Munkacsoport vezetője:
Dr. Kádár László, klinikai főorvos
A Fogpótlástani Klinika Maxillofacialis helyreállító protetikai munkacsoportjának tevékenysége azon pácienseink teljes körű fogászati ellátására terjed ki, akik daganatos elváltozás miatti csonkoló műtét, traumás sérülés vagy fejlődési rendellenesség miatt szorulnak kezelésre. A munkacsoport feladata speciális fogpótlások, obturátorok készítése, valamint a fej-nyak régió különböző defektusainak helyreállítása epitézisekkel (fül, szem, orr, stb.). Munkakapcsolatot ápolunk a SE Arc-, Állcsont-, Szájsebészeti és Fogászati Klinikával, az Országos Onkológiai Intézet Fej-Nyaki Daganatok Multidiszciplináris Központjával, valamint a Reoriginal Kft.-vel.
Munkacsoport tagjai:
Dr. Déri Tamás Zoltán
Dr. Kádár László, klinikai főorvos
Kovácsné Dr. Körmendi Szandra Katalin
Dr. Takács Emőke
Dr. Mikola Éva
Dr. König János
Rendelés helye: 1088 Budapest, Szentkirályi utca 47. III. emelet 340.
Bejelentkezés: kizárólag a (1)459-1500/59142 melléken (Beutaló szükséges!)
Rendelés időpontja: oktatás függvényében a telefonos egyeztetés szerint
Szakdolgozat témák:
Szabóné Kolyvek Eszter: A maxillofaciális rehabilitációs protetika történeti áttekintése (konzulens: Déri Tamás)
Justin Mark Cooke: Hemimaxillectomia rehabilitációja sebészi és protetikai módszerekkel (konzulens: König János)
Biácsi Jázmin: Helyreállító protetikai ellátás szervezése Magyarországon és külföldön (konzulens: König János)
TDK témák
1. Epitézisek gyártásában szóba jövő szkennerek összehasonlítása az arc különböző régióiban, illetve működési elvük szerint:
Az epitetika területén a háromdimenziós felszín-digitalizálás kezdi felváltani a hagyományos lenyomatvételi eljárásokat. Szisztematikus irodalmi áttekintésünk és meta-analízisünk megmutatta, hogy a különböző mértani szkennerek és egyéb kézi szkennerek kis tűréshatárral képesek pontosan digitalizálni az arcot. Azonban ezen vizsgálat érvényességének számos limitációja van. Csak olyan alanyok voltak bevonva, akiknek nem volt arcdefektusuk, a képalkotó technológiák nem kellően volt ak differenciálva, és nem szerepelt benne a porcos fül szkennelése.
In vitro jellegű kutatásunkban színezett szilikon mintákat szkennelnek megfelelő mértani szkennerekkel. A minta egy szilikon arc maszk, jobb füllel, jobb szemmel, bal exenterált szemüreggel, hiányzó orr (apertura piriformis), felső ajakkal, alsó ajakkal, állal, érintetlen orcával.
2. Életminőségjavulás helyreállító protetikai beavatkozások esetén:
A rehabilitációs módszerek közül, legyen az sebészi vagy protetikai, mely hoz nagyobb életminőségbéli javulást. Az életminőséget kérdőívekkel lehet mérni, azonban nagy kérdés, hogy ezek a kérdőívek mennyire szenzitívek, mennyire követik le a fontos változásokat az egyén saját életének minőségi értékelésében, illetve hogy mennyire megismételhető. A kérdőívek validálásától kezdve a más nyelvekre való lefordításáig, komoly metodológiai nyitott kérdés van a témában.
3. Lágyszájpadi protetikai eszközök hatása: tényleg működnek?
Velofaringeális elégtelenség kezelésében a protetikus szerepe lágyszájpademelő-készülékek illetve faringeális obturátorok készítése. Az „analóg“ útvonal lenyomatvételi eljárásainak ilyen esetekben sajnos nagyobb az aspiráció kockázata, valamint a pontos mintakészítés is kihívást jelent. Az alternatív digitális lehetőségek (intraorális szkennelés, CT) áttekintése és értékelése előrelépést jelenthet ezen ellátás elérhetőségének javulásában.
4. A szilikon epitézisek présformáinak digitális tervezése és additív gyártástechnológiája:
Az egyik módszer a szilikon arcprotézisek előállítására az LSR (folyékony szilikon gumi) szilikonok festése, öntése vagy préselése egy negatív formába. A két- vagy háromrészes gipsz vagy epoxi formákat a végleges protézis viasz mintájának öntőformázásával készítik. Ha a forma a végén sértetlen marad, újra felhasználható ugyanannak a protézisnek egy második vagy akár harmadik előállításához. A 3D modellező szoftverek nagy előnyt jelentenek a megfelelő méretű és formájú mintázatnak létrehozásában. Jelenleg biokompatibilis szilikon terméket nem lehet additív technológiákkal előállítani. Ezért javasolt a negatív öntőformák készítése, majd a szilikon a fent említett hagyományos módon kezelhető. A két- és háromrészes formákat CAM módszerekkel külön-külön állítják elő. Az illeszkedés pontossága a nyomtatási orientációtól, a rétegvastagságtól és a tárgy geometriájától függ, más tényezők mellett (mint például a polimerizációs zsugorodás, a feldolgozás utáni zsugorodás, a nyomtató típusa, az anyag típusa stb.).
5. A bőrszín meghatározása az epitézisek készítésekor:
A maxillofaciális protetikában a bőrszín reprodukciója jelentős kihívást jelent. Számos módszer létezik arra, hogy megfelelő színegyezést érjünk el, a leggyakrabban azonban ez próba-szerencse alapon működik. A spektrofotométerek alkalmazása lehetővé teszi a megbízható és ismételhető színméréseket, azonban az emberi bőr színének változékonysága és heterogenitása további komplexitást ad a pontos színméréshez. A cél az, hogy megbízható színmeghatározási módszert találjunk, ami hozzájárulhat a kezelések hatékonyságának növeléséhez.
Budapest, 2024.01.20.
König János