A doktori (PhD) képzés célja olyan kutatási kompetenciák elsajátítása, amelyek képessé tesznek kutatómunka végzésére, tudományos kérdésekben önálló véleményformálásra és a szakmai közéletben való aktív részvételre. A PhD fokozat feltétele az akadémiai (egyetemi és kutatóintézeti) szakmai előmenetelnek és előnyt jelent az egészségügyi ellátó rendszer valamint kutatásban, fejlesztésben és innovációban érdekelt vállalkozások és cégek széles látókört igénylő vezetői pozícióinak betöltésekor. Doktori tanulmányok államilag finanszírozott ösztöndíjas vagy önköltséges formában végezhetők.
A Doktori képzés formái:
Hagyományos PhD Program
Doktori tanulmányok államilag finanszírozott ösztöndíjas vagy önköltséges formában végezhetők. A képzés 4 szemeszter hosszúságú „képzési és kutatási szakasszal” kezdődik melybe MSc vagy osztatlan képzésben szerzett diplomával lehet belépni felvételi vizsgát követően.
Ebben a fázisban meghatározott kreditértékű (a Semmelweis Egyetemen 16 tanulmányi kreditpont), a kutatással kapcsolatos tematikájú kurzust kell elvégezni, továbbá kutatómunkát kell folytatni (114 kutatási kredit) témavezető irányítása mellett. Legalább öt aktív szemeszter lezárása után kérhető az abszolutórium, mely a képzés lezárását igazolja.
A 4. szemeszter után komplex vizsgán kell számot adni a megszerzett tudományos ismeretekről és kutatási eredményekről, aminek sikeres letétele után lehet átlépni a második „kutatási és fokozatszerzési szakaszba”. Ennek célja a megkezdett kutatások befejezése, az eredmények publikálása és a doktori értekezés elkészítése (a komplex vizsga teljesítését követően három éven belül), majd munkahelyi vitát követően fokozatszerzésre benyújtása. Ezt követően az értekezés nyilvános védésére kerül sor, aminek sikeres teljesítése után az Egyetemi Doktori Tanács ítéli oda a PhD fokozatot.
A fokozatszerzés feltétele a tudomány műveléséhez szükséges idegen (általában angol) nyelvtudás mellett az előre rögzített publikációs követelmények (legalább 2 eredeti közlemény megfelelő impakt faktorú folyóiratban) teljesítése. A „kutatási és fokozatszerzési szakasz” általánosságban 4 szemeszter hosszúságú, de a doktori értekezés a fokozatszerzési feltételek teljesülése esetén korábban is benyújtható és a PhD fokozat megszerezhető.
Egyéni (képzés nélküli) fokozatszerzés
Az egyéni fokozatszerzés lehetősége azok számára nyitott, akik a doktori képzés keretein kívül (pl. külföldön vagy egyetemtől független kutatóintézetben) végzett kutatásaikkal teljesítik a fokozatszerzési követelményeket. Ők sikeres szóbeli felvételi vizsgát követően azonnal komplex vizsgát tesznek és a „képzési és kutatási szakasz” kihagyásával, tanulmányi kötelezettség teljesítése nélkül közvetlenül a „kutatási és fokozatszerzési szakaszba” lépnek, majd a hagyományos PhD képzéssel azonos eljárással szerzik meg a PhD fokozatukat azzal a különbséggel, hogy hagyományos PhD programban résztvevőkhöz képest másfélszer magasabb impakt faktor feltételeket kell teljesíteniük.
Az egyéni fokozatszerző státusa is hallgató, így a félévekre (minimum egy maximum négy) be kell iratkozni.
MD-PhD Kiválósági Program
Az Nftv. 40. § (6a) bekezdése szerint „a felsőoktatási intézmény a kivételes tehetségű jelentkezőt alapképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséggel – párhuzamosan a mesterképzéssel – felveheti doktori képzésre is. A felsőoktatási intézmény az ilyen felvételi döntés feltételéül előírja, hogy a jelentkező tegyen sikeres felvételi vizsgát, és emellett igazolja, hogy kiemelkedő tanulmányi, tudományos és nyelvi ismeretekkel rendelkezik.”
A 2024. évi XIII. tv. 47. § szerint ez azzal egészül ki, hogy „(6a) bekezdésben foglalt módon a hallgató az osztatlan mesterképzési szakon folytatott tanulmányai utolsó két tanévének tanulmányaival párhuzamosan is felvehető doktori képzésre.”
A tudományos diákköri (TDK) munkájukban kimagaslóan eredményes orvos-, fogorvos- és gyógyszerész-hallgatók számára (osztatlan mesterképzési szakon) lehetőség van arra, hogy a komplex vizsga letételéhez szükséges követelményeket (16 kreditpont értékű PhD kurzus elvégzése és fokozatszerzéshez szükséges tudományos teljesítmény időarányos elérése) már a graduális képzésük utolsó 2 évében teljesítsék leendő PhD témavezetőjük irányítása mellett.
Ők diplomájuk megszerzését követően az ún. komplex vizsga letételével közvetlenül a PhD képzés ”kutatási és fokozatszerzési szakaszába” lépnek, így a képzéses fokozatszerzőkhöz képest 2 évvel korábban szerezhetnek PhD fokozatot.
Az „MD-PhD” hallgatók ösztöndíjban részesülnek és számukra a fokozatszerzési feltételek megegyeznek a hagyományos PhD programban résztvevőkkel, azzal a különbséggel, hogy publikációiknak másfélszer magasabb impakt faktor feltételeket kell teljesíteniük.
További információk hamarosan feltöltésre kerülnek a 2024. szeptember 1-től változó MD-PhD képzési rendszerről
Hasznos információk
Jelentkezés és felvételi
A Semmelweis Egyetem Doktori Iskola felvételt hirdet ösztöndíjas és önköltséges tanulmányokra, illetve a doktori programban egyéni fokozatszerzőként történő részvételre a Doktori Iskola tagozataiban. A jelentkezés módjáról, határidejéről és a felvételi követelményekről a doktori tagozatok tájékoztató oldalain (lásd lejjebb) olvashatóak a pontos részletek.
Doktori Tagozatok