Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzési rendszerről szóló 162/2015. (IV.30) Kormányrendelet alapján a Semmelweis Egyetem régiójában az évente meghirdetett háziorvostan rezidensi álláshelyekre pályázat nyújtható be.
A benyújtott pályázatok értékelése rendszerbevételi eljárás keretében, szóbeli meghallgatás után történik. Az évente több alkalommal meghirdetett időpontok minden év elején kiírásra kerülnek a Családorvosi Tanszék és Szak- és Továbbképzési Központ honlapjain is.
A háziorvostan szakképzéssel kapcsolatos friss információk, hirdetmények, letölthető dokumentumok, jelentkezési lap az alábbi oldalon elérhetők: https://semmelweis.hu/szak-es-tovabbkepzes/szakkepzes/haziorvostan/
A jelentkezési lapok leadásának helye:
Takács Éva csoportvezető,
Szak- és Továbbképzési Központ, Akkreditációs és Rendszerbevételi Csoport,
1085 Budapest, Baross utca 22.
Telefon: +36-1-459-1500/62244 mellék
e-mail: takacs.eva@semmelweis.hu
A leendő rezidensnek vállalni kell, hogy a Tanszék által kijelölt oktatói helyeken, oktatók mellett és a szakképzési programnak megfelelően kell főfoglalkozású állásban teljesíteni a rezidensi programban előírtakat. Ez a Semmelweis Egyetem vonatkozásában általában Budapesten, az egyetemhez kötötten bonyolódik le. Vidéki gyakorlat, egyéni képzési terv szerint csak részben valósítható meg.
A felvételi alapján rangsorolás történik. A Tanszéken működő bizottság az elért pontok figyelembevételével tesz javaslatot arra, hogy kik vehetők fel, illetve kik azok, akik „alkalmatlanok” a családorvosi pályára.
A pontozás szempontjai
- Az egyetemi tanulmányokból szerezhető pontok (szigorlatok)
- Nyelvismeret, nyelvvizsga
- Családorvoslással összefüggő külön aktivitás (fakultáció, szakdolgozat, Rektori Pályázat, TDK, előadás, publikáció)
- Családorvos oktató véleménye
- Egyéb a gyakorlat szempontjából fontos aktivitás (nővér munka, mentőzés)
- Motivációs levél
- Személyes interjú
A szakmaspecifikus interjú során értékeljük:
- A szakma iránti elhivatottságot
- A családorvos szerepéről, lehetőségeiről alkotott elképzeléseket
- A korábbi családorvosi vonatkozású tevékenységeket
- A kommunikációs képességet
- Az önálló munkára való képességet.
A felvételi interjú során általában az alábbi kérdésekre szükséges válaszolni:
- Az orvoslás mely területe érdekli a legjobban?
- Hogyan szeretné elképzeléseit majdani családorvosi munkájában hasznosítani?
- Mikor, mi motiválta a pályaválasztásban?
- Mit tud a családorvos munkájáról?
- Hogyan képzeli, milyen feladatok kapnának munkájában prioritást?
- Hogyan dolgozna, mint családorvos?
- Szeretne kutatómunkában részt vállalni?
- Szeretne bekapcsolódni az oktatásba?
A háziorvos rezidens állásra meghirdetett pályázat anyagának benyújtásához szükséges a szakmai érdeklődés kifejtésére, és a háziorvoslásról való elképzelések megfogalmazására, rövidebben : motivációs levél megírására.
E levélnek a következőket célszerű tartalmaznia:
- Mikor, minek kapcsán kezdett először érdeklődni a családorvoslás iránt, milyenek voltak az első benyomásai. Ez az érdeklődés az idők folyamán hogyan változott, milyen pozitív és negatív befolyások érték?
- Milyen aktivitásokat fejtett ki az orvosi egyetem előtt, alatt, után, amelyek elősegítették a családorvoslás megismerését. A két hetes családorvosi gyakorlat, illetve családorvosi fakultáció (amennyiben részt vett) segített-e ebben?
- Mikor döntötte el, hogy háziorvos rezidensi pályázatot fog benyújtani, ekkor milyen elképzelései voltak a háziorvoslásról, úgymint:
- a háziorvosi team
- a családorvosi rendelő felszereltsége
- a team és a betegek kapcsolatrendszere
- prevenciós, akut ill. krónikus ellátási, gondozási feladatok, családorvosi kompetencia
- a családorvos helye a mai magyar egészségügyben
- A családorvosláson belül melyik szakterület érdekli legjobban?
- Milyen tervei vannak egy majdan önálló praxis működtetésével kapcsolatban?
Pályaalkalmasság
Előnyös, ha a jelölt motiváltsága pozitív, családi, környezeti orvos mintakép van. Hasznos a gyakorlati tapasztalatszerzés pl. nővéri munka, ügyeleti tevékenység, olyan, amikor az egészségügy működését, a betegellátást alul nézetből lehetett megismerni.
Pozitív motiváltságot jelenthet a családorvosi praxisban eltöltött fakultatív gyakorlat, rendszeres kapcsolat egy családorvossal. Ez kiegészülhet „tudományos, kutatási” aktivitással, amelyet családorvosi praxisban végzett megfigyelések segítenek elő államvizsga dolgozat stb. – különösen akkor, ha saját ötlet valósult meg.
Fontos, hogy a jelölt tisztában legyen a családorvosi munkával együtt járó kötelezettségekkel, „kötetlen munkaidővel”, az állandó készenléttel, az egyszemélyes felelősség vállalásával. Ehhez társuló önálló döntéskészség, kreativitás meghatározó jelentőségű. Esetenként a jól körvonalazott pályakép és karrier, mint pl. fölkészülés egy meghatározott praxisban eltöltendő munkára, falusi családorvossá válás vagy éppen családorvosláshoz kapcsolódó kutatás és oktatás igénye.