Talán nem is gondolnánk, hogy milyen komplex és szervezett háttérmunka történik annak érdekében, hogy az egyetemen biztonságban végezhessük el feladatainkat tanulóként és egyetemi dolgozóként egyaránt. A háttérfolyamatokba Simon Mátyás, a Semmelweis Egyetem Biztonságtechnikai Igazgatóságának vezetője, biztonsági összekötő engedett bepillantást.
Hogyan épül fel a Semmelweis Egyetem biztonságtechnikai struktúrája, és ennek hol van a helye az intézmény életében?
A Biztonságtechnikai Igazgatóság a Műszaki Főigazgatóság alá besorolt szervezeti egység, amely három osztályból épül fel. Az egyik ilyen a körülbelül 250-270 főt magában foglaló Vagyonvédelmi Osztály, aminek a feladata a klinikai és az oktatási területek portaszolgálatának ellátása. Az osztály központi állománya 16 fő; ők felelnek a már említett élőerős portaszolgálat biztosításáért, valamint a beléptető-, a kamera-, a riasztórendszerek, valamint a kaputelefonok működéséért. Az itt dolgozó kollégák végzik a különböző rendszerek telepítését, biztosítják a működtetést és az esetleges hibák, problémák elhárítása is a feladataik közé tartozik. Az Igazgatóság másik osztálya a Biztonságszervezési Osztály, ahol a munkatársak feladatai többek között a munka-, a tűz-, a katasztrófa- és a polgári védelemmel összefüggő teendők ellátása, amelyeknek részét képezik többek között a helyszíni ellenőrzések, szakmai dokumentumok – mint például a kockázatértékelések, tűzriadó tervek, és a létfontosságú rendszerelemként kijelölt szervezetek terveinek – elkészítése, az egyetem épületeit érintő felújítások, építkezések szakmai felügyelete, a szervezetbe újonnan belépő kollégák oktatása, valamint tűzriadó gyakorlatok megszervezése és megtartása is. Ugyanakkor a környezetvédelmet érintő feladatokat – mint például a kommunális és szelektív hulladékkal, valamint a fertőző és a vegyi veszélyes hulladékokkal kapcsolatos teendőket – a Környezetvédelmi Osztály látja el.
Az osztályon dolgozó kollégák foglalkoznak a fenntarthatósággal összefüggő, és az úgynevezett Zöld Egyetem projektekkel is. Mindemellett a Biztonságtechnikai Igazgatósághoz tartozik a nap 24 órájában működő Központi Diszpécser és Járőrszolgálat (KDJSZ) is, amelyek feladata két részből áll: az egyik, hogy meghatározott útvonalon járőröznek az Egyetem egész területén, másrészt pedig segítségkérés – például egészségügyi személyzet elleni agresszív fellépés, atrocitás – esetén, illetve, ha a diszpécser a kamerákon keresztül valamilyen rendellenességet észlel, akkor feladatuk a helyszíni intézkedés is.
Ha jól sejtem, ezek a szervezeti egységek nem külön-külön, hanem egyfajta szinergiában működnek…
Valóban, az egyetem minden egységével megvan a kapcsolat a bejárások, az ellenőrzések, a munkavédelem és a dokumentációk készítése során. Egy összefüggő rendszerről van szó. Gyakorlatilag mindenhol jelen vagyunk, még a hatósági bejárások alkalmával is, amikor elősegítjük az egyetemi érdekek érvényesülését.
Fő feladatunk a klinikai, oktatói, kutatói és egyéb ellátói területeken dolgozók egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzésének támogatása.
Önnek igazgatóként mi a feladata?
Összességében az említett három osztály megfelelő működtetése és az operatív szervezés a fő feladatom; ennek része az egyetem vezetőivel való helyszíni egyeztetés, az igazgatói szinten lévő projektek menedzselése. A munkámhoz tartozik a különböző feladatok delegálása az osztályok jól felépített struktúráján keresztül az osztályvezetők és helyetteseik, illetve a szakmai vezetők irányába. Mindezeken felül a hatóságokkal – mint például a katasztrófavédelem, rendőrség, munka- és környezetvédelmi hatóság – történő kapcsolattartás.
Ha van ilyen, akkor milyen egy átlagos munkanapja?
Nem igazán vannak átlagosnak nevezhető munkanapjaim, hiszen az igazgatóság feladatköre nagyon összetett, és sok területet érint, ezért minden nap tartogat valamilyen új kihívást, feladatot, beeshet egy eddig nem ismert probléma, és váratlanul be is esik. Ezekkel foglalkoznunk kell, és operatívan megoldást kell találni rá. Nincsen két egyforma napom, napunk, viszont ez jelenti számunkra a kihívást is.
Mindez nagy felelősséggel jár, igaz?
Ez így van. Ez a munkakör nagy felelősséggel jár, és éppen ez jelenti ennek a szakmának a szépségét. Azonban meg kell említenem az egyén felelősségét, a személyes példamutatás fontosságát, a fegyelmezett magatartást is, amely tényezőknek ezeken a szakterületeken különösen nagy szerepük van az egyetem összes munkavállalójára nézve.
Lippai Roland
Fotó1: monicore: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/134065/
Fotó2: Akil Mazumder: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/1072824/