A Dolgozói Mentális Egészségtanácsadó célja az, hogy lehetőséget biztosítson az egyetem dolgozói számára arra, hogy pszichológiai tanácsadást vehessenek igénybe.
Minden olyan lelki eredetű problémával fordulhatnak a Tanácsadóhoz, amely a munka végzésével kapcsolatos, vagy akadályozza azt valamilyen módon. Ilyen probléma lehet többek között a stressz és szorongás kezelésének nehézsége, kapcsolati és/vagy párkapcsolati problémák, időgazdálkodási kérdések, családtagokkal kapcsolatos nehézségek, különböző veszteségekből, saját/szülők/gyermekek/partnerek betegségéből adódó problémák, szakmai identitás keresése, elbizonytalanodás, döntési nehézségek
Milyen segítséget nyújt a Tanácsadó?
Dr. Purebl György intézetigazgató úrral és Dr. Pálfiné Dr. Kegye Adrienne-el, a Dolgozói Tanácsadó Szolgálat vezetőjével készült korábbi interjúnkból azt is megtudhatja, hogyan segít a Szolgálat hatékonyan megküzdeni a kihívásokkal.
A Tanácsadó elsősorban életvezetési nehézségekben, stresszel, kiégéssel kapcsolatos kérdésekben nyújt segítséget. Bár szakembereink pszichiáterek, klinikai szakpszichológusok vagy egyéb, de pszichoterapeuta szakvizsgával is rendelkező szakorvosok, a tanácsadás nem azonos a pszichiátriai ellátással. A dolgozók adatai nem kerülnek be az egészségügyi ellátó rendszer adatai közé, az ellátást nem a társadalombiztosítás, hanem az egyetem finanszírozza. A tanácsadás segít megelőzni későbbi komolyabb pszichológiai tünetek kialakulását, így prevenciós jelleggel bír. Amennyiben a tanácsadás helyett pszichiátriai vagy klinikai pszichológiai segítség szükséges, és a dolgozó ezt igényli, a Tanácsadó munkatársai információt adnak a családbarát egyetemen belüli és azon kívüli elérhető terápiás lehetőségekről.
Az egyéni konzultációk mellett a Tanácsadó csoportos szolgáltatásokat is nyújt, például stresszkezelő- és kiégés-megelőző csoportokat, esetmegbeszélő csoportokat (ahol a pszichológiai szempontból nehéz terhet jelentő eseteket beszélhetik meg a kollégák szakterülettől függetlenül), valamint Tudatos Jelenlét (Mindfulness) csoportokat. Az aktuális csoportokról a honlapon a „Dolgozói Mentális Egészségtanácsadó csoportos foglalkozások” cím alatt tájékozódhat.
Amivel a Dolgozói Mentális Egészségtanácsadó nem foglalkozik
- Nem tud sürgős segítséget nyújtani.
- Nem tud segíteni alkohollal, szerhasználattal kapcsolatos problémában, vagy egyéb függőségben (pl szerencsejáték).
- A Tanácsadó Szolgálat nem nyújt gyógyszeres kezelést.
- Abban az esetben, ha nem tanácsadásra, hanem rövidebb vagy hosszabb pszichoterápiára van szüksége.
A fentiek esetében az Egyetemen a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika, az egyetemen kívül pedig a területi ellátók tudnak segíteni. Az alábbi linken megtalálja országban elérhető, területileg illetékes pszichiátriai szakrendelőket.
Hogyan zajlik a szolgáltatás?
Első alkalom
A bejelentkezést követő kapcsolatfelvétel után egy személyes, tájékozódó beszélgetéssel indítunk, melynek során körüljárjuk azokat a kérdéseket, problémákat, amelyekben segítséget szeretne kérni, majd feltérképezzük a lehetőségeket. Egy konzultáció időtartama 45 perc. Ezt követően még 3-4 alkalom nyílik arra, hogy fókuszáltan foglalkozzunk a felmerült problémával.
További lehetőségek
Amennyiben a probléma hosszabb és mélyebb beavatkozást igénylő, akkor javaslatot teszünk a továbbiakkal kapcsolatban, és igyekszünk segítséget nyújtani a megfelelő intézmény vagy szakember megtalálásában is (ambuláns betegellátás, vagy szükség esetén akár kórházi kezelés eléréséhez is segítséget nyújtunk)
A kapcsolatfelvétel és a tanácsadás online történik.
Hogyan vehetem igénybe a Tanácsadót?
- A szolgáltatás igénybevételéhez online regisztráció szükséges.
- Az időpontok legfeljebb 5 nappal korábban foglalhatóak le.
- A jelentkezést és időpontfoglalást követően e-mailben visszaigazolást kap.
- Ezt követően, az első tanácsadás előtt kérjük, töltse ki a LETÖLTENDŐ DOKUMENTUMOK menüpont alatt található „A nyilatkozat online dolgozói tanácsadáshoz” dokumentumot.
- Ezt digitális formában (word/excel/pdf), precízen kitöltve küldje meg a jelentkezésére érkező visszaigazolást követően, válasz emailben legkésőbb a tanácsadás előtti napon.
- A tanácsadási események nem kerülnek be az egészségügyi dokumentációba, és titkosak, az egyetemen belül sem kerülnek ki a Tanácsadóból.
- A Dolgozói Mentális Egészségtanácsadó online működik. Igény esetén személyes konzultációra is van korlátozottan lehetőség, amennyiben ezt szeretné igénybe venni, kérjük előre jelezze emailben az alábbi címen.
- Munkaközösségek jelentkezését is szívesen várjuk az alábbi emailcímen.
Kapcsolatok:
dolgozoi.tanacsado@semmelweis.hu
További lehetőségek:
A Semmelweis Egyetemen elérhető további életmód- és egészség szolgáltatások megismeréséhez, illetve más, Semmelweis polgároknak szóló programokhoz, kedvezményekhez és jogosultságokhoz kattintson a Családbarát Egyetem Program honlapjára.
Fotók: SHVETS production: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/jegyzetfuzet-hivatal-iroda-nok-7176319/, Pixabay