Gyermekdietetikus segítsége minden olyan esetben javasolt, amikor a gyermek táplálkozásával kapcsolatban tartósan fennálló nehézség, visszatérő kérdés vagy valamilyen egészségügyi probléma merül fel. Ilyenkor a szakember támogatása segíthet a helyes irány megtalálásában, legyen szó akár a mindennapi étkezési szokások alakításáról, akár betegséghez kapcsolódó speciális étrendről.

Czuppon Krisztina – vezető dietetikus

Speciális étrendet igénylő állapotok

Bizonyos állapotok különleges odafigyelést igényelnek a gyermek étrendjében. Ilyenek például az ételallergiák, a laktózintolerancia, a cöliákia (lisztérzékenység), valamint a cukorbetegség. Ezekben az esetekben a dietetikus feladata, hogy biztonságos, ugyanakkor tápanyagban gazdag és kiegyensúlyozott étrendet alakítson ki, amely figyelembe veszi a gyermek egyéni szükségleteit és korlátait is.

Életmódbeli célok elérése dietetikai támogatással

Nemcsak betegség esetén lehet indokolt dietetikust felkeresni. Olyan életmódbeli célok esetén is hasznos lehet a tanácsadás, mint például az egészséges családi étrend kialakítása, vagy ha a gyermek sportol, és ehhez igazított, megfelelő táplálkozásra van szüksége. A szakember ilyenkor is személyre szabott javaslatokkal segíti a szülőket és a gyermeket.

A korai beavatkozás szerepe

Fontos tudni, hogy a táplálkozási problémák időben történő felismerése és kezelése sok esetben megelőzheti a későbbi, súlyosabb következményeket. A dietetikai beavatkozás révén hatékonyan támogatható a gyermek fejlődése, testi-lelki jóléte, és elkerülhetők a táplálkozási zavarokból fakadó hosszabb távú egészségügyi problémák.

Galéria

3kép

 

A dietetikai tanácsadás lépései

  1. lépés: Részletes beszélgetés a panaszokról és étkezési szokásokról

A konzultáció első szakaszában a dietetikus részletesen kikérdezi a szülőt és a gyermeket a felmerülő panaszokról, táplálkozási nehézségekről, valamint a jelenlegi étkezési szokásokról. Ez az alapos beszélgetés elengedhetetlen ahhoz, hogy pontos képet kapjunk a gyermek táplálkozási helyzetéről és a szükséges beavatkozási területekről.

  1. lépés: Tápláltsági állapot felmérése
InBody készülék

A következő lépésben a dietetikus különböző méréseket végez a gyermek tápláltsági állapotának objektív felmérése érdekében. Ezek közé tartozik a testösszetétel mérése (InBody 970, illetve S10 készülékkel), a nyugalmi anyagcsere meghatározása speciális anyagcsere monitor segítségével, valamint a korábban vezetett táplálkozási napló részletes kiértékelése. Ezek az adatok segítenek a valós állapot feltérképezésében és a személyre szabott tanácsadás megalapozásában.

  1. lépés: Táplálkozási javaslatok megbeszélése

A harmadik lépés során a dietetikus az orvosi diagnózis, a kikérdezés során elhangzott információk, valamint a mért eredmények alapján táplálkozási javaslatokat fogalmaz meg. Ezeket részletesen átbeszéli a szülőkkel és a gyermekkel, figyelembe véve az életkornak, életmódnak és egyéni szükségleteknek megfelelő megoldásokat.

Utánkövetés és szakmai együttműködés

Szükség esetén kontrollvizsgálatokat végzünk, hogy nyomon követhessük a fejlődést és a változásokat. A dietetikus írásos segédanyagokat is biztosít, amelyek megkönnyítik az étrendi javaslatok gyakorlati megvalósítását. Emellett kiemelten fontos a szoros szakmai együttműködés: a dietetikus rendszeresen konzultál szakorvosokkal, pszichológusokkal, valamint gyógytornászokkal is, hogy a gyermek a lehető legszélesebb körű és leghatékonyabb támogatást kapja.

Tanácsadást végző szakemberek

Czuppon Krisztina – vezető dietetikus
Gangl Kinga – dietetikus, gasztroenterológiai szakdietetikus
Vágvölgyi Anna – dietetikus