A Semmelweis Gyermekgyógyászati Klinika újszülött ECMO-programja indulása óta már 9 végállapotú tüdőbetegségben szenvedő újszülött életét mentette meg. Az ECMO vagy más néven műtüdő-kezelés olyan babák számára adta vissza a teljes értékű élet lehetőségét, akiknek ez az eljárás volt az egyetlen esélye a túlélésre. Ritkaságnak számít, hogy egy új és kihívásokkal teli beavatkozás 100%-ban beváltja a hozzáfűzött reményeket, de a Bókay utcai részlegen működő Újszülött Intenzív Osztály szakmai teamje nem kényelmesedik el a sikerek láttán sem. Január 14-én Dr. Jon Lillie, az Evelina London Children’s Hospital neves gyermekintenzív szakorvosának közreműködésével továbbképzést szerveztek, ahol előadások, esetismertetések és szimuláció segítségével mélyítették tudásukat.
Mi az ECMO?
Az ECMO (extrakorporális membránoxigenizáció) egy életmentő eljárás, amely a testen kívüli gázcsere biztosításával segíti a súlyos tüdőbetegségben szenvedő felnőtteket és gyermekeket. A módszer lényege, hogy kikerülve a tüdőt, annak funkcióját képes pótolni, amíg a légzőszerv ismét alkalmas nem lesz a gázcserére. A többnapos, akár kéthetes eljárás során egy speciális berendezés keringteti a vért, eltávolítja belőle a szén-dioxidot, oxigénnel dúsítja azt, majd visszavezeti a testbe. Az ECMO világszerte elterjedt terápia, különböző típusai vannak: a Klinikán alkalmazott konfigurációt Európában csak néhány központ alkalmazza.
„Programunk erőssége, hogy újszülött intenzív osztályon zajlik a kezelés, egy olyan osztályon, ahol korábban is a legbetegebb újszülöttek ellátása történt a legmagasabb progresszivitási szinten. A kanülálás módja, miszerint nagyobb metszés nélkül, az ér megóvásával, ultrahang segítségével történik az eszközök behelyezése – újszülöttek esetében – nemzetközi szinten is különlegesnek mondható.” – árulta el Dr. Szász Barbara, az Újszülött ECMO-program kezdeményezője és szakmai koordinátora.
„Azon kívül, hogy az egyszer használatos eszközök magas értékűek, a program legfontosabb eleme az összeszokott, jól együttműködő szakmai team. A csapat minden egyes tagja a legmagasabb szintű és minőségű betegellátást képviseli.” – tette hozzá a szakember.
Miért különleges és kik vesznek részt az ellátásban?
A kanülök behelyezését aneszteziológusok végzik. „Ez azért előnyös, mert a kanülök sebész segítsége nélkül is gyorsan pozícionálhatók, illetve eltávolításuk is egyszerűbb. Úgy tűnik, hogy hosszú távon az erek keringése is megmarad, szinte az összes beteg esetében, így nem kell hosszan tartó véralvadásgátló kezelés, illetve nem kell tartatunk agyi vagy végtagi keringési zavartól.” – árulta el Dr. Szabó Miklós, az Újszülött Intenzív Osztály osztályvezető professzora.
A betegek ápolásáért magasan képzett újszülött-intenzíves szakápolók felelnek, az orvosi döntéseket pedig neonatológusok és gyermekintenzíves, valamint aneszteziológus szakorvosok együtt hozzák meg. Emellett rendkívül fontos szerepük van egyéb társszakmáknak is: többek között a radiológus, kardiológus, pulmonológus, sebész, gyógyszerész, gyógytornász kollégákat is bevonják az ellátásba.
ECMO-továbbképzés
Az ECMO-továbbképzés lehetőséget adott a szakmai eszmecserére és esetbemutatásokra, ami hozzájárul ahhoz, hogy az ellátásban résztvevők felkészüljenek a váratlan helyzetekre.
„Szenvedélyesen hiszek az ilyen napok jelentőségében.” – mondta Dr. Jon Lillie. „A szimulációk lehetőséget teremtenek arra, hogy ritka és magas kockázatú helyzeteket gyakoroljunk anélkül, hogy valódi betegek élete forogna kockán. Ezért elengedhetetlen, hogy ezeket a gyakorlatokat rendszeresen elvégezzük.
Másfelől, vezetőként talán úgy gondolod, hogy bizonyos változtatásokat egy eljárásrendben tudományos cikkek alapján lehet bevezetni. Valójában azonban, ha egy csapat összeül, lehetőséget kap arra, hogy közösen fedezzék fel, mi működik a legjobban az adott körülmények között. És néha ez nem az, amit a tudományos publikációk előírnak, hanem valami teljesen más.” – folytatta a gyermekintenzív terápiás szakember, akinek nagyon sokat köszönhet a Gyermekklinika ECMO-programja.
Dr. Lillie-t arról is kérdeztük, hogy miben látja a program eddigi sikereinek okát. „Úgy vélem, hogy miután közösen áttekintettük mind a 9 baba ECMO-kezelését, világossá vált, hogy minden egyes esetet rendkívüli alapossággal elemeznek és értékelnek. Nagyon kritikusak önmagukkal szemben. Minden újszülött esetében felteszik a kérdést: »Mit csinálhatnánk jobban? Hogyan javíthatnánk a folyamatot a következő alkalommal?« Ez a folyamatos fejlődés iránti elkötelezettség minden bizonnyal hozzájárul a sikereikhez.”