Emlőműtétek
Az emlőrák kezelése több szakaszból áll. A terápiák fajtáját és sorrendjét a daganat biológiai jellemzői határozzák meg, ezek pedig a szövettani típus azonosításával válnak ismertté.
A sebészi megoldás alapvető az emlőrák esetében.
Az emlő műtéteket altatásban végezzük, mely ma már lényegesen biztonságosabb és hosszabb ideig alkalmazható, mint korábban. Ennek köszönhetően kiterjedtebb, bonyolultabb, időigényesebb sebészi beavatkozások elvégzését is lehetővé vált.
Az úgynevezett korai, vagyis az emlőben és legfeljebb a közeli nyirokcsomókban kimutatható emlőrák elsődleges kezelése általában műtéti. A műtét során a sebész nem csak a látható rákos szövetet távolítja el, hanem azzal együtt a környező ép szövetben vezetett metszéssel bizonyos mennyiségű épnek tűnő szövetet is mindig eltávolít, mert tapasztalat szerint gyakran előfordul, hogy már ott is jelen vannak szabad szemmel még nem látható mennyiségben daganatsejtek, melyek később kiújulás (recidíva) forrását képezhetnék. Nem ritkán már a műtét közben mikroszkóposan megvizsgálják a kimetszett szövetek szélét, s ha ott ráksejteket találnak, akkor a sebész kiterjeszti a műtétet. Az emlőműtétek legtöbbjénél egyidejűleg valamilyen nyirokcsomó műtét is történik: vagy speciális beavatkozással úgynevezett őrszem nyirokcsomó biopszia, vagy a hónalji nyirokcsomók jelölés nélküli eltávolítása (axillaris block dissectio).
Az úgynevezett késői, előrehaladott emlődaganatok miatt teljes emlőeltávolítást kell végezni, a hónalji nyirokcsomók eltávolításával együtt.
A műtét során eltávolított szövetek részletes szövettani vizsgálata alapján lehet dönteni a további kezelések – gyógyszeres és sugárterápia – esetleges szükségességéről.
Az emlőműtétek során ma már plasztikai sebész bevonásával emlőmegtartó műtéti megoldásokra törekszünk, így a daganat eltávolításával egy időben biztosítható esztétikus emlőforma. Ezen műtéti megoldásokat onkoplasztikai műtéteknek nevezzük.
Nem csak a daganat eltávolító műtéttel egy időben, hanem utána is lehetőség van helyreállításra. Ennek során lehet a beteg saját szöveteit átültetni, vagy szövetbarát anyagból készült és célszerűen formált idegentesteket, implantátumokat behelyezni, esetleg a kettő kombinációját alkalmazni. Ezeken belül is több változat adódik. A saját testszövettel való pótlás az ún. lebenyes helyreállítás.
Emlőmegtartó szemlélet
A gyógyulás esélyét a daganat teljes eltávolítása adja. Ennek ellenére nem minden esetben szükséges az emlő eltávolítása. Az emlő állomány egy részének eltávolítása megváltoztatja az emlő formáját, az ellenoldalhoz viszonyított szimmetriáját. Indokolt esetben plasztikai korrekció lehetséges.
A teljes emlő eltávolítása (mastectomia) az esetek egy részéhez nem kerülhető el annak érdekében, hogy biztos tumormentesség legyen elérhető. Az emlő újraképzése plasztikai eljárásokkal lehetséges. Erre – kivételes esetben  – sor kerülhet a daganateltávolító műtét kapcsán, de legtöbbször később, az onkológiai kezelés befejezése után, válik lehetősségé.
Az emlőpótlásra használható műanyag emlőprotézis, vagy saját szövet, többnyire a nyeles lebeny.
Lebenynek nevezik azt a szövetcsoportot, amelyet eredeti helyéről meghatározott alakban kimetszenek, és áthelyeznek a mellkasra, hogy emlőformájúvá alakítsák. A lebeny többrétegű. A legalsó rétege valamely nagyobb izomnak egy része, amit az izomrész feletti zsír- és bőrréteg követ. A célnak megfelelő lebenyt leginkább a hasi vagy a háti tájékról metszik ki úgy, hogy a lebenyt adó hely jelentősen nem károsodik. A két utóbbi – ugyanúgy, mint az eredeti emlő esetében – a lágy formát, a puha tapintatot, és a természetes érzékenységet biztosítja. A helyreállított emlő rugalmas tartását az izomréteg adja.

 

Szakambulancia rendelési idő:

Szerda 8:30-14:30