A Szenátus 2023 júniusában döntött a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (TVSZ) egyes rendelkezéseinek módosításáról, melyet egyrészt a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény (Nftv) 2022. decemberi módosítása, másrészt a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) több javaslata indokolt. A legfontosabb változásokat cikkünkben ismertetjük.

• egységesült és egyszerűsödött a más egyetemekről érkező hallgatók átvétele
  • megduplázták a jegymegajánlás lehetőségét (a felső 10%-ot elért hallgatók jelest, a felső 10,1-20%-ot elért hallgatók jó osztályzatot kaphatnak) (a korábbi 5%, valamint 5,1-10% helyett)
  • növelték a félévközi számonkérés súlyát, ami immár az aláírás feltétele is lehet („A gyakorlati jeggyel vagy vizsgajeggyel záruló tárgy esetén a tantárgyi programban meghatározott félévközi teljesítmény-értékelés: a) a tantárgyi programban (tantárgyi követelményrendszerben) előírt feltételek alapján történő sikeres teljesítése az aláírás feltétele.”)
  • pontosították a tanéven kívül szervezett vizsga (TKSZV) időpontját, mely ezután augusztus 20-27. közé fog esni
  • módosultak a TVSZ szakdolgozatot érintő pontjai is, többek között az Nftv-nek megfelelően a szakdolgozatoknak elérhetővé és mindenki számára megtekinthetővé kell válniuk egy központi felületen
  • hozzáadták az alábbi bekezdést: „Az olyan gyakorlati foglalkozások esetén, amelyeken a hallgató felkészületlensége a betegbiztonságot közvetlenül veszélyezteti, a tantárgyi programban előírható, hogy a foglalkozás elején tartott folyamatos részteljesítményértékelés sikertelen teljesítése esetén az óra látogatását a gyakorlatvezető megtagadhatja, amely hiányzásnak minősül.”
  • 30%-os hallgatói arányra módosult annak az aránya, hogy mikor szükséges kivizsgálni egy vizsgát (a korábbi 50% helyett):  „Ha a mintatanterv szerinti félévében meghirdetett kötelező tantárgyat az adott vizsgaidőszakban a vizsgázók legalább 30%-a nem tudta elsőre teljesíteni, úgy ennek kivizsgálásáról a hallgatói önkormányzat javaslatára az oktatási rektorhelyettes gondoskodik, majd megalapozottság esetén vizsgálatot kezdeményez a feltárt nem megfelelőségek orvoslására.”
  • a blokkosított tárgyak esetén „a hiányzások a blokkba épített előadások, szemináriumok és a jelenlétet igénylő gyakorlatok esetében egyben értékelendők, és a 10%-ot nem haladhatják meg. A pótlást az oktatásikutatásiszervezeti egység biztosíthatja akár éjszakai vagy hétvégi ügyeleti idő keretében.”
  • megnövelték a lehetséges ismétlővizsgák számát: „A hallgató, ha sikertelen vizsgát tett, vizsga kijavítását két alkalommal javító, illetve ismétlő javítóvizsga formájában kísérelheti meg az adott vizsgaidőszakban. A hallgató tanévente félévente legfeljebb egy tantárgyból harmadik alkalommal is tehet ismétlővizsgát (második ismétlő javítóvizsgát). A hallgató a félévben, ugyanazon tantárgyból negyedik ismétlővizsgát – méltányosságból – sem tehet”
  • módosították a vizsgabetekintés idejét: „A kijavított és értékeléssel ellátott írásbeli teljesítményértékelésekbe a hallgató részére egy alkalommal, a vizsgát vizsga kijavítását követően 1 hétig haladéktalanul betekintést kell biztosítani legalább a vizsga idejével megegyező időtartamban.”