Kísérleti Állatok- Állatkísérletek kurzus

Sebészeti Műtéttan

SEBÉSZETI MŰTÉTTAN

A kurzus feladata és célja

Sebészeti oktató modelleken és altatott állatokon végzett gyakorlatok során a hallgatók megismerik az aszepszis műtőre vonatkozó szabályait (zsilipelés, bemosakodás, a műtéti terület előkészítése, stb), a műtőben való viselkedés normáit, az alapvető sebészeti eszközöket és műszereket, csomózási és sebvarrási technikákat, illetve a legfontosabb műtéttechnikai fogásokat. A klasszikus sebészi technikák mellett fontos a hallgatók ún. video-endoszkópos szemléletének és tudásának bővítése. A szem-agy-kéz koordinációt fejlesztő, egymásra épülő laparoszkópos feladatokat pelvitrainerben gyakorolják a hallgatók. A tárgy célja, hogy
(1) a doktori képzésben résztvevő PhD hallgatók sebészeti gyakorlati készségét fejlesszük,
(2) azok a hallgatók, akik a graduális oktatásuk során nem kaptak műtéttan képzést megismerjék a műtéttani alapokat, az állatkísérletek végzéséhez gyakorlatot szerezzenek.

Előadások

Helye: NET-Barna EA.
Ideje: szerda 09.45-10.35

2024.09.04.
1. hét: A tárgy bemutatása. a műtő felépítése és berendezése. Aszepszis és antiszepszis
(Dr. Ferencz Andrea)

2024. 09.11.
2. hét Alapvető varrattípusok és speciális varrattechnikák
(Dr. Szabó Györgyi)

2024.09.18.
3. hét Alapvető sebészeti műszerek, varróanyagok
(Dr. Fehér Daniella)

2024. 09.25.
4. hét Sebek és sebellátás alapelvei, vérzések és vérzéscsillapítás, a sérülés következményei
(Dr. Szokoly Miklós)

2024. 10.02.
5. hét A műtét (akut, elektív, a beteg előkészítése, műtéti feltárások)
(Dr. Ender Ferenc)

2024.10.09.
6. hét A laparoszkópos sebészet alapjai
(Prof. Dr. Sándor József)

2024. 10.16.
7. hét A kísérletes sebészet szerepe
(Dr. Benke Kálmán)

Gyakorlatok

Általános tudnivalók:

1. A tárgyfelvételkor megjelölt csoportban kell a félévi gyakorlatokat teljesíteni, így más csoportba való átjelentkezés később már nem lehetséges. A műtői kapacitás és a beépített póthelyek miatt a csoportok létszáma limitált, melyen nem tudunk változtatni. Ilyen jellegű kérésekkel a tanulmányi felelőst, vagy intézetünk más munkatársát ne keressék.
2. A gyakorlatokat kéthetente tartjuk.

3. Felhívjuk minden hallgató figyelmét, hogy már a gyakorlat előtt gondoskodjon megfelelő körömtoilettről (ujjbegyig érő körmök), a körömlakk és a műköröm viselése szigorúan tilos a félév során. A gyakorlatokon semmi nem lehet a kezeken és alkarokon, ezért kérjük, hogy már az öltözőben vegyék le az ékszereket (gyűrű, karkötő, karszalag, karóra, stb.) és a szekrényben zárják el. Aki ennek a szabálynak nem tesz eleget, az nem dolgozhat a gyakorlaton, és az adott alkalom ottléte esetén is hiányzásnak minősül.
4. Kérjük, hogy a hallgatók minden gyakorlatra hozzanak magukkal lábzsákot és latex tartalmú nem-steril gumikesztyűt.
5. A KORL/6/2013 rektori körlevél értelmében gyakorlatokon hang, kép és mozgókép felvételeket készíteni tilos. A mobil telefonokat az öltözőben kell hagyni!

Tematikája:

Gyakorlat (kéthetente 3 óra)

  1. Ismerkedés a műtővel, a műtőtermi viselkedés szabályai, bemosakodás, műtéti terület előkészítése.
  2. Alapvető sebészeti eszközök bemutatása, használatuk gyakorlása. Alapvető varrattechnikák gyakorlása in vitro modellen. Csomózás technikája.
  3. Alapvető varrat technikák gyakorlása ex vivo állati szöveten (csomós öltések).
  4. Alapvető varrat technikák gyakorlása ex vivo állati szöveten (tovafutó öltések).
  5. Laparoszkópos eszközök és műszerek. A torony bemutatása. Laparoszkópos mozdulatok gyakorlása pelvitraineren.
  6. Laparoszkópos mozdulatok gyakorlása pelvitraineren. Konzultáció.
  7. Gyakorlatos vizsga

Félévközi ellenőrzéseket, demonstrációt nem tartunk!

A foglalkozásokon való részvétel követelményei és a távolmaradás pótlásának lehetősége:

A gyakorlatokon való részvétel kötelező. A gyakorlatokról egy alkalommal lehet hiányozni, ekkor a félév aláírásra kerül. Két hiányzás esetén, ha a hallgató egyiket sem pótolta, akkor a félév aláírását megtagadjuk. Egy gyakorlat a kéthetes oktatási periódusokban pótolható más csoporthoz való csatlakozással a honlapon történő jelentkezéssel. Két hiányzás esetén egy gyakorlat pótlására a szorgalmi időszak 6. gyakorlatának kéthetes időszakában biztosítunk lehetőséget. Ezt a szándékát a hallgatónak jeleznie kell a kksmtnet@semmelweis.hu email-re írt levelében (jelezve csoportszámát, elmulasztott gyakorlat számát). Kettőnél több gyakorlatról való hiányzás pótlására – rendkívül indokolt esetben – a tanszékvezető külön engedélyével van lehetőség.

Pótlás:

Felhívjuk a hallgatók figyelmét, hogy a hiányzást és annak pótlását következetesen dokumentáljuk és szigorúan vesszük!
1. A limitált műtői kapacitás miatt más csoporthoz való csatlakozással a félév során 1 gyakorlat pótolható az adott gyakorlat kéthetes periódusában, melyet a JELENTKEZÉS GYAKORLAT PÓTLÁSÁRAlinkre kattintva tehet meg a hallgató. Betelt helyek esetén újabb póthelyeket nem tudunk nyitni. Elveszti ezt a pótlási lehetőségét az a hallgató, aki bejelentkezik a xoyondo rendszerben, de nem jelenik meg a gyakorlaton (ezt dokumentáljuk).
2. Két hiányzás esetén egy gyakorlat pótlására a szorgalmi időszak utolsó hetében biztosítunk lehetőséget. 2025.12.01-ig a hallgatónak ezt a szándékát jeleznie kell a kksmtnet@semmelweis.hu email-re írt levelében, megírva nevét, Neptun kódját, műtéttani csoportszámát és az elmulasztott gyakorlat számát. A jelentkezéseket összevárva az intézet által megadott időpontban tartjuk a pótgyakorlatot, erről email-ben küldünk értesítést. Ha a hallgató nem vagy későn jelzi pótlási szándékát, akkor pótlási lehetőségét elveszíti.
3. Kettőnél több gyakorlatról való hiányzás pótlására – rendkívül indokolt esetben – az intézetvezető külön engedélyével van lehetőség. Ez a hallgatónak írásban kell kérvényeznie, leírva hiányzásának okait, mellékelve a hivatalos igazolásokat.

Igazolás:

A megengedett számú hiányzást (előadás, gyakorlat, vizsga) meghaladó távolmaradást igazolni kell. A távolmaradás okát három munkanapon belül az intézet titkárságán leadott, papíralapú igazolással lehet igazolni. Az igazolás valódiságát és indokoltságát az Intézet ellenőrzi és három munkanapon belül értesíti a hallgatót annak elfogadásáról vagy el nem fogadásáról. Az igazolás elmulasztása, vagy el nem fogadása esetén azt az Intézet dokumentációjában és/vagy a Neptun rendszerben rögzíti, következményeire a TVSZ szabályai vonatkoznak.
Orvosi igazolásként csak az akut esetet alátámasztó eredeti és hivatalos formanyomtatványt vagy kórházi zárójelentést fogadjuk el, mely tartalmazza a naplósorszámot, az orvos személyes pecsétjének olvasható lenyomatát, az orvosi munkahely azonosítására alkalmas ANTSZ kilencjegyű kódot. Az igazolást v. fénymásolatát a hallgató dokumentációjában megőrizzük. Elektív (tervezett) orvosi ellátás nem indokolja a hallgató hiányzását, így igazolásként nem fogadjuk el.

Biztonság a gyakorlatokon:

Az első gyakorlaton a hallgatók aláírásukkal tanúsítják, hogy a műtéttan gyakorlatokon felmerülő munka- és tűzvédelmi szabályokat megismerték és betartják.
KSMI Munka- és tűzvédelmi tudnivalók
SE Tűzvédelmi szabályzat
SE Munkavédelmi szabályzat

Elveszett tárgyak:

Az Oktató Műtőben zárható szekrények állnak rendelkezésre értékeik elhelyezésére. Felhívjuk a hallgatók figyelmét, hogy a műtős ruhában ne hagyják a bemosakodás miatt levett ékszereket, mert nem tudunk érte felelősséget vállalni. Az esetlegesen elveszett-talált tárgyak után érdeklődni lehet  Schum Ibolya vagy Csépke Karolina asszisztensnőknél (NET Oktató Műtő, Telefon: 06-1-459-1500, Mellék: 56378) vagy a kksmtnet@semmelweis.hu email-en. A talált tárgyakat a szemeszter végéig áll módunkban tárolni. Amennyiben nem jelentkezik érte senki, akkor felajánlásra kerülnek!

TANANYAG

A képzés tananyaga az előadásokon és gyakorlatokon elhangzottakból, valamint a tankönyvből áll.

Hivatalos tankönyv: Wéber György, Ferencz Andrea, Sándor József: Műtéttan. Semmelweis Kiadó, Budapest, 2015.
megvásárolható: LINK

További ajánlott irodalom:
Horváth ÖP, Kiss J. Littmann Sebészeti Műtéttan. Medicina Kiadó, Budapest, 2014

 

FÉLÉV ALÁÍRÁSA ÉS MEGTAGADÁSA

A gyakorlatokról való hiányzás semmilyen címen nem haladhatja meg a gyakorlatok 25 %-át (TVSZ 7. §) Ha a hallgató 2 vagy több gyakorlatról hiányzik, akkor a félévének aláírását megtagadjuk. A félév aláírása vagy megtagadása az Elektronikus indexben történik.

VIZSGARENDSZER

Általános tudnivalók:

Gyakorlatos vizsga:

A 7. gyakorlat idejében minden hallgató gyakorlati vizsgát tesz. Állomásai: (1) bemosakodás-beöltözés-kesztyűhúzás, (2) műszerismeret, (3) kézi csomózás, (4) varrás ex vivo állati szöveten, (5) laparoszkópos műszerismeret, (6) pelvitraineres feladat. Prioritást élvez a bemosakodás-beöltözés-kesztyűhúzás és a varrás állomások. Amennyiben ezeken nem szerez pontot a hallgató, akkor vizsgáját megszakítjuk és elégtelent kap. Aki hiányzik erről a gyakorlatról, az a vizsgaidőszakban fogja tudni teljesíteni.

Helye: NET Oktató Műtő. A hallgatónak érvényes fényképes azonosító okmánnyal (tanulmányi értesítő, személyi igazolvány, útlevél, stb) kell rendelkeznie, enélkül nem kezdheti meg a vizsgát! Elektronikus segédeszközöket (mobil telefon, laptop, tablet, stb) az öltözőben kell hagyni.

Elméleti vizsga:

A vizsga elméleti része egy teszt megírásából áll, mely a vizsgaidőszak idején a megadott vizsgaidőpontokban személyesen kerül megtartásra. 45 perc alatt 60 kérdést szükséges megoldania a hallgatónak. Minimum követelmény az írásbeli vizsgán, hogy a 60 kérdésből 40 kérdést szükséges elérnie a hallgatónak. Amennyiben ez kevesebb, akkor csak az írásbeli tesztet meg kell ismételnie. Aki a tantermi előadásokon részt vesz és ezek végén megnyíló 3 tesztkérdésre helyesen válaszol, azaz 7 előadás esetén 21 kérdésből 14 kérdésre helyes választ ad, az a hallgató plusz 10 pontot kap, mely az elméleti tesztvizsgán elért pontszámához adódik hozzá.

 Felhívjuk a figyelmet, hogy a tesztben egyszeres választás, többszörös választás, igaz-hamis kérdéstípusok vannak és kérdezzük a gazdagon illusztrált Műtéttan könyvben szereplő képeket, táblázatokat, felsorolásokat, csoportosításokat is. pl. Mit ábrázol a kép? Írja le a képen látható eszköz nevét és a betűkkel jelölt részeit! Tegye időrendi sorrendbe a folyamatot, stb. Az orvosi alapműveltség részét képező latin kifejezéseket és szerzői neveket rendszeresen kérdezzük és ezek helyesírását is megköveteljük.

Az érdemjegy kialakításának módja:

A gyakorlati vizsga (60 pont) és az írásbeli teszt eredménye (60 pont) összegződik és 120 pontos rendszerben kerül meghatározásra a végleges érdemjegy. A ponthatárok a következők:

Elégtelen (1) 0 -69,99 pont

Elégséges (2) 70 – 89,99 pont

Közepes (3) 90 – 99,99 pont

Jó (4) 100 – 109,99 pont

Jeles (5) 110 – 120 pont

Hasznos tudnivalók a felkészüléshez

1. A vizsga hivatalos tananyaga a Műtéttan tankönyv.
2. Nemcsak a könyv – akár többszöri- elolvasását kérjük, hanem a tananyag megtanulását.
3. Felhívjuk a figyelmet, hogy a tesztben gyakran kérdezzük a gazdagon illusztrált könyvben szereplő képeket, táblázatokat, felsorolásokat, csoportosításokat is. pl. Mit ábrázol a kép? Írja le a képen látható eszköz nevét és a betűkkel jelölt részeit! Tegye időrendi sorrendbe a folyamatot, stb.
4. Az orvosi alapműveltség részét képező latin kifejezéseket és szerzői neveket rendszeresen kérdezzük és ezek helyesírását is megköveteljük.
5. Gyakorlati vizsga során ügyeljen az apró részletekre is! Gondoljon arra, hogy a műtőben és a műtétek során előforduló, az aszepszist veszélyeztető hibák a beteg életét is veszélyeztetik!
6. A videó-endoszkópos és az elektrosebészeti technika gyógyító munkánk fontos, egyre gyakrabban használt eszközei, a működési alapelvek és fiziológiai szempontok ismeretét elvárjuk. A részletes sebészet oktatása során ezek elsajátítására már nem lesz idő!
7. Javasoljuk, hogy hagyjon elég időt az ismétlésre, tudásának elmélyülésére és a tananyag összefüggéseinek átlátására.