Idén Esztergom volt a helyszíne a Magyar Hematológiai és Transzfuziológiai Társaság éves kongresszusának. A Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikája által szervezett, május utolsó hétvégéjén megtartott konferencián intézetünk számos munkatársa vállalt aktív szerepet, immár hagyományosan.

HCEMM-SE Molekuláris Onkohematológia Kutatócsoport

3kép
Dr. Bekő Anna
Dr. Bedics Gábor

A HCEMM-SE Molekuláris Onkohematológiai Kutatócsoport részéről dr. Bödör Csaba a CLL molekuláris diagnosztikájáról tartott plenáris előadást. A kutatócsoport PhD hallgatói közül dr. Kotmayer Lili díjnyertes előadásában beszámolt a ritka, nagy granuláris lymphocytás leukémia klinikopatológiai jellemzőiről. Ugyancsak díjazott poszter prezentációjában dr. László Tamás az immunglobulin-nehézlánc gén variábilis régió (IGHV) mutációs státuszának újgenerációs szekvenálás általi meghatározása terén elért eredményeit mutatta be. Dr. Bátai Bence a follikuláris limfóma térbeli heterogenitásának vizsgálatáról, míg Varga Luca az első hazai eredményekről a diffúz nagy B-sejtes limfóma molekuláris alcsoport-klasszifikációja terén adott elő. Dr. Bekő Anna ismertette az első hazai és közép-Európai eredményeket optikai genom profilozás területén. Dr. Péterffy Borbála előadásában beszámolt a Magyar Gyermekleukémia Molekuláris Profilozási Program első három évének eredményeiről, poszter prezentációjában pedig új biomarkereket mutatott be, melyek akut limfoblasztos leukémia központi idegrendszeri érintettségének meghatározására lehetnek alkalmasak. Dr. Bedics Gábor bemutatta az első ROS1 transzlokált Non-Langerhans sejtes histiocytosis esetet, klinikai relevanciáját. Hanza Richárd TDK hallgató az EZH2 mutációk prognosztikus szerepéről follikuláris limfómában mutatta be poszterét.

Áramlási citometria csoport, MHTT2023

Intézetünk Áramlás-citometriai munkacsoportjából dr. Barna Gábor tudományos főmunkatárs adott elő a CLIMP-63 expressziójának vizsgálatáról plazmasejtes mielómában és plazmasejtes leukémiában. Dr. Tolnai-Kriston Csilla Venetoclax-rezisztens és szenzitív esetek immunfenotípusának összehasonlítását prezentálta krónikus limfocitás leukémiában, míg Kovácsné dr. Márk Ágnes gyermekkori limfoblasztos leukémia CD49f expresszió vizsgálatáról számolt be. Sashalmi Soma TDK hallgató plazmasejtes myeloma központi idegrendszeri manifesztációjával járó eseteit mutatta be poszterében.

Intézetünk szakorvosai közül dr. Mózes Réka a BCR-ABL1 fúziós gén tirozin kináz domén mutációinak hazai krónikus mieloid leukémiás betegekben történt feltérképezéséről adott elő, dr. Jenei Alex extramedulláris myeloid daganatokkal kapcsolatos klinikopatológiai tapasztalatairól számolt be.

Bedics Gábor, 2023. május 30.