A légzőrendszer mechanikai tulajdonságainak vizsgálata különböző kórképekben és légzéstámogatás során

A témacsoport fő módszertani eleme a légzőrendszeri oszcillometria, melynek modalitásai (a) a légzőrendszer légúti és szöveti komponenseinek szeparált vizsgálata alacsonyfrekvenciás vizsgálójellel és (b) a légzés/lélegeztetés ciklusán belüli dinamikus mechanikai változások követése (intra-breath oszcillometria); a kutatócsoportot eddigi eredményei alapján az oszcillometria nemzetközi élmezőnyébe sorolják. Az alkalmazott módszertan kiterjed a standard légzésfunkciós tesztekre (erőltetett spirometria, testpletizmográfia, gázkimosási technikák), dinamikus képalkotó eljárásokra (elektromos impedancia tomográfia) és egyéb vitális folyamatok monitorozására.

Főbb specifikus kutatási témák: (1) oszcillometriás vizsgálatok invazív és nem-invazív légzéstámogatás során, (2) légzésmechanika mérése ARDS állatmodellekben, (3) az intra-breath oszcillometria, mint új légzésfunkciós megközelítés különböző légzőszervi megbetegedésekben (COPD, asztma, CF, IPF stb.) és tüdőtranszplantáltak utánkövetésében.

Egyetemen belüli együttműködések:

1. sz. Gyermekgyógyászati Klinika (légzésfunkciós módszertan)

Hazai együttműködések:

Szegedi Tudományegyetem, TTIK Műszaki Informatikai Tanszék (módszerfejlesztés)

Szegedi Tudományegyetem, ÁOK Sebészeti Műtéttani Intézet (állatkísérletes modellek)

Külföldi együttműködések:

Centre for Innovative Medicine, McGill University, Montreal, QC, Kanada (intra-breath oszcillometria különböző betegcsoportokban)

Division of Respirology, University Health Network (UHN), Toronto, ON, Kanada (intra-breath oszcillometria különböző légzőszervi betegségekben, tüdőtranszplantáció utánkövetése)

Interdepartmental Division of Critical Care, University of Toronto, ON, Kanada (ARDS modellek)

Kutatócsoport vezetője:

Prof. Dr. Hantos Zoltán

Kutatók:

Dr. Lorx András PhD

Dr. Valkó Luca PhD

Dr. Baglyas Szabolcs

Dr. Móró Vivien

Dr. Podmaniczky Eszter

Érvényes kutatási pályázatok:

NKFI/OTKA 128701: „A légzőrendszer mechanikai állapotának követése légzéstámogatás során”, 2018-2022.

PhD hallgatók: 2, TDK hallgató: 1

Főbb publikációk (2017-):

Lorx A, Czövek D, Gingl Z, Makan G, Radics B, Bartusek D, Szigeti S, Gál J, Losonczy G, Sly PD, Hantos Z: Airway dynamics in COPD patients by within-breath impedance tracking: effects of continuous positive airway pressure. Eur Respir J. 2017 Feb 15;49(2). pii: 1601270. doi: 10.1183/13993003.01270-2016. (2017)

Gray D, Willemse L, Visagie A, Czövek D, Nduru P, Vanker A, Stein DJ, Koen N, Sly PD, Hantos Z, Hall GL, Zar HJ: Determinants of early-life lung function in African infants. Thorax 72: 445-450 (2017)

Sly PD, Shackleton C, Czovek D, Hantos Z: Systematic error in respiratory impedance using commercial equipment calibrated according to the manufacturer’s instructions. Am J Respir Crit Care Med 197: 532-534 (2018)

Gray DM, Czovek D, McMillan L, Turkovic L, Stadler JAM, Vanker A, Radics BL, Gingl Z, Hall GL, Sly PD, Zar J, Hantos Z: Intra-breath measures of respiratory mechanics in healthy African infants detect risk of respiratory illness in early life. Eur Respir J 53: pii: 1800998 (2019)

Dandurand RJ; Lavoie J-P; Lands LC; Hantos Z: Comparison of oscillometry devices using active mechanical test loads. ERJ Open Research 5(4) DOI:10.1183/23120541.00160-2019 (2019)

Wu JKY, DeHaas E, Nadj R, Cheung AB, Dandurand RJ, Hantos Z, Ryan CM, Chow CW: Development of quality assurance and quality control guidelines for respiratory oscillometry in clinic studies. Respir Care 65: 1687-1693 (2020)

Hantos Z: Intra-breath oscillometry for assessing respiratory outcomes. Curr Opin Physiol DOI: 10.1016/j.cophys.2021.05.004 (2021)

Chiabai J, Friedrich FO, Carollo Fernandes MT, Sarquis Serpa F, Brum Antunes MO, Braga Neto F, Makan G, Hantos Z, Sly PD, Jones MH: Intrabreath oscillometry is a sensitive test for assessing disease control in adults with severe asthma. Ann Allergy Asthma Immun. 127: 372-377 (2021)