Klinikai Orvostudományok Doktori Program

Rácz Károly Konzervatív Orvostudományi Tagozat

A diabetes mellitus és szövődményeinek valamint a májbetegségek etiológiai és genetikai tényezőinek vizsgálata

Vezető: Dr. Reusz György

Téma

Sebészeti szövetpótlásra alkalmas biokompatibilis scaffoldok fejlesztése krónikus sebek kezelésének céljából, különös tekintettel a szénhidrát-anyagcsere zavarokra.

Development of novel biocompatible scaffolds for chronic wound treatment regarding the carbohydrate metabolism disorders.

Témavezető: Dr. Fehér Daniella

Az inzulinrezisztenciából eredő hiperglikémia gyakori a kritikus állapotú betegeknél, beleértve azokat is, akiknél korábban nem diagnosztizáltak cukorbetegséget. Magasabb glükózszintet okozhatnak a műtét során és azt követően általánosan használt olyan farmakológiai szerek, mint a heparin vagy a β-blokkolók. Ezek a betegek nagyobb kockázatnak vannak kitéve a posztoperatív fertőzésekre a legyengült immunválasz, a hiperglikémia neutrofil funkciókra gyakorlolt hatása, valamint a csökkent perfúzió negatív hatásai miatt. Ezáltal a műtéti seb elfertőződésének, illetve kedvezőtlen gyógyulási folyamatának kockázata jóval magasabb. Annak ellenére, hogy a jelenlegi hagyományos kezelések (a sebek tisztítása, kötözése és a vércukorszint-szabályozása) mellett folyamatosan új kezeléseket fejlesztenek ki, az eredmények nem kielégítőek. Ezért sürgető új terápiás megoldások kidolgozása.

Célunk egy olyan saját fejlesztésű, újfajta hidrogél alapú váz, ún. scaffold előállítása, amely rendelkezik a szükséges feltételekkel sejtkultúrák tenyésztéséhez, utánozva a sejtek eredeti környezetét. A nanomátrixoknak biokompatibilisnek és biodegradábilisnek kell lenniük az élő szervezetben. Vizsgálni kívánjuk az általunk kifejlesztett scaffold és a különböző sejtkultúrák közötti interakciókat, humán bőr fibroblaszt (HDFa) és zsírszövetből izolált felnőtt szöveti őssejt (huASC) kultúrákon. Továbbá vizsgálni szeretnénk a fentebb említett exoszómák beépülésének lehetőségét a biopolimerünkbe. A sejtek feltehetően képesek lesznek behatolni a mátrix belsejébe és három dimenzióban (3D) növekedni.  A 3D sejtaggregátumot a scaffold-dal együtt ültetjük be élő szervezetbe az állatkísérletek során. Tervezzük, hogy a scaffold általunk szabályozott módon fog lebomlani. Az általunk kidolgozásra kerülő eljárás széles körben alkalmazható lenne a bőrfelületeket, izom- vagy egyéb szöveteket ért olyan sérülések esetén, ahol nagyfokú szövethiány lépett fel. Ilyen esetekben fertőzés, gyulladás, hematoma, illetve seroma képződés, vagy akár szöveti nekrózis is kialakulhat. Megoldást jelenthet tehát, egy olyan újfajta hidrogél szerkezet létrehozása, amely alkalmas gyulladáscsökkentő anyagok, illetve szöveti sejtek hordozására.

Továbbá célunk, hogy tanulmányozzuk a krónikus sebek gyógyulási mechanizmusait diabéteszes környezetben. Ez magába foglalja a gyulladásos válaszokat, az angiogenezist, a szöveti regenerációt és a sebek gyógyulásának különböző szakaszait. Továbbá vizsgálni kívánjuk a diabétesz okozta krónikus sebek mögött álló patofiziológiai mechanizmusokat, mint az oxidatív stressz, a gyulladás, érrendszeri elváltozások.