A Dr. Menyhárt Otília és Prof. Dr. Győrffy Balázs neve által fémjelzett, a neves Biochimica et Biophysica Acta (BBA) – Reviews on Cancer folyóiratban megjelent összefoglaló tanulmány a népszerű diéták valamint a daganatos megbetegedések közötti kapcsolatokat vizsgálja. Az egyes daganattípusok tápanyagszükségletei na­gyon változatosak, de általánosan jellemző, hogy a tumoros sejtek rendkívül nagy ener­giaigénnyel rendelkeznek, és többféle for­rásból képesek táplálkozni. Az irodalmi át­tekintő szerint a bevitt szénhidrát csökken­tése a ketogén étrend vagy az időszakos böjt, valamint az ezekkel járó kalóriakorlá­tozás és étkezési időszakok behatárolása potenciálisan gátolhatja a daganatok nö­vekedését és terjedését.

A szénhidrát csökkentés következté­ben a szervezet bontani kezdi az elraktáro­zott zsírokat, melyekből ketontestek kép­ződnek. Az egészséges sejtek hatékonyan használják fel ezeket az alternatív energia­forrásokat, de a ráksejtek ezen képessége korlátozott. Az időszakos böjt hatására az egészséges sejtek védelmi és regeneráló fázisba kerülnek, míg a gyorsan szaporodó ráksejtek erre nem képesek, így kiszolgál­tatottabbá válnak a kemoterápiás kezelés hatásainak. Ezért bizonyos esetekben a ke­moterápia hatékonyabb lehet, ha a kezelés előtt és után böjtöt alkalmaznak, illetve csökkenhetnek a kezelés kedvezőtlen mel­lékhatásai is. Ugyanakkor fontos megje­gyezni, hogy bizonyos daganattípusok ese­tében, a ketogén diéta a rák terjedését ser­kentheti.

Az eredmények ígéretesek, de többsé­gük laboratóriumi és állatkísérleteken ala­pul. Az emberi szervezetben történő válto­zások pontosabb megértése érdekében további klinikai vizsgálatokra van szükség. A tanulmány arra is rámutat, hogy a bete­gek együttműködési hajlandósága az ét­rend típusától függ, ezért olyan protokollo­kat kell kidolgozni, amelyeket szélesebb körben alkalmazhatók.

Összességében a tanulmány fő üzenete az, hogy a napi kalóriabevitel csök­kentése megelőzheti a keringési és anyag­csere-betegségek kialakulását, valamint a gyulladásos folyamatok és a rák kockázatát is. A táplálkozási szokások vizsgálata és vál­toztatása új lehetőségeket nyithat a rák megelőzésében és kezelésében. Azonban a klinikai vizsgálatokban résztvevők ala­csony együttműködési hajlandósága és a kevés számú klinikai vizsgálat eredménye alapján, a táplálkozási szokások klinikai al­kalmazása még nem egyértelmű és kifor­rott ajánlások még nincsenek.

Dr. Menyhárt Otília szívügye, hogy sa­ját magunk is tegyünk egészségünk meg­őrzése és a krónikus betegségek megelő­zése érdekében, mely egyszerűen, például a napi kalória bevitel csökkentésével is el­kezdhető. Az összefoglaló tanulmány ered­ményeit több műsorban is népszerűsítette, például látható volt a Duna TV Ridikül és Családi kör című műsorában, az RTL-klub Reggeli és Praxis című műsorában, vala­mint hallható volt a Kossuth Rádióban.