Jelen munka során végső célunk egy új antimikrobiális tulajdonságú polimer létrehozása volt, amellyel alternatív lehetőséget szerettünk volna biztosítani a fogsor stomatitis kezelésére. A karakterizálás mellett kidolgoztunk egy olyan mechanizmust a szintézisre, ami a mai kémia trendekhez alkalmazkodva, mellőzi az erős redukálószerek használatát, mint pl. a NaBH4.
Az általunk szintetizált ezüst-polietilénimin (Ag-PEI) polimer-komplex alkalmazási metódusa nem követi az általánosságban használatos antimikrobiális anyagok alkalmazási metódusait. Ez azt jelenti, hogy a konvencionális hatóanyagokat nem építjük be egy felszíni bevonatba, egyéb módon alkalmazzuk őket. Jelen vizsgálatban hatóanyagként, egy polikationos polimert a PEI alkalmaztuk. Az ilyen típusú anyagok antimikrobiális hatékonysága a felületükön lévő nagy mennyiségű pozitív töltésen alapszik. Ezeken a töltéseken keresztül tudnak közvetlenül kapcsolatot létesíteni a kórokozók negatív töltésű felszínével. Ha elég nagy mennyiségben van jelen a pozitív töltés, akkor a patogén mikroorganizmus membránját képes dezorganizálni, és nekrózist vagy apoptózist okozni. Amennyiben alacsonyabb a száma ezeknek a töltéseknek, akkor a hatóanyag endocitózissal a sejtbe jutva, a mitokondriumot és a DNS-t is képes károsítani. Ez a tulajdonság manapság egyre fontosabbá válik, amikor világszerte növekszik a nozokomiális és a multirezisztens fertőzések száma. Az ehhez hasonló bevonatokat a fogorvosláson kívül a kórházakban használatos műszerek és eszközök felületkezelésére is alkalmasak.
A fogsorok nyálkahártya felszínének bevonásának lényege, hogy a nano Ag-PEI polimer-komplexet, ami az antimikrobiális hatásért felel, viszont vízoldékonyságából adódóan nem képez egy tartós bevonatot, kloroformban oldott PLA-val kötjük össze. Az oldat kloroform tartalma képes a mucosa felé tekintő akrilát felszínek felső néhány mikrométeres részét feloldani és ezáltal képes a hatóanyag infiltrálódni a fogsor anyagába. A kloroform oldó hatása mellett meg kell említeni a permeabilizáló hatását is. Ennek eredményeképp, a fogsor mikroporozitásaiban lévő kórokozók, de főleg a C. albicans ellen direkt toxikus hatást fejt ki. Az oldószer elpárolgása után a fogsor felszínén egy homogén, Ag-PEI-PLA réteg alakul ki. A kialakult réteg pár tíz mikrométer vastagságú, így nem befolyásolja a fogsor stabilitását. Színét tekintve, a vékonyságából is adódóan áttetsző. Ez a réteg egyrészt kontakthatás segítségével képes a jelen lévő mikroorganizmusokat elpusztítani. Másfelől az idő előrehaladtával és a nyál hidrolitikus hatásának következtében, a PLA degradálódik és újabb hatóanyag molekulák szabadulnak fel, így egy időben elhúzódóbb hatást tudunk elérni.
Vizsgálataink alapján kijelenthető, hogy az általunk létrehozott polimer-komplex nano mérettartományban van. Gömbszerű formával rendelkezik, ami jelentős mennyiségű feszíni pozitív töltést jelent. Ennek a számnak a nagysága pedig a molekula hatékonyságával van összefüggésben. Antimikrobiális tulajdonságát tekintve az általunk vizsgált kórokozókkal esetében a leghatékonyabb a C. albicans ellen volt, ami az elsődlegesen megnevezett kórokozó a fogsor stomatitis esetén. Az általunk hozzáadott nano ezüst enyhén csökkentette az anyag hatékonyságát, viszont sokkal nagyobb mértékben csökkentette, az alapból is mérsékelt citotoxicitást. Ez a módszer nem hivatott a korábbi kezelési módokat kiváltani, inkább egy új alternatívát és egy új lehetőséget próbál mutatni a jövőre tekintve.
Összességében az elvégzett vizsgálatok alapján kijelenthetjük, hogy a klinikai gyakorlatban használt rezin alapú anyagok és akrilátok PEI-vel, vagy Ag-PEI-vel való kombinálása, hatékony fegyver lehet az orális gyulladásokkal szemben.