A disszertáció a jelölt tudományos munkáinak szintézise és nem a megjelent közlemények egyszerű összefűzése. Ezért elvárás valamennyi eredményt közösen megalapozó bevezetésnek és irodalmi áttekintésnek, valamint az eredmények átfogó diszkussziójának az önálló elkészítése. Az eredmények fejezet tartalmazhat közlésre nem került eredményeket is.   

Ha a disszertációban más szerzők munkája, adatai, hipotézise stb. kerülnek felhasználásra, természetesen azokat megfelelően szükséges hivatkozni. Szerzői jogot sértve plágium vétséget követ el az, aki az eredeti szerző munkáját saját publikált munkájában hivatkozás, forrásmegjelölés nélkül felhasználva sajátjaként tünteti fel. Kép, ábra, stb. átvétele esetén a jogtulajdonos engedélyére is szükség van, ezért mindenképpen csak hiteles, ellenőrizhető jogtulajdonosú forrásból (folyóiratok, könyvek) javasolt beszerezni azokat. Az engedélykérés lehetséges módjai alább szerepelnek.

Ha a disszertáció kapcsán megállapítható a plágium vétsége, a Semmelweis Egyetem megtagadja a PhD dolgozat befogadását, a doktorandusszal szemben fegyelmi eljárást indít, illetve visszavonja a már odaítélt PhD fokozatot. A doktorandusznak nyilatkoznia kell az eredetiség és szerzői jogra vonatkozó szabályok betartásáról (nyilatkozat 1).

Az elővéleményezés során mindig mérlegelésre kerül, hogy a Turnitin vagy más plágiumkereső program futtatásával talált egyezések a dolgozat mely részét érintik és mennyire lehet kritikus az egyezések mértéke.

A doktorandusz PhD dolgozatában felhasználhatja saját, korábban közlésre került ábráit és szövegeit. Egyértelműen fel kell tüntetni azonban, hogy ezek saját korábban már publikált munkái, amiket megfelelően hivatkoznia is kell. (Szükség lehet engedély kérésére a szerzői jog tulajdonosától, lásd lejjebb). Nem szerepeltethetők sajátként a társszerzők eredményei, anyagai (beleértve a témavezetőt is). A jelöltnek nyilatkoznia kell a disszertációban szereplő saját munkáiról, amit a megjelent közlemények első és levelező/utolsó szerzőinek is el kell fogadniuk (nyilatkozat 2).

A saját közlemények másolatának a dolgozathoz való csatolása sérthet szerzői jogot. Ezért ellenőrizni kell, hogy milyen jogok kerültek átadásra a kiadónak, amikor a „publishing v. copy right agreement” aláírásra került. Érdemes a „rights retained” szekciót ellenőrizni a kiadó honlapján, mert ez tartalmazhatja a szükséges információt.

Az online folyóiratokban az egyes közlemények mellett sok esetben elérhető “ask permission”, „permissions” vagy hasonló szövegű link, melyekre kattintva egy űrlap kitöltésével kérhető engedély az adott ábra, táblázat, vagy akár a teljes dokumentum felhasználására. Ha nem egyértelmű a megállapodás, javasolt az engedély megkérése a kiadótól. A nagyobb kiadók általában üzemeltetnek automatikus engedélykérő szolgáltatást, pl. https://www.elsevier.com/authors/permission-request-form

Szintén gyors engedélykérési lehetőséget biztosít a Copyright Clearance Center, ahol számos folyóirat esetében lehetséges engedélyt kérni.

Számos kiadó ajánl „open access” publikálást a Creative Commons attribution licence alapján, ami lehetővé teszi, hogy a közlemény másolata a dolgozathoz csatolva megjelenjen. Amennyiben a közlemény CC-BY licensszel rendelkezik, engedély kérése nem szükséges.

A PhD értekezés nyilvánosan elérhető formában feltöltésre kerül az Országos Doktori Tanács honlapjára. Kiadója a Semmelweis Egyetem, a szerzői jog a szerzőé. (A szerző minden jogot fenntarthat vagy használhatja a CC-BY-NC licenszet).