Az immunterápiákra, ezen belül is az immunellenőrzőpont-gátlószerekre („checkpoint gátlók”), adott terápiás válasz elképesztően kedvező lehet, azonban ez csak a betegek elenyészően kis részére jellemző (~10-30% előzetes biomarker vizsgálat nélkül). A jelenlegi biomarkerek (pl. PD-L1 státusz, tumor mutációs terhelés (TMB)) nem elég megbízhatóak a terápiából potenciálisan hasznosuló betegek pontos kiválasztására. Azonban a checkpoint gátló kezelések génexpresszióra kifejtett hatásának vizsgálatával lehetőségünk nyílik prediktív biomarkerek azonosítására, amely információt szolgáltathat az adott kezelésre való fogékonyságáról.

A közölt irodalmi áttekintőben Kovács Szonja Anna, a Bioinformatika Tanszék PhD hallgatója olyan tanulmányokat foglalta össze, amelyben anti-PD-1, anti-PD-L1 és anti-CTLA-4 checkpoint inhibitorokkal kezelt betegeket vizsgáltak. A cikkben 26 tanulmányból származó, mintegy 1836 beteg 2386 mintájához tartozó, publikusan elérhető klinikai és transzkriptomikai adat ismertetése olvasható.

A tanulmány elősegítheti a gyorsabb és átláthatóbb adatelérés által a prediktív biomarkerek vizsgálatát.

Szonja Anna Kovács, Balázs Győrffy (2022)

Journal of Translational Medicine volume 20, Article number: 249 (2022)

A cikk ide kattintva érhető el: https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-022-03409-4