Karunk a világon az egyetlen gyógyszerésztudományi kar, ahol az oktatás a magyar mellett, két idegen nyelven (angol és német) is zajlik. Diplománk, amely az egész Európai Unió területén, illetve azon kívül is elismert, magas piaci értékkel bír. A nálunk végzett hallgatók a legjobban felkészült és legkeresettebb szakemberek közé tartoznak, tudásuk segítségével pedig a jövő gyógyszeriparának új kihívásaira is felkészültek.
GYÓGYSZERTUDOMÁNYI KAR
FAlapítva: 1955-ben
Dékán: Dr. Antal István
Hallgatók száma: 807 fő
Nemzetközi hallgatók aránya: 27,01%
Intézetek →
A Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara Magyarországon és külföldön egyaránt széleskörű elismertségnek örvend a gyógyszerészeti tudományok területén végzett kiemelkedő oktató és kutató tevékenysége alapján. Intézeteinkben jelentős kutatási eredmények születnek, az itt végző hallgatók pedig a legkeresettebb szakemberek közé tartoznak. 2022-ben a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara a Quacquarelli Symonds (QS) legfrissebb területi rangsorában bekerült a legjobb 250 egyetem közé a Gyógyszerészet területén.
OKTATÁS
A gyógyszerészképzés öt éves osztatlan képzés, amely elméleti és gyakorlati képzést is biztosít. A végzett gyógyszerészek MSc fokozatot szereznek és a dr. pharm. cím viselésére jogosultak.
A Semmelweis Egyetemen frissen végzett gyógyszerészeknek számos területen van elhelyezkedési lehetőségük, így: közforgalmú és kórházi gyógyszertárakban, klinikákon, a gyógyszeripar minden területén, a gyógyszernagykereskedelemben, a gyógyszerügyi hatóságnál, valamint az akadémiai szférában/kutatásban és felsőoktatásban.
Munkájuk során jellemzően vegyészekkel, biológusokkal, vegyészmérnökökkel, orvosokkal, közgazdászokkal és más szakemberekkel dolgoznak együtt közös projekteken. Felkészültségük alkalmassá teszi őket, hogy a különböző szakmai területeken dolgozó kollégákkal a gyógyszerellátásban, a kutatás-fejlesztés, gyártás, törzskönyvezés területén együttműködjenek „hidat képezve” a különböző szakterületek között. A statisztikák szerint fiatal gyógyszerészeink általában a diploma megszerzését követően néhány héten belül megtalálják a számukra ideális munkalehetőséget.
Tudományosan minősített oktatóink száma garantálja az oktatás kiemelkedően magas színvonalát.
KUTATÁS
A Gyógyszertudományi Kar megalakulása óta kiemelt hangsúlyt fektet a kutatásra. A Kar 6 intézete szoros együttműködésben vesz részt K+F projektekben gyógyszeripari cégekkel, tudományos kutatócsoportokkal. Karunk kutatási portfóliójában megtalálható a gyógyszerkutatás, -fejlesztés és -értékelés is, így a tudományos spektrum a molekuláktól a gyógyszeres terápiáig terjed, beleértve a megfelelő minőségű, biztonságos és hatásos gyógyszerkészítmények fejlesztését is.
Kutatási tevékenységünk kiterjed a molekulatervezésre, vegyületek szintézisére, potenciális gyógyszermolekulák szerkezeti jellemzésére; preformulációs vizsgálatokra morfológiai és fizikai-kémiai jellemzéssel; különböző gyógyszerformák technológiai fejlesztésére és jellemzésére, innovatív gyógyszertechnológiák és formulációk kifejlesztésére, minőség-ellenőrzésre, gyógyszerstabilitás vizsgálatokra és csomagolástechnikai fejlesztésre is. A Karon emellett in silico, in vitro és in vivo farmakológiai módszereket, farmakokinetikai és metabolit vizsgálatokat, gyógyszerbiztonsági teszteket és a gyógyszerek új terápiás alkalmazásait, valamint a betegek terápiás adherenciáját javító gyógyszerészi alkalmazásokat is kutatjuk. Jelentős tapasztalattal rendelkezünk a természetes és szintetikus anyagok biomolekulákkal való kölcsönhatásának kutatásában, a személyre szabott terápiákban használt innovatív gyógyszerhordozó rendszerek kifejlesztésében, 3D nyomtatásban valamint az in vivo vizsgálati eredményekből származó molekuláris információk gyógyászatban történő alkalmazásában. Az újszerű gyógyszerhordozó rendszerek fejlesztése magában foglalja a kolloid rendszerek, nanotechnológia, a célzott és a betegközpontú elvek alkalmazását is.
A Karon folyó kutatások nemzetközi hírneve vonzó környezetet kínál a hazai és nemzetközi konzorciumok számára, amelyek fokozzák versenyképességét, illetve együttműködési lehetőségeket biztosítanak. Sikeres együttműködéseink közé tartozik, hogy a laboratóriumainkban fejlesztett prototípusok közül néhány forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező törzskönyvezett gyógyszerkészítményként került forgalomba.
Bővebben a kutatási tevékenységünkről →
NEMZETKÖZI EGYÜTTMŰKÖDÉSEK
A Gyógyszertudományi Kar számos nemzetközi kutatási és oktatási együttműködésben vesz részt Európában és a tengerentúlon egyaránt. Napjainkban különösen erős kapcsolatok állnak fenn a Kaliforniai Egyetemmel, a KU Leuven-i Egyetemmel, a Belfasti Queen’s University-vel, a Bázeli Egyetemmel és a Londoni Imperial College, a University of Manchester, Comenius University Bratislava, Josip Juraj Strossmayer University of Osijek, University of Kyoto, a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem, a Nagyváradi Egyetem valamint a University of Palermo kutatóival. A kutatási témák egyaránt kapcsolódnak gyógyszertechnológiai, farmakológiai, analitikai, szintetikus preparatív projektekhez.
FÓKUSZBAN AZ EREDMÉNYEK
Büszkék vagyunk egykori hallgatóink és oktatóink eredményeire. A Nobel-díjas Harsányi János 1942-ben karunkon vette át gyógyszerészi oklevelét. A kar oktatóinak közreműködésével két eredeti gyógyszermolekulát (selegilint és vinpocetint) fedeztek fel. Innovatív kutatásaink és fejlesztéseink jelentőségét számos szabadalom és forgalomba hozatali engedély mutatja. Több készítmény (humán és állatgyógyászati), amelyek fejlesztése a Karon történt, kapott forgalomba hozatali engedélyt az Európai Unió több országában és az USA-ban.
Szervezeti egységek