Az esztétikai fogászat az elmúlt évtizedekben hatalmas fejlődésen ment keresztül a digitális technológiának és korszerű kerámiaanyagoknak köszönhetően. Az intraoralis és laboratóriumi szkennerek elterjedt használata, illetve a CAD/CAM-technológia térnyerése napjaink fogorvoslásának meghatározó eleme. Az esztétikai eredménnyel szemben támasztott elvárások folyamatosan nőnek mind a páciensek, mind a fogorvosok részéről, így megkerülhetetlen és igen lényeges feladatunk az alkalmazott kerámiaanyagok optikai tulajdonságainak vizsgálata. A legnagyobb kihívást továbbra is az olyan fogpótlások készítése jelenti, mely a fényviszonyoktól függetlenül képes a természetes fogak élethű reprodukálására. A megvilágító fényforrás színhőmérséklete befolyásolja az érzékelt színeket: az alacsony színhőmérséklet sárgás-tompa színeket, a magas pedig kékes-világos színeket eredményez, így a rendelő fényében azonosnak tűnő fogszínek más megvilágítás mellett eltérőek lehetnek. Az emberi szem bizonyos mértékig alkalmazkodik a fény színéhez, és a külső fényforrásoktól függetlenül próbálja érzékelni a tárgyak színét.

A fogpótlások kerámiaanyagának színképi reflexiófelvételével, majd modern színrendszerek és színmegjelenési modellek használatával pontosan előre jelezhető a különböző kerámiafelületek színi megjelenése a ma elérhető fényforrások esetén, de akár természetes (nappali) sugárzáseloszlást feltételezve is. A modern színmegjelenési modellekben a látási szituáció, a környezet és a háttér paraméterei beállíthatók, valamint korszerű adaptációs transzformációk segítségével az előrejelzés jól korrelál a vizuális észleléssel.

Teljes kerámiarendszerek esetén a végleges restaurátum esztétikáját olyan további tényezők is befolyásolják, mint a csonkszín, a kerámia vastagsága és transzlucenciája, illetve a cement színe és rétegvastagsága. Kutatásunk további célja, hogy objektív és reprodukálható adatokat kapjunk a szín változásáról a különféle anyagszerkezetű fogászati kerámiák transzlucenciája, vastagsága és a csonkanyag függvényében.