Betegség meghatározás:A mellékherében kialakuló heveny gyulladásos folyamat, amelyet bakteriális fertőzés okoz. A kórokozók legtöbbször a húgycsőből kerülnek a mellékherébe – ún. felszálló fertőzés révén, de szexuális úton terjedő kórokozók és a mumps-vírus is okozhatja.
Előfordulás, hajlamosító tényezők (rizikó faktorok): Hajlamosító tényezői lehetnek a húgyúti fertőzések, eszközös urológiai vizsgálatok és műtétek, húgycsői idegentest (pl. katéter), szexuális promiszkuitás. Az immunrendszer csökkent működésével járó állapotokban (cukorbetegség, transzplantált betegek) a betegség gyakrabban fordul elő.
Tünetek, panaszok: A mellékhere megnagyobbodott, kifejezetten érzékeny, tömött tapintatú. A here is érintett lehet. Az érintett oldali herezacskó-fél duzzadt, vérbő, feszes lehet. A lágyéktájék is érzékennyé válhat. Sokszor lázzal társul.
Felismerés: Felismerése alapvetően fizikális vizsgálattal történik. A herezacskó ultrahang vizsgálatával igazolható a kiszélesedett és fokozott keringést mutató mellékhere, esetleg tályog jelenléte. Az ultrahang vizsgálatnak nagy szerepe van a hasonló tünetekkel járó kórképektől való elkülönítésben (pl.: herecsavarodás, heredaganat). A laborvizsgálatok nem specifikusak, a gyulladásos értékek általában emelkedettek. A vizeletben és/vagy ondóban genny és baktérium mutatható ki.
Fajták, típusok, fokozatok: Kórokozók alapján szexuális (jellemző kórokozója a Chlamydia trachomatis) és nem szexuális úton terjedő (Gram-negatív húgyúti baktériumoktól) mellékhere gyulladást különböztetünk meg.
Nem műtéti / konzervatív kezelés: Kezelése elsődlegesen konzervatív. Alapja a kórokozó alapján megválasztott antibiotikus kezelés. Chlamydia esetén Doxycyclin adandó és a szexuális partner is kezelendő. Gyanított húgyúti kórokozó esetén fluorokinolon az elsőként választandó. A kezelést láz- és fájdalomcsillapítóval, gyulladáscsökkentővel egészítjük ki. A herezacskó polcolása, -jegelése és ágynyugalom javasolt.
Műtéti kezelés: Gyógyszeres kezelés mellett nem javuló vagy tályogképződéssel járó formában a mellékhere eltávolítása válhat szükségessé.
Megelőzés: Kiemelendő a húgyúti fertőzések és szexuálisan terjedő betegségek megfelelő és időben történő kezelése, húgyúti eszközös vizsgálatoknál és műtéteknél megfelelő fertőtlenítés és előkészítés, szükség esetén antibiotikum-profilaxis.