Az általunk vizsgált adatok szerint az elmúlt 15 év során csaknem duplájára emelkedett a 2-es típusú diabéteszesek aránya a szájüregi rákos betegek körében, az emelkedett vércukorszinttel rendelkező betegeké pedig több mint a kétszeresére nőtt. Ez azt jelenti hogy az általunk vizsgált betegek csaknem fele szénhidrátanyagcserezavarban szenved (IFG+DM). Az új vizsgálataink során a szájfenék daganatok mellett a gingiva tumorai jelentek meg nagy gyakorisággal. Rohamosan emelkedett az utóbbi 15 évben a szájüregi daganatos betegek között az IFG és a DM incidenciája, ezért kiemelten fontos a rendszeres szájüregi ellenőrzés, az 50 év feletti cukorbetegek, különösen a dohányzó betegek rendszeres szűrése .
Kísérleti adataink szerint a fogorvosi ellátás során leggyakrabban alkalmazott lokális anesztetikumok (artikain, lidokain) a diabéteszes és nem diabéteszes patkányból preparált prefrontal kortex és gerincvelői szöveteken gátolta a stimuláció által kiváltott NA felszabadulást, és növelte a nyugalmi NA felszabadulását. Ezek az adatok azt mutatják,  hogy ezen érzéstelenítők gátolják  a Na +  és K + csatornákat. A nem diabéteszes és diabéteszes patkányok összehasonlításában nem találtunk szignifikáns különbséget a NA megnövekedett nyugalmi  felszabadulásban a lidokain vagy artikain hatására. Az artikain azonban azonos koncentrációban a nem diabéteszes és diabéteszes patkányok preparátumaiban nagyobb mértékű nyugalmi felszabadulást okozott, mint a lidokain. A nagy mennyiségű toxikus NA metabolitok valamint a jó lipidoldékonyságú tiofén gyűrűje miatt az artikain jelentősebb neurotoxikus hatást fejthet ki.  A neuropátiás cukorbetegeknél az alkalmazott artikain dózis nagyságának meghatározása megfontolást igényel.
Nemzetközi szinten az EFP és az IDF a cukorbetegséggel kapcsolatos fogorvosi ellátás fontosságát hangsúlyozandó irányelveket fogalmazott meg a diabetológusok,  fogorvosok és a cukorbetegek számára. A szájüregi gyulladások, a parodontitisz és egyéb szájüregi megbetegedések, és a metabolikus állapotok kölcsönösen hatással vannak egymásra. Az interdiszciplináris együttműködés mind a hazai, mind a nemzetközi gyakorlatban fontos, feladata a korai megelőzés és az ismeretek megosztása.