A rák okozta halálesetek többségét áttétes betegség okozza, amikor a rák a test más részeire is átterjed. Ebben a tanulmányban 421 olyan beteg 126 nem kissejtes tüdőrákos daganatát elemezték, akiknél áttétes betegség alakult ki, összehasonlítva egy 144 nem áttétes daganatból álló kontrollcsoporttal. A kutatók azt találták, hogy az esetek 25%-ában az áttétek korán, az elsődleges tumor utolsó klónsöprése előtt szétváltak. A korai eltérés gyakoribb volt a dohányosoknál és a kisebb tumoroknál. A tanulmány azt is megállapította, hogy a poliklonális disszemináció összefüggött a betegség extrathoracalis kiújulásával, és a primer nyirokcsomóbetegség az esetek kevesebb mint 20%-ában járult hozzá az áttétes kiújuláshoz. A metasztázisokat szaporító szubklónok szubklonális terjeszkedést mutattak a primer tumorokon belül, ami valószínűleg pozitív szelekciót tükröz. A tanulmány kiemeli a kiterjedt primer tumor mintavételezés fontosságát, a monoklonális versus poliklonális vetés közötti különbséget a kiújulás helyének meghatározásában, valamint annak szükségességét, hogy stratégiákat dolgozzanak ki az áttétet vetítő szubklónok célzott kezelésére a kiújulás előtt.

A teljes közlemény, melynek címe: „The evolution of non-small cell lung cancer metastases in TRACERx” ide kattintva érhető el.