A technológiai fejlődés nagyban megkönnyíti a modern ember életét, ugyanakkor problémák forrásává is vált. A korábban nem ismert virtuális függőség minden generációt érint.
A modern technológia, a digitalizáció mindennapjaink valamennyi területét áthatja, és gyakorlatilag nagyon nehezen vagy csak nagy „áldozatok” árán lehetséges a technológiai kitettség csökkentése, esetleg az abból való teljes kilépés. A számítógép, okostelefon, a tablet és megannyi más eszköz, valamint az internet a mindennapi élet elengedhetetlen részévé váltak. A munkavégzés, a kapcsolattartás, az élet valamennyi területének szervezése és működtetése már elképzelhetetlen a digitális megoldások, és az azokat a mindennapokba integráló eszközök – kütyük – nélkül.
Az tény, hogy a technológia az élet valamennyi területén hasznossá és gyakran nélkülözhetetlenné is vált. Azonban az éremnek ez esetben is két oldala van; a technológiai fejlődés és annak feltartóztathatatlan térnyerése magával hozta a minden generációt érintő, valószínűleg sok millió ember számára problémát okozó digitális függőség jelenségét is. Ennek megértéséhez először is érdemes tisztázni, mi is az a függőség (addikció).
Mi az az addikció?
A függőségeket két csoportra – kémiai és viselkedési függőségekre – lehet osztani. Az első esetében szó lehet például nikotin-, drog- vagy alkoholfüggőségről. Viszont a viselkedési addikció esetében már nem a kémiai anyagoké, hanem a kényszerességé vagy az impulzuskontroll-zavaráé a főszerep. Sok minden más mellett e függőségek közé tartozik a szerencsejáték- és a testedzésfüggőség, a kényszeres vásárlás és gyűjtögetés, valamint az internet- és közösségimédia-függőség is. Például a mobil- és közösségimédia-függőséghez tartozik az úgynevezett nomofóbia is; a szorongás e fajtáját akkor éli meg valaki, ha valamilyen ok miatt nem használhatja a mobiltelefonját.
Hogyan alakul ki, és milyen problémákat okozhat?
Az addikció kialakulásának folyamata viszonylag egyszerű, hiszen a digitális függőség esetében alapvetően egy olyan állapotról van szó, amikor valaki túlzottan és kontrollálatlanul használja a kütyüket, és szinte folyamatosan az interneten „lóg”; például folyamatosan görgeti a közösségi médiát, online játékokkal tölti az idejét vagy online vásárol.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy az addikció kialakulása mögött szinte minden esetben mélyebb, csak az adott egyénre jellemző okok húzódnak meg, amelyek szakemberrel való beazonosítása jelentős mértékben segíti a függőségből való kilábalást.
A függőség csak negatív következményekkel jár: elvész az idő feletti kontroll, csökken a munkára, a magánéletre és a személyes szükségletekre fordított energia és figyelem. Igazán súlyos esetben komoly stressz és mentális zavarok – szorongás és depresszió – is megjelenhetnek.
Kiket érint?
Az online függőség valamennyi generációt érinti, ugyanakkor a kitettség például az életkor és élethelyzet függvényében változhat. A leginkább veszélyeztetett csoport a fiataloké, hiszen a gyerekek és a tinédzserek beleszülettek a digitális korba, az életük legtöbb aspektusát ott „élik meg”. Mivel nagyon sok időt töltenek az online térben – kapcsolattartás, információgyűjtés, játék, közösségi média –, nagy mértékben növekszik a függőségi rizikó. Szintén veszélyeztetettek az kevés vagy nem eléggé jó emberi kapcsolatokkal rendelkező emberek is. A valamilyen ok miatt szociálisan izolált, vagy akár az idős emberek jelentős idő- és energiabefektetéssel az online világban próbálhatnak meg emberi kapcsolatokra szert tenni, ami szintén az addikció előszobája lehet. De nem meglepő módon egy dolgozó ember is addiktívvá válhat, ha a munkaideje döntő többségét online térben és megoldásokkal kell töltenie. Az online függőség oly mértékben határozza meg sokak mindennapjait – ezáltal hanyagolva el más életterületeket –, hogy jó ideje megjelent a mindkét nemet érintő cyber özvegy és cyber gyerek kifejezés is, valamint nem ritkák a neten megcsaltak vagy cyber-kedvesért elhagyottak történetei is.
Ezekben az esetekben a digitális függőség miatt kialakuló figyelemvesztésről, elhanyagolásról és az ezekből fakadó kapcsolati problémákról van szó.
Melyek a függőség leggyakoribb jelei?
A virtuális világ okozta addikciónak számos, de gyakran csak az adott személyre jellemző jele lehet. A leggyakoribb függőségre utaló tünetek lehetnek:
- kontrollvesztés,
- tolerancia növekedése,
- elvonási tünetek,
- az élet más területeinek elhanyagolása,
- az élet más tevékenységeinek felfüggesztése,
- romló mentális és fizikai egészség.
Mi a teendő virtuális függőség esetén?
A függőségekkel való megküzdés alapvetően egy idő- és energiaigényes folyamat; annak jellegétől és súlyosságától függően szakember – például pszichológus – segítségére is szükség lehet. Ugyanakkor szerencsére vannak olyan általános alapelvek, amelyekkel jelentős, pozitív eredményeket lehet elérni a digitális/ingernetfüggőség terén is. Ezek az alábbiak:
- A probléma felismerése, tudatosítása: az első és legfontosabb lépés a függőség felismerése, mert csak így lehet elindulni a megoldás felé vezető úton.
- Az önismeret fejlesztése: segít megérteni azt, hogy az túlzott internethasználat mit hivatott pótolni, és milyen hatással van a függő életére.
- Alternatív tevékenységek: a netezés helyett végzett más tevékenységek (pl. egy új hobbi) elterelhetik a figyelmet és csökkenthetik az online világ iránti vágyat.
- Napi és heti célok kijelölése: a célok megvalósítása csak aktív, az online világon kívüli cselekvéssel érhető el.
- Hatékony időmenedzsment: a pontos időmenedzsment támogatja a fókuszt és az egészséges aktivitást.
- Időbeli korlátozások: számos módszer áll rendelkezésre az online tevékenységek korlátozására, „online blokkok” kialakítására.
- Szociális élet és emberi kapcsolatok erősítése: a dopaminszintet nemcsak a lájkok, hanem a szeretett emberekkel közösen eltöltött minőségi idő is megemeli.
- Támogatás kérése: az ingernetfüggőség egy bizonyos ponton túl akár szélsőségesen is korlátozhatja a mindennapi életvitelt, ilyen esetben a probléma megoldására érdemes szakember segítségét igénybe venni.
Jól látszik, hogy a digitális függőség komoly problémát jelent, és súlyos zavarokat okozhat a függő egyéni és családi életében, szociális kapcsolataiban egyaránt.
Fontos a technológia tudatos használata és az önreflexió a jelek felismerése érdekében. Függőség gyanúja esetén érdemes szakemberrel konzultálni a helyzet megértése és a személyre szabott megoldások megtalálása érdekében.
SEK
Fotó1: Kindel Media: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/pad-emberek-bongeszes-lapozgatas-7688667/
Fotó2: Ron Lach : https://www.pexels.com/hu-hu/foto/emberek-szamitogep-asztali-asztali-szamitogep-7849510
Fotó3: cottonbro studio: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/emberek-okostelefon-kapcsolat-fuggoseg-8088441/