A kutatómunkát a témában 2018. szeptemberében kezdtük meg. Céljaink között szerepelt a diabéteszes páciensek fogászati problémáinak részletesebb megismerése, szűrése és ezzel életminőségük javulásának elősegítése. Ezen felül egy interdiszciplináris kapcsolatrendszer és protokoll kialakítása, mely elősegíti a cukorbeteg gyermek páciensek fogászati problémákkal szembeni prevencióját.
A 15. éven aluli lakosság körében az 1-es típusú diabétesz több, mint 600.000 gyermeket érint, Európában 162.000 gyermeket, míg Magyarországon minden 600. gyermek érintett ebben a krónikus megbetegedésben a nemzetközi diabétesz társaság legfrissebb összesítése szerint (IDF Diabetes Atlas 2019).
A diabéteszes páciensek rizikócsoportnak tekinthetőek a fogászati megbetegedések szempontjából. Nagyobb az esély parodontológiai, kariológiai, nyálelválasztási és egyéb szájüregi megbetegedésekre, valamint a szájüregi rákok incidenciája is statisztikailag emelkedett a diabéteszes populációban a metabolikusan nem érintettekhez képest.
A témaválasztás nemzetközi szinten egy új vizsgálati trend, amelyet a diabéteszesek egyre magasabb száma is presszionál.
A teljeskörű diabéteszes ellátásnak a fogorvosi ellátás az egyik olyan pillére kell hogy legyen, amelynek a referenciáját a következő időszakban szeretnénk megteremteni.
A vizsgálatainkat a Semmelweis Egyetem Regionális, Intézményi Tudományos és Kutatásetikai Bizottsága engedélyezte (RKEB: 204/2018.).
A szűrővizsgálataink során a páciens megfelelő szájhigiéné fenntartását nehezítő esetleges fogazati anomáliája, parodontológiai állapota, valamint a DMF-T index meghatározására kerül sor, illetve a további kezelésre vonatkozó kezelési tervet és ennek megfelelő ellátást kapnak. A folyamatos utánkövetéssel pedig hosszútávon is regisztrálni tudjuk az eredményeink változását.
A páciensek szűrővizsgálatainak helyszínt a különböző diabéteszes betegrendezvények adtak: az Egy Csepp Figyelem Alapítvány világnapi rendezvénye 2018-ban és 2019-ben, 2019. januárjában a XIV. Országos Gyermekdiabétesz Nap, 2019. októberében a Szurikáta Alapítvány gyermekrendezvénye, 2019-ben a Józsefvárosi Egészségnap és szintén ugyanebben az évben a Kutatók éjszakáján is biztosította munkacsoportunk az ingyenes fogászati szűrővizsgálat lehetőségét.
A szűrővizsgálataink során társbetegségek meglétét, a páciensek fogazati státuszát, parodontológiai állapotát és a megfelelő szájhigiéné fenntartását nehezítő esetleges fogazati anomáliáját regisztráljuk, majd ennek megfelelő ellátást kapnak.
A vizsgálatban résztvevő gyermekek szülei minden esetben kitöltöttek egy beleegyező nyilatkozatot, a vizsgálatot végző orvos pedig egy részletes kérdőívet, amiben szerepel a páciens életkora, a diabéteszének típusa és az inzulinkezelés típusa, a diabétesz fennállásának ideje és egyéb társbetegségek jelenléte. Ezután a klinikai vizsgálat után feljegyzésre kerültek a szájhigiénét jellemző adatok (OHI-S) a gyermekek fogazati státusza és az esetleges orthodontiai anomáliák megléte. További gyermekfogászati és fogszabályozási kezelés szükségessége esetén a gyermekek időpontot kaptak hozzám a Semmelweis Egyetem Gyermekfogászati és Fogszabályozási Klinikára. A páciensekről az orthodontiai diagnózishoz szükséges teleröntgen és panoráma röntgenfelvételeket, tanulmányi lenyomatokat illetve fotódokumentációt készítünk.
A szűrővizsgálatokon több, mint 400 fő vett részt, ebből 47 esetben már megkezdtük az orthodontiai kezelést, ami lehetővé teszi a diabéteszes gyermekek gyakori fogászati kontrollvizsgálatát, rendszeres szájhigiénés instruálását, motiválását.
Jelentős különbségekre számítunk a diabéteszes és nem diabéteszes kontrollcsoport fogászati paramétereit és szájhigiénés állapotát illetően, lévén egy motivált betegcsoportról van szó.