Nem kertelünk, hanem kimondjuk: tudatos és hatékony időmenedzsment nélkül az egyetemi évek akár kínszenvedéssé is válhatnak. De ennek nem kell így lennie, ugyanis nagyon egyszerűen alkalmazható praktikákkal sokat tehetünk önmagunkért.

Az egyetemi évek mindannyiunk életében fontos időszakot jelentenek. Ugyanakkor azért, hogy ezek az évek – amelyek, valljuk be, számos kihívást is tartogatnak számunkra – valóban életünk legszebb évei közé tartozzanak majd, bizony a jelenben is sokat kell tennünk.

A legfontosabb – talán ezt nem is kell kiemelni –, hogy a tanulmányainkat a lehető legjobb eredménnyel végezzük az évek során, és valóban jó érzéssel vegyük át a diplománkat. Viszont a jó tanulmányi eredmények eléréséhez nemcsak intelligencia és szorgalom szükséges, hanem megfelelő és hatékony időmenedzsment is. Ebben a cikkben erről lesz szó.

Egyetemistaként különösen fontos, hogy jól tudjunk bánni a rendelkezésünkre álló idővel, hiszen egyszerre kell megfelelnünk a tanulmányaink, a közösségi életünk, a személyes kötelezettségeink, és olykor a munkánk elvárásainak is. Ezért van szükségünk egy jó időmenedzsmentre vagy időgazdálkodásra. De mit is jelent ez?

Mit is jelent az időgazdálkodás?

Az időgazdálkodás egy olyan folyamat, amely során tudatosan megszervezzük, megtervezzük és ellenőrizzük az egyes tevékenységeinkre fordított időt. Azért tesszük mindezt, hogy a feladatainkat hatékonyabban tudjuk elvégezni, így eredményesebbek legyünk életünk különböző területein. Az időmenedzsment magában foglalja a rendelkezésünkre álló idő tudatos felosztását a feladataink és kötelezettségeink, valamint az egyéb teendőink között. Ha igazán jól csináljuk, akkor az eredmények magukért beszélnek: képesek leszünk rövidebb idő alatt nagyobb termelékenységre, javul a munka-magánélet egyensúlyunk, és igen, csökkenthetjük a stressz és a szorongás szintjét is.

Röviden: a hatékony időmenedzsment jelentősen javítja az általános teljesítményünket. Szóval, mire is figyeljünk oda egyetemistaként?

  1. Határozzuk meg a prioritásainkat!
    A hatékony időmenedzsment első lépése, hogy tudjuk, mely feladatok a legfontosabbak, és azokat tegyük a listánk elejére. Egyetemistaként nagyon sok – változó fontosságú és sürgősségű – feladatunk és kötelezettségünk van, amelyek között mindenképpen priorizálnunk kell. Ebben segít az Eisenhower-mátrix.

  2. Tűzzük ki a félévi céljainkat!
    Határozzunk meg konkrét és mérhető célokat a félévre vonatkozóan. Például, ha szeretnénk valamely tantárgyból elérni egy bizonyos osztályzatot vagy eredményt, akkor e cél elérése érdekében bontsuk le a kapcsolódó teendőinket kisebb, heti vagy akár napi feladatokra.

  3. Tervezzünk és ütemezzünk tudatosan!
    Ütemezzünk be olyan időblokkokat (time blocking), amelyeket csak és kizárólag a tanulásra fordítunk. Ezzel elkerülhetjük a halogatás rémét és a vizsgaidőszakok előtti őrült kapkodást.

  4. Kövessük tudatosan a határidőinket!
    Nagyon sokféle naptár és tervező áll rendelkezésünkre, amelyekben pontosan nyomon tudjuk követni a fontos – pl. beadandó dolgozatok, vizsgák – időpontokat. Ezzel elkerülhetjük a nagymértékű stresszt, a halogatást és a folyamatos tűzoltást.

  5. Üzenjünk hadat a halogatás rémének!
    Alkalmazzuk a kétperces szabályt: vagyis, ha egy feladatot két percen belül el tudunk végezni, akkor azt azonnal tegyük is meg. Ez segít megelőzni a kisebb feladatok felhalmozódását.

  6. Bontsuk fel!
    A nagyobb dolgozatok vagy esszék, illetve projektjeink esetében bontsuk le a munkafolyamatot kisebb mérföldkövekre, részcélokra és részfeladatokra. Így legyen bármilyen ijesztő is egy anatómia dolgozat, a felkészülés szinte már sima üggyé válhat a kisebb, kezelhetőbb feladatok és tanulási ciklusok miatt.

  7. Tanuljunk aktívan!
    A tananyag hatékonyabb elsajátításában segítségünkre lehet a kézzel való jegyzetelés, a kérdések megválaszolása, vagy mondjuk tanulókártyák alkalmazása is.

  8. A pomodoro segít!
    Vessük be a pomodoro-technikát, tehát tanuljunk 25 perces időblokkokban, amelyeket 5 perces szünetekkel szakítunk meg. Ez a módszer segít tartani a fókuszt és a koncentrációt.

  9. Ne feledkezzünk meg az egyensúlyról!
    Az egyetemi évek nemcsak a tanulásról szólnak, hanem remek lehetőséget jelentenek a szociális kapcsolataink építésére is. Tehát ütemezzünk be időt a családunk, a barátaink és más emberi kapcsolataink számára is.

  10. Törekedjünk az egészséges életmódra!
    A rendszeres fizikai aktivitás és a megfelelő táplálkozás és folyadékfogyasztás fontos szerepet játszik a mentális és fizikai jóllétünk fenntartásában. Tehát lehetőségeink szerint – de tehetünk egy kis erőfeszítést is a cél érdekében – mozogjunk rendszeresen, és figyeljünk oda a táplálkozásunkra, alvásminőségünkre is. Kerüljük a függőségek beengedését az életünkbe, mert azok értékes időt és figyelmet vonnak el nemcsak a tanulástól, de szociális kapcsolatainktól is.

  11. Szűrjük ki az időrabló tevékenységeket!
    A közösségi média – ezt már nem is kell bizonygatnunk – erősen rontja a fókuszt és a koncentrációt, emellett a kiscicás videók sokórányi értékes időt rabolhatnak el tőlünk. Ha a digitális detox nem megy, akkor határozzunk meg napi időkeretet a közösségi média használatunkhoz.

  12. Keressünk támogatást!
    Nyugodtan csatlakozzunk tanulócsoportokhoz, vagy akár szervezzünk mi magunk ilyet, hiszen a közösségi lét jelentős motivációt és inspirációt adhat számunkra, miközben egymást is tudjuk támogatni. Ha ennek ellenére is elakadunk a tanulásban, akkor bátran forduljunk tanárainkhoz, keressünk magunk számára egy mentort vagy egy olyan szakembert (coach, pszichológus, karrier tanácsadó), aki segít bennünket az időmenedzsment kialakításában.
Összefoglalva

A megfelelő időmenedzsment kialakítása és alkalmazása elengedhetetlen ahhoz, hogy egyetemi kötelezettségeinket sikeresen, szükségtelen stressz és szorongás nélkül legyünk képesek teljesíteni. Egyéb tippek, praktikák és megoldások ezen és ezen a linken érhetők el.

 
Lippai Roland

Fotó1: Anna Nekrashevich: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/kezek-jegyzetfuzet-iras-naptar-7550886/

Fotó2: THE 5TH: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/179908/

Meghitt, békés karácsonyt és egészségben, sikerekben gazdag, boldog új évet kívánunk!