A Semmelweis Gyermekgyógyászati Klinika szervezésében február 27. és március 1. között, immár 28. alkalommal került megrendezésre a Budapesti Gyermekgyógyászati Továbbképző Tanfolyam (BGYGYT). A háromnapos rendezvénynek idén is a Danubius Hotel Hélia adott otthont. Az akkreditált tanfolyamon több száz gyermekgyógyász, háziorvos, rezidens és a társszakmákat képviselő kolléga vett részt, hogy megosszák tapasztalataikat és együtt gondolkodjanak a gyermekellátás fejlesztéséről, a legmodernebb diagnosztikai és terápiás lehetőségek alkalmazásáról.
Hivatás és elhivatottság
Prof. Dr. Szabó Attila klinikaigazgató, a konferencia társelnöke szerint „[a] gyermekgyógyászat folyamatos fejlődésben van, és fontos, hogy lépést tartsunk az új ismeretekkel. Ez a tanfolyam nemcsak a korszerű tudás átadását teszi lehetővé, egyszerre közösséget is épít. Az itt jelenlévő kollégák valódi szakmai párbeszéd részévé válnak, a legfrissebb szakmai tapasztalatok megosztása révén pedig mi tanulunk egymástól, de mindez a beteg gyermekek javát szolgálja.”
Prof. Dr. Kovács Gábor osztályvezető főorvos, a konferencia másik társelnöke hozzátette: „A tanfolyam Budapest-orientált – budapestinek hívjuk –, hiszen a fővárosnak és vonzáskörzetének nagy a lakossága. Ugyanakkor az előadások formájában elhangzó friss esetbemutatásokat, új guideline-okat és ajánlásokat online formában is elérhetővé tesszük. Szerencsésebb a személyes részvétel, de ha valaki nem tud jelen lenni, így a szakmai üzenetek az ország egész területére eljutnak.”
A tudás, amely életeket menthet
A konferencia előadásai a gyermekgyógyászat legaktuálisabb kérdéseire és fejlődési irányaira fókuszáltak. A résztvevők betekintést nyerhettek a neuro-onkológia és a gyermekonkológia legújabb eredményeibe, beleértve a rezisztens leukémiák kezelésének innovatív megoldásait. A genetikai terápiák fejlődése is hangsúlyos téma volt, különös tekintettel a Duchenne izomdisztrófia és az autoimmun betegségek kezelési lehetőségeire. Az intenzív terápiában dolgozók számára az újszülött ECMO alkalmazásának új protokolljai jelentettek kiemelkedő újdonságot.
A gyermekgyógyászati infektológia terén kiemelt figyelmet kapott a pertussis és a parvovírus-fertőzések ellátása, míg a gyermekbőrgyógyászatban érdekes esetbemutatásokon keresztül ismertették meg a leggyakoribb és legnehezebben diagnosztizálható bőrbetegségeket. A gyermeknőgyógyászatban a ciklusfigyelés fontossága került előtérbe, amely a fiatal lányok egészségtudatos nevelésében játszik kulcsszerepet. A médiahasználat gyermekkorban szekcióban pedig arról folyt a diskurzus, hogy a digitális világ tiltása helyett milyen támogató stratégiák segíthetik a gyermekek fejlődését.
Továbbá a konferencia programjában szerepelt a farmakokinetikai szempontok vizsgálata a biológiai terápiákban, a különleges diéták – köztük a ketogén diéta – alkalmazása, valamint a gyermekkori hipertónia diagnosztikájának és kezelésének modern szemlélete. Az előadások hangsúlyozták a transzplantációs lehetőségeket is, így külön blokkban tárgyalták a májtranszplantáció magyarországi helyzetét és jövőbeli kilátásait.
Fiatal orvosok szemével
„Egy ilyen konferencián rengeteg tudást lehet magunkba szívni. Az aktualitások, mint a pertussis vagy a parvovírus-fertőzések, különösen fontosak, hiszen ezek az elmúlt években komoly kihívásokat jelentettek” – mondta Dr. Podráczky Noémi rezidens, szakorvos jelölt.
„Ez egy nagyszerű lehetőség arra, hogy a klinikai környezeten kívül is beszélgethessünk tapasztalt szakorvosokkal. Nagyobb rálátást kapunk a gyermekgyógyászatra, és kapcsolatokat építhetünk, amelyek hosszútávon is segítenek a szakmai fejlődésben” – tette hozzá Dr. Erdélyi-Nagy Blanka rezidens, szakorvos jelölt.
A tanfolyam online előadásainak felvételei hamarosan elérhetőek lesznek ezen a hivatkozáson. Érdemes már most számolni a 29. BGYGYT-vel, hiszen 2026-ban újabb izgalmas témákkal, friss tudományos eredményekkel és gyakorlatközpontú előadásokkal várják majd az érdeklődőket.