A leggyakoribb eltérés ma a hepatológiai ambulancián a zsírmáj. Gyakorlatilag népbetegséggé kezd válni, az összlakosságot számítva 2030-ra 3 százalékkal nő majd a betegek száma, az általa okozott halálozás pedig meg fog duplázódni – nyilatkozta dr. Werling Klára gasztroenterológus, egyetemi docens a Duna TV Család-barát című
műsorában. A Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikának osztályvezetője hozzátette, hogy a zsírmájnak két csoportját lehet elkülöníteni: egyrészt a kövérség, a cukorbetegség és különböző anyagcsere betegségek okozhatják a máj elzsírosodását, másrészt genetikai öröklődés. Megjegyezte: egyre több olyan fiatal beteg van, akiket a normális testtömeg index ellenére zsírmájjal kezelnek. Dr. Werling Klára felsorolta a máj funkcióit, ezek közül kiemelte, hogy a máj képes az önregenerációra. Kitért arra, hogy a méregtelenítést a máj és a vese elvégzi a szervezetben, ezért a tisztítókúrákat az orvosok nem szokták javasolni.

A műsor <<erre a linkre>> kattintva tekinthető meg a mediaklikk.hu oldalon. (20:44-től)