Munkacsoportunk az elmúlt években több antimikrobiális tulajdonságú anyaggal is dolgozott. Korábban a polietilén-imin volt fő szerepben, most a kitozán és a folsav az aktuális kutatási irány.
A kitozán egy lineáris poliszacharid, amit a rákok páncéljából kivont kitin nátrium-hidroxiddal (deacetilálás) való kezelésével állítanak elő. Az egészségügy számos területén alkalmazzák, jelentős háttérirodalommal rendelkezik és exponenciálisan növekszik a vele foglalkozó publikációk száma. Ennek alapja az antibakteriális-, vérzéscsillapító- és kiváló gyógyszerbevitelre (drug delivery) alkalmas tulajdonságában keresendő. Manapság egyre gyakrabban cserélik le a gyógyszerbevitelnél használatos gyógyszervegyületeket kitozánra, amely egyáltalán nem toxikus. Mukoadhezív, biokompatibilis, biodegradábilis anyag, melyet a szövetekben és szekrétumokban található enzimek bontanak. Mellette az agrártudományban is kihasználják antibakteriális/antifungális hatását. A nem pro anal tisztaságú kitozánt nagy mennyiségben felhasználják táplálélkiegészítőkben, előnyös tulajdonságai és kedvező árfekvése miatt. A kitozán központi alkotóeleme a legkülönbözőbb típusú a gyógyításban alkalmazott hidrogéleknek és egyéb anyagoknak.
Dr. Róna Virág a SE Rácz Károly Doktori Iskola és a Transzlációs Medicina programban való munkája során a korábbiakban leírt polimer antimikrobiális tulajdonságaival kapcsolatban jelenleg két metaanalízis/systematic review előkészítése van folyamatban.
Laboratóriumunkban a szintézis mechanizmusa és pilot vizsgálatok már megtörténetek. Korábban ebben a témában a munkacsoport tagjai által több, impakt faktorral rendelkező publikáció jelent meg.