Több mint 1500 gyermekonkológus gyűlt össze 2025. május 12–16. között Budapesten, a Hungexpón megrendezett SIOP Europe éves konferencián. A konferencia jelenlegi formájában első alkalommal került megrendezésre Magyarországon – a helyszínválasztás a hazai szakma nemzetközi elismertségét tükrözi. A szervezők a Semmelweis Gyermekgyógyászati Klinika és a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat kiemelkedő szakmai munkáját is elismerték ezzel a döntéssel.
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája – a hazai gyermekonkológia központjaként – a konferencia egyik főszereplője volt: több mint egy tucat szakembere tartott előadást, vezetett szekciót vagy épp nemzetközi protokoll alkotásban vett részt. A hazai tudás exportja és a nemzetközi kutatásokhoz való kapcsolódás egyaránt hozzájárul ahhoz, hogy a magyar daganatos gyermekek a világ élvonalába tartozó terápiákhoz juthassanak hozzá.
A Gyermekklinika Tűzoltó utcai részlege mint nemzeti centrum
A Tűzoltó utcai részleg már hosszú évek óta a magyar gyermekonkológia első számú bázisa. Háromból két daganatos vagy leukémiás gyermeket itt kezelnek az országban. Nem csak a legnagyobb számban látják el 0-18 éves betegcsoportot, a legsúlyosabb és -komplexebb ellátást igénylő gyermekek is ide kerülnek. Az itt működő Hematológiai, Onkológiai és Neuro-onkológiai Osztályok az országban egyedülálló módon kombinálják a legmagasabb szintű betegellátást a klinikai kutatásokkal.

Például a neuroblasztóma (idegrendszeri eredetű daganat), a gyermekkori leukémiák (a vérképző rendszer rosszindulatú daganatos megbetegedései), a lágyrészszarkómák (izmokat, kötőszöveteket érintő daganatok) és a retinoblasztóma (szemdaganat kisgyermekkorban) kezelésében a klinikai eredmények több tekintetben európai viszonylatban is példaértékűek.
„A Klinika az egyetlen hely Magyarországon, ahol olyan, a beteg szervezetét nem terhelő, szemkímélő kemoterápiás eljárásokat alkalmazunk – például intra-arteriális (verőéren keresztül adott), intra-vitreális (szembe adott) vagy intra-kamerális (szemcsarnokba adott) kemoterápiát –, amelyek segítenek megmenteni a látást, miközben a daganat is eredményesen kezelhető” – árulta el Dr. Csóka Monika, habilitált egyetemi docens, az Onkológiai Osztály vezetője.
A klinika szakemberei napi feladataik mellett aktív tagjai számos nemzetközi konzorciumnak:
- SIOPEN (neuroblasztómával foglalkozó európai hálózat),
- ITCC (innovatív gyermekkori daganatellenes terápiákkal foglalkozó klinikai vizsgálati hálózat),
- HARMONY (adatalapú terápiás döntéstámogatás hematológiai betegségekben),
- ALLIC (akut limfoid leukémia nemzetközi együttműködés – a Semmelweis Egyetem a gyermekonkológia területén először akadémiai szponzora egy nemzetközi vizsgálatnak),
- és az EICNHL (a non-Hodgkin limfóma európai kezelési munkacsoportja) platformoknak.

„Ma már a daganatos gyermekek több mint 80 százaléka meggyógyul. A nemzetközi együttműködések révén ez az arány 90 százalék fölé emelhető. Ennek kulcsa az új immunterápiák – például ellenanyagok vagy sejtszintű kezelések – gyors hazai bevezetése, amire minden lehetőség adott, hiszen ezen új eljárások területén is szép eredményei vannak a Semmelweis Egyetemnek” – érvelt a nemzetközi kapcsolatok és kutatások fontossága mellett Dr. Kovács Gábor egyetemi tanár, az MTA doktora, a Hematológiai Osztály vezetője.
Üléselnökök, előadók, protokollalkotók – hazai szakemberek a kontinens fókuszában
A budapesti konferencián a Semmelweis Gyermekgyógyászati Klinika szakemberei nemcsak részt vettek, de irányították is a szakmai diskurzust. Több előadás, workshop és szekció is magyar vezetés alatt zajlott.

Kiemelt figyelem övezte az ALLIC-REL munkacsoport szekcióját, amely a visszaeső leukémiás gyermekek kezelésével foglalkozik. A munkacsoportot Dr. Erdélyi Dániel, habilitált egyetemi docens, csecsemő- és gyermekgyógyász, hematológus és gyermek hemato-onkológus szakorvos vezeti, a szekciót ő szervezte és elnökölte. Magyarország a betegcsoportot érintő kutatási területen vezető szerepet tölt be, az új kezelési protokoll kidolgozása is hazai kezdeményezésre indult. Az eddigi eredmények biztatóak: a korábbi protokollhoz képest csaknem megduplázódott a visszaesett betegek túlélési esélye – jelenleg körülbelül 55 százalékos ez az arány. A most bevezetés alatt álló új terápiás megközelítések – köztük új hatóanyagok és korszerű immunkezelések – további javulást ígérnek.
Kutatási együttműködések, amelyek életet mentenek

Több új kutatási projekt is elindult vagy megerősödött a konferencia során, és ezek közül több magyar részvétellel formálódik. „Az EICNHL munkacsoport új protokollt dolgoz ki a gyermekkori non-Hodgkin limfóma (nyirokrendszeri daganat) kezelésére, amelyhez Magyarország is csatlakozott. Az ITCC együttműködés megerősödésével a magyar betegek elsőként férhetnek hozzá új daganatellenes gyógyszerekhez – már a fejlesztési fázis korai szakaszában. A magyar–román gyermekonkológiai együttműködés is példaértékű. Az akut limfoid leukémiás betegek kezelésében közösen kialakított MRD- (minimális maradványbetegség) alapú protokollokat nemzetközi szinten is elismerik” – szemlézett a legfontosabb együttműködésekből Dr. Garami Miklós, egyetemi docens, a Neuro-onkológia Osztály vezetője, az Őrzők Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A budapesti helyszínválasztás nem pusztán gesztus volt, hanem stratégiai lépés. Budapest földrajzilag és szakmailag is hídként köti össze Kelet- és Nyugat-Európát. A Semmelweis Egyetem vezető szerepe, a magyar szakemberek tudományos teljesítménye és a gyermekközpontú szemlélet mind hozzájárultak ahhoz, hogy a SIOP Europe 2025 nemcsak sikeres rendezvény, hanem fordulópont legyen a régió gyermekrák-ellátásában.