Manapság egyre inkább teret hódít magának a digitális világ a fogászatban is, így a lenyomatozás szempontjából fontos, hogy tisztában legyünk az intraorális szkennerek adottságaival. A fogpótlások marginális és belső illeszkedésének pontossága az egyik legfontosabb kritériuma a klinikailag megfelelő minőségű és hosszú élet idejű, sikeres restaurátumnak. Ehhez pontos lenyomatra van szükségünk, ezért a digitális lenyomatok pontosságának vizsgálata kulcsfontosságú.

A pontosság az ISO 5725-ös szabvány szerint a valódiságból és a precizitásból tevődik össze. A valódiság alatt azt értjük, hogy a mérési eredmények mennyire közelítik meg a mért paraméter valós értékét. A precizitás pedig azt jelenti, hogy az adott jelenségről végzett mérések eredményei mennyire térnek el egymástól, azaz hogy a mérési eredmények mennyire reprodukálhatóak.

Több kutatás is alátámasztják, hogy a digitális lenyomatok pontossága egyre inkább csökken ahogy egyre több fog kerül lemintázásra. Ennek oka lehet, hogy mivel a legtöbb szkenner képek összeillesztése segítségével állítja elő a 3D lenyomatot, az állcsonton végighaladva az illesztésből adódó hibák összeadódva nagyobb pontatlansághoz vezetnek. Kisebb kiterjedés esetén már elérik, illetve meghaladják a hagyományos lenyomatok pontosságát, azonban nagyobb kiterjedés esetén még nem olyan megbízhatóak. A gyártók egyik lefontosabb feladata, hogy hosszabb területek lemintázása esetén is növeljék a pontosságot. Az újabb generációs szkennerek és a különböző szoftverfrissítésektől azt várjuk, hogy egyre pontosabb lenyomatozást tegyenek lehetővé nagyobb kiterjedésű állcsont/állcsontrészlet lemintázása esetén is.

Célkitűzés:

A kutatásunk célja, hogy megvizsgáljuk, hogy az egyes intraorális szkennerek esetében a szoftverfrissítések, illetve az újabb generációs szkennerek megjelenése milyen hatással van a digitális lenyomatok pontosságára.

Eddig megjelent publikációk:

Schmalzl J, Róth I, Borbély J, Hermann P, Vecsei B. The impact of software updates on accuracy of intraoral scanners. BMC Oral Health. 2023 Apr 15;23(1):219. doi: 10.1186/s12903-023-02926-y. PMID: 37061664; PMCID: PMC10105929.