetséges. Ha az ilyen gyakorlóhelyen folytatott tevékenységre hallgatói díjazásra vonatkozó megállapodás születik, akkor a díjazás is megilleti a hallgatót, azonban a fentiekben bemutatott adókedvezmény ebben az esetben nem érvényesíthető.
KÜLFÖLDI HALLGATÓK
- Fenti szabályozás a magyarországi felsőoktatási intézménybe beiratkozott, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező és szakmai gyakorlatukat Magyarországon végző külföldi hallgatókra is érvényes.
PÉLDA egy hónapos szakmai gyakorlat esetén igénybe vehető adókedvezmény kiszámítására:
2025. évi minimálbér összege: 290 800 Ft
Egyhavi munkanapok száma: 22
Képzőhely összköltsége egy hallgatóra: 189 020 Ft/hó/hallgató (minimálbér 65%-a járulékmentesen, szociális hozzájárulási adó megfizetése nélkül)
Adókedvezmény meghatározása: Jelenleg hatályos képzési normatíva (650.000 Ft) szorozva a képzési területhez tartozó szorzószámmal (5,30), osztva munkanapok számával az adott évben (2025-ben összesen 252 nap), szorozva a szakmai gyakorlaton töltött napok számával (22 napos hónappal számolva).
Adókedvezmény összege: (650.000 x 5,3/252 x 22=) 300.754 Ft/hó/hallgató
A képzőhely tehát 300.754 Ft összegű adókedvezményt érvényesíthet, ami a hallgatónak kötelezendően fizetendő díjon felül további 111.734 Ft-ot jelent hallgatónként és havonta (300.754 Ft – 189.020 Ft = 111.734 Ft).
Az adókedvezményt nemcsak levonni, de bizonyos esetekben visszaigényelni is lehet, ami különösen előnyös például a KIVA szerint adózó vállalkozásoknak.
A Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar hallgatóinak gyakorlati képzésében nyújtott eddigi és jövőbeni szíves együttműködésüket ezúton is köszönjük szépen!
Dr. Antal István
dékán
Kötelező gyógyszertári gyakorlat
Gyógyszertári gyakorlat I-II.(kötelező tárgy)
Szabadon választható nyári gyakorlat
Nyári szakmai gyakorlat (szabadon választható tárgy)
Akkreditált képzőhelyek
Gyógyszertári szakmai gyakorlatok teljesítése
A gyógyszertári szakmai gyakorlatok (Gyógyszertári gyakorlat I-II. ; nyári szakmai gyakorlat II-III. évfolyam, záróvizsga előtti szakmai gyakorlat) akkreditált gyógyszertárban vagy a felsőoktatási intézmény által minősített közforgalmú gyógyszertárban teljesíthető. A szakmai gyakorlóhelyeket az alábbi elérhetőségeken tekintheti meg:
- Az országos Kórházi Főigazgatóság által akkreditált szakképző helyek az Országos Kórházi Főigazgatóság honlapján tekinthetők meg (Szakképzés > Szakképzés Támogatási Főosztály [rezidens] > Szakképzőhelyi akkreditáció > Akkreditált szakképző helyek)
- Az országosan akkreditált gyógyszertárak, szakképző helyek a GYOFTEX honlapján találhatóak meg (Gyógyszerész > Akkreditált gyógyszertárak):
A szakképző helyként való elismerésre vonatkozó pályázatok befogadását (régiós felosztás alapján) a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar, Szak- és Továbbképzési Csoportja végzi.
- A Gyógyszerésztudományi Kar Tanácsa a 9/2022-2023. (XII. 07.) GYTK-KT számú határozatával fogadta el a „Közforgalmú gyógyszertárak szakmai gyakorlóhellyé minősítése a felsőoktatási intézmény által” Kari eljárásrendet. A szakmai gyakorlóhely felsőoktatási intézmény általi minősítése az alábbi nyomtatvány kitöltésével kezdeményezhető. A kitöltött adatlapot a Dékáni Hivatalba (SE-GYTK Dékáni Hivatal, 1085 Budapest, Üllői út 26. Fsz. 16.) kell beküldeni vagy benyújtani. A Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara általi minősítéssel rendelkező gyakorlati oktató gyógyszertárak listája itt található.