A Semmelweis Egyetemen – a többi magyarországi orvos-egészségügyi egyetemhez hasonlóan – megbízotti rendszer működik, melynek elsődleges célja, hogy a különböző szervezeti egységek, és a vonatkozó szakfeladatokat ellátó Biztonságtechnikai Igazgatóság között az aktív együttműködés biztosított legyen.

A megbízottak nem szakemberek, a szakterületekhez kötődő tájékoztatási és adminisztratív feladatokat látják el – a Semmelweis Egyetem Munkahelyi Biztonságszervezési Szabályzatában meghatározottak alapján – és kapcsolatot tartanak a Biztonságtechnikai Igazgatóság szakembereivel. A megbízottakat minden esetben az adott szervezeti egység vezetője nevezi ki.

A munka- és tűzvédelmi előadások 2024. szeptember 26-án és október 2-án hangzottak el a Belgyógyászati és Hematológiai Klinika előadótermében, a katasztrófa- és polgári védelmi megbízottak oktatására 2024. november 12-én került sor az Egészségtudományi Kar Vas utcai épületében. Az előadások aktuális témákat dolgoztak fel, az oktatások pedig interaktív módon valósultak meg – lehetőség volt kérdezni, illetve megbeszélni a megbízottakban felmerülő problémákat, észrevételeket.

Az előadások most először rögzítésre is kerültek, így lehetőség van az alábbi linkekre kattintva szerkesztett formában visszanézni azokat (a videók nem nyilvánosak, csak a linkek birtokában tekinthetőek meg).

A munkavédelmi megbízottak továbbképzésén a Foglalkozás-Egészségügyi Szolgálat volt a meghívott vendég, Dr. Mogyoródi-Végh Zsuzsanna foglalkozás egészségügyi szakorvos előadásában ismertette a Szolgálat felépítését, működését és az ellátott tevékenységek körét.  A Foglalkozás-Egészségügyi Szolgálat elsődleges feladata a Semmelweis Egyetem polgárainak jogszabályi előírásoknak megfelelő ellátása, mely a gyakorlatban évente több ezer fő Semmelweis Polgár foglalkozás-egészségügyi alap- és szakellátását jelenti. A doktornő kiemelte a Biztonságtechnikai Igazgatósággal való szoros együttműködést, a kockázatértékelések, az egyéni védőeszközök meghatározása és a munkabaleseti ügyek kivizsgálása kapcsán.

A Biztonságtechnikai Igazgatóság Biztonságszervezési Osztálya részéről Mongel Gábor munkavédelmi szakmai vezető ismertette az elmúlt év jelentősebb eseményeit, a

 gázpalack- és reduktorkezelő munkavállalók online platformon történő oktatásának és vizsgáztatásának sikeres bevezetését, a rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító (CMR) anyagokkal kapcsolatos jogszabályváltozásokat, a CMR és egyéb veszélyes anyagok

 légtérmérésének folyamatát és kihívásait, a munkavédelmi hatósági ellenőrzések tapasztalatait, és természetesen idén sem maradt el a baleseti statisztika elemzése, a lehetséges okok és megelőző intézkedések felvázolása.

A munkavédelmi előadás visszanézhető: LINK

A tűzvédelmi megbízottak részére az előadást Mongel Viktória tűzvédelmi szakmai vezető tartotta meg, beszélt az üzemeltetői ellenőrzésekről és ehhez kapcsolódóan az Egyetemen bevezetett fiREG elektronikus tűzvédelmi nyilvántartás működését, és annak előnyeit ismertette, valamint felhívta az ez iránt érdeklődő megbízottak figyelmét, hogy továbbra is kérhetnek hozzáférést a szolgáltatáshoz, amennyiben az általuk képviselt szervezeti egységben ez a rendszer alkalmazható. Megemlékezett az elmúlt év jelentősebb tűzeseteiről, így például a Tömő utcai Klinika átjárójában, a Neurológiai Klinika összekötő folyosóján és a Nővérszálló emeletén történt tüzekről. Rávilágított, hogy a felsorolt események többségét tiltott helyen történő dohányzás okozta, és ismertette az ezzel kapcsolatban kiadott RKE/2/2024. (I.28.) számú rektori-kancellári-Klinikai Központ elnöki utasítást.

A tűzvédelmi előadás visszanézhető: LINK

A katasztrófa- és polgári védelmi megbízottak oktatását Molnár László kiemelt polgári és katasztrófavédelmi szakértő nyitotta meg, bevezetőjében tájékoztatta a megbízottakat az alapvető feladataikról. Ezt követően Simon Mátyás, a Biztonságtechnikai Igazgatóság igazgatója, az Egyetem  biztonsági összekötője adott elő a létfontosságú rendszerelemekről, kiemelve az egészségügyi ágazat szerepét. Ismertette a szakterületet érintő feladatokat, mint az Üzemeltetői biztonsági tervek készítését és a kapcsolódó jogszabályi változás hatásait. Emellett tájékoztatta a hallgatóságot a megvalósult fejlesztésekről és a rendelkezésre álló eszközállományról – havária készlet, betegmozgató eszközök. Igazgató úr megemlékezett az elmúlt évek nagyszabású katasztrófavédelmi gyakorlatairól, azok tanulságairól, valamint a jelentősebb rendkívüli eseményekről és azok hatékony kezeléséről.

Meghívottként Ábrahám Márton tűzoltó alezredes a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Nemzetközi Főosztályának munkatársa az „Egészségügyi katasztrófa-segítségnyújtás az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusán keresztül” címmel tartott előadást, mely során a jogszabályi környezet és a nemzetközi segítségnyújtás rendszerének ismertetése mellett személyes tapasztalatait is megosztotta a 2023-as törökországi földrengésről, és annak egészségügyi vonatkozásairól.

A katasztrófa- és polgári védelmi előadás visszanézhető: LINK

A Biztonságszervezési Osztály munkatársai az adott szakterületre szabott jegyzetfüzettel köszönték meg a szervezeti egységek megbízottjainak áldozatos munkáját.

Galéria

5kép