A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati és Szemészeti Klinikájának szakemberei 2025. május 9-én Gyermekszemészeti Onkológia: Retinoblastoma és Orbita-daganatok címmel akkreditált szakmai konferenciát szerveznek. Az esemény célja, hogy bemutassa azokat a kezelési eljárásokat, kutatási eredményeket és diagnosztikai módszereket, amelyek lehetővé teszik a retinoblastoma és orbita-daganatok hatékony ellátását. A 9 órától kezdődő egésznapos konferencia hibrid formában kerül megrendezésre, így a május 7-ig jelentkező szakemberek személyesen és online formában is részt vehetnek a rendezvényen.

A konferencia főszervezője Dr. Csóka Monika, a Gyermekgyógyászati Klinika onkológiai osztályvezető főorvosa és Dr. Maka Erika, a Szemészeti Klinika gyermekszemész szakorvosa. A két szakember már 2011-ben felismerte, hogy a gyermekkori szemdaganatok kezelése során akkor tudják a legjobb eredményt elérni, ha a Semmelweis Egyetemen központosítják az ellátást. Ez lehetővé tette, hogy a legtapasztaltabb szakemberek lássák el a beteg gyermekeket és olyan új, modern kezelési eljárásokat vezessenek be hazánkban, amik kevesebb mellékhatás árán, több életet és több látó szemet képesek megmenteni.

A szervezők célja, hogy az orvosi közösség naprakész tudással rendelkezzen a betegséget illetően, és elősegítse az interdiszciplináris együttműködést, mivel a gyermekszemészeti onkológiai kezelésekhez számos szakterület közreműködése szükséges. A konferencia lehetőséget teremt arra, hogy a különböző szakterületeken dolgozó szakemberek – például szemészek, gyermekonkológusok, neurológusok, idegsebészek és sugárterapeuták – megosszák tapasztalataikat és tudományos eredményeiket.

Az idei konferencia különös figyelmet szentel az új helyi kemoterápiás eljárásoknak, amelyek célzottan kezelik a daganatokat, miközben minimalizálják a mellékhatásokat. Az előadások során bemutatásra kerülnek a retinoblastoma kezelését követő recidivák kezelési kihívásai, az orbita-tumorok diagnosztikai lehetőségei, valamint a különböző orbita ér-eredetű daganatok gyógyszeres kezelése. A recidiv orbita tumorok szemészeti és onkológiai ellátásáról is szó lesz, és a sugárkezelés alkalmazásának nehézségei is terítékre kerülnek. Továbbá, a gyermekkori uveitisek interdiszciplináris kezelése és a képalkotó diagnosztikai módszerek alkalmazása is fontos témákat képeznek, beleértve a koponya MR-vizsgálatok szükségességét.

Ez az esemény nem csupán tudományos találkozó, hanem egy inspiráló lehetőség is a jövő formálására. A közös gondolkodás, az új nézőpontok és a személyes találkozások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekgyógyászati ellátás még magasabb színvonalra emelkedjen. Bízunk benne, hogy minél többen velünk tartanak, hogy együtt erősíthessük a hazai és nemzetközi szakmai összefogást.