A daganatos betegségek, legyenek azok elsődlegesek, vagy áttétiek, sokszor komoly diagnosztikus, prognosztikus, illetve terápiás fejtörést okoznak az ellátásban részvevő valamennyi orvosnak. Jelen korunkra a molekulárs patológiai vizsgálómódszereknek köszönhetően lehetőségünk nyílt a különféle neoplasticus elváltozások mögött rejlő patofiziológiai eltérések mélységi vizsgálatára.
A tumor immunológiai kutatócsoport 2019-ben alakult, azzal a céllal, hogy a patológiásan túlvezérelt gyulladás, valamint a malignus daganatok növekedési mintázatának és infiltrációs képességének összefüggéseit vizsgálja. Gyorsan bővülő kutatócsoportunk kezdetben colorectalis adenocarcinoma specimeneket vizsgált. 2021-re repertoárunk már fej-nyaki, pancreas, máj és neuroendokrin daganatokat is magába foglaló kísérletes projektekkel bővült.
Jelen vizsgálataink elsősorban a tumorszövetet körülölelő, valamint azt infiltráló immunkomponensek vizsgálatára, a létrejövő antitumor immunitás pontos profilozására összpontosítanak. Kiemelt célunk, hogy munkánkkal prognosztikus/diagnosztikus relevanciával rendelkező eltéréseket tárjunk fel, valamint, hogy olyan mechanizmusokat azonosítsunk, amelyek később farmakonok számára célpontul szolgálhatnak. Kísérleteinket ezért alapvetően transzlációs kutatásként szervezzük, mely magába foglalja a humán mintákban megfigyelt változások in vivo és in vitro reprodukcióját is azok minél pontosabb megértése érdekében. Munkánk során a Semmelweis Egyetem Külső Klinikai Tömbjének intézményeivel dolgozunk szoros kölcsönösen hasznos kapcsolatban, ezzel lehetőséget teremtve a “bench to bedside” kutatómunka kivitelezésére.
A kutatócsoport hosszú távú TDK munkára fogad hallgatókat.
Vezető kutató
Dr. Budai András PhD.
Pancreatológia és hepatológia csoport:
Dr. Borka Katalin PhD.
Németh Kristóf
Czibere Gréta
Neuroendokrin csoport:
Dr. Borka Katalin PhD.
Bényei Erik
Perényi Anita Gréta
Gastrointestinalis csoport:
Dr. Pencz Bianka
Vörös Jusztina
Fej-nyaki csoport:
Dr. Halász Judit PhD.
Lovas Noémi