A Semmelweis Gyermekgyógyászati Klinika a bölcsője A Te hangodat ismerem perinatális zenei programnak, amely 2024-ben épp 10 éve működik az Újszülött Intenzív Osztályon. A program megalkotója Hazay Tímea integrált szülő-csecsemő és perinatális zenei konzulens. Vele találkozhatnak a babák és a szülők minden pénteken a Klinikán. Tímea kérésünkre dalfűzért állított össze az alkalmakon elhangzó legnépszerűbb dalokból. Ezzel a szívmelengető videóval szeretnénk meghitt és örömteli ünnepeket kívánni mindenkinek, aki az idei évben mellettünk állt, támogatott minket vagy gondolt ránk.
Énekkel, zenével az inkubátorok mellett
A Bókay utcai részlegben működő Újszülött Intenzív Osztály orvosai és ápolói segítségével, klinikai körülmények között fejlődött ki A Te hangodat ismerem program, ami 2014 óta az országban több újszülött osztályon is sikerrel működik a Te Hangodat Ismerem Alapítvány munkatársainak köszönhetően.
Az osztályra került családok esetében a várandósság vagy a szülés közben elképzelt forgatókönyv gyökeresen megváltozik, a vágyott szülés-születésélmény szertefoszlik, és a csecsemő koraszületés, fejlődési rendellenesség, oxigénhiány vagy egyéb okok miatt a babaszoba helyett néhány napra vagy hosszú hetekre az újszülött-koraszülött intenzív osztályra kerül. Kulcskérdés tehát, hogy a krízisben milyen segítséget kapnak a szülők, és kik azok a támogató szakemberek, akik az osztályon kísérik őket a hosszú hetek során.
A segítő csapat tagjai a zenei konzulensek is, akik minden esetben személyre szabott énekes alkalmakat valósítanak meg, hogy reagálni tudjanak az adott gyermek és szülő állapotára. A piciknek – bármilyen hihetetlen, már az inkubátorokban is – vannak kedvenc dalai, amelyekre a szülők felfigyelnek.
Több orvosi tanulmány is alátámasztja, hogy az élő énekszó és finom hangszerjáték egyértelműen pozitívan hat a beteg/koraszülött újszülöttekre, növeli a fiziológiai stabilitásukat, valamint kedvező az anyák és apák számára is. Dr. Méder Ünőke PhD klinikai főorvos nemzetközileg publikált kutatása a Klinika Újszülött Intenzív osztályán végzett mérések alapján támasztotta alá a zene gyógyító erejét a hallókéreg oxigenizációja, a kenguru módszer és a zeneterápia alkalmazása kapcsán.
Jól ismert gyerekdalok és a krízishelyzet
Vajon képesek lennénk-e énekelni egy ismert gyerekdalt életünk egyik legfájdalmasabb pillanatában, amikor a gyermekünk egészségéért, életéért aggódunk? A krízisben lévő szülőpár érzelmileg és mentálisan is rendkívüli terheket hordoz, az édesanyák az első napokban a császármetszés vagy a szülés utáni fizikai kimerültséggel és fájdalmakkal is meg kell, hogy birkózzanak. A zeneterápiás foglalkozások során a konzulensek altatókkal, egyszerű, a szülők számára ismerős gyermekdalok éneklésével, lírai gitárjátékkal igyekszenek enyhíteni a nehéz helyzeten.
A zeneterápiás kutatásokból tudjuk, hogy az éneklés oldja a szorongást. Ez akkor is így van, ha az a legegyszerűbb 2-3 hangból álló ismétlődő, egyszerű dallam. Az énekléshez azonban sokszor gátlások kötődnek, emiatt segítséget jelent, ha egy segítő szakember énekli a halk altatódalokat, és a szülők esetleg csak hallgatják, miközben gyermekük mellett vannak, vagy épp kenguruznak. Természetesen ők is bekapcsolódhatnak az éneklésbe. A dallamok hallgatása, az énekes találkozások alatti aktív figyelemmel teli szülői jelenlét is rendkívül fontos a gyermek és a szülők, valamint a közöttük formálódó kapcsolat számára egyaránt.
Türelemmel, megértéssel önmagunk felé
A koraszüléssel komoly veszteséget élnek át az anyák és az apák. Sok esetben hibáztathatják önmagukat is, vannak, akik értéktelenségről, alkalmatlanság-érzésekről számolnak be, ami miatt még fájdalmasabb és nehezebb számukra a helyzet feldolgozása. Ha elfogadják a szülők a beszélgetést, szó eshet arról, hogy a krízisben bármilyen érzés megjelenthet bennük, olyanok is, amelyekre egyáltalán nem is számítanak. De nem kell egyedül maradniuk ezekkel a negatív és fájdalmas gondolatokkal, érzésekkel. Ha megosztják valakivel – pszichológussal, orvossal, ápolóval, zenei konzulenssel –, talán elviselhetőbbé válhat számukra az intenzív osztályon töltött idő. És talán napról napra, apró lépések mentén elfogadhatóbbá válik a realitás, a kihívásokkal való megküzdés és a sokszor kérdőjelekkel teli jövő is.