Az elmúlt évtizedekben az esztétika csaknem annyira fontossá vált, mint a fogpótlás funkciója, köszönhetően az esztétikus fogászati anyagok fejlődésének és propagálásának a népesség körében. Az új anyagok és techológiák, mint a lítium-diszilikát, a cirkónium erősítésű lítium-szilikát kerámiák, hibrid kerámiák és a cirkónium-dioxid, valamint a CAD/CAM-eljárás új fejezetet nyitottak a kerámiák anyagtani kutatásában és helyes felhasználásában. Az elszíneződött vagy implantátummal pótolt fogak esztétikus helyreállításához alapvető, hogy ismerjük az anyagok fizikai paramétereit, viselkedését, fedőképességét, ezért szükségessé vált ezen anyagok megismerése, komplex optikai és anyagtudományi vizsgálata, hiszen ilyen ismeretek nélkül nem érhetünk el megfelelő funkcionális és esztétikai eredményt.
In vitro kutatásunk célja, hogy a tudomány mai állása szerint a ma fellelhető legfejlettebb eszközzel, spektrofotométer segítségével kimutassuk a különböző anyagú és színű pillérek, a kerámiavastagság és -transzlucencia, valamint a cementszín hatásait a fémmentes fogpótlások színére, valamint standardizálható mérési módszert fejlesszünk ki a színváltozás megtervezéséhez.
Multidiszciplináris tudományos munkánkban mi fogorvosok, mérnökökkel és fizikusokkal dolgozunk együtt, hogy a kerámiák fénydinamikai paramétereit, színét, felületi érdességét, szerkezetét és szilárdságát vizsgáljuk több társegyetemmel együttműködve:
– A Stockolm University, Department of Materials and Environmental Chemistry tanszékén dolgozó Prof. Dr. Zhijian James Shennel közösen kezdtük vizsgálni a monolotikus cirkónium-dioxid anyagokat. Eredményeink már publikálásra kerültek nemzetközi tudományos újságban.
– A Budapest Műszaki Egyetem Atomfizika Tanszékén végezzük a vizsgálatainkat, amihez világszínvonalú eszközparkjuk használatát és kiemelkedő elméleti tudásukat biztosítják.
– A Pannon Egyetem, Műszaki Informatikai Kar, Villamosmérnöki és Információs Rendszerek Tanszék segítségével, Dr. Szabó Ferenc PhD. közreműködésével elemezzük és értékeljük eredményeinket.
Kutatásunk során különböző gyártók anyagait vizsgáljuk. Méréseket végzünk az anyagok színével és fedőképességükkel kapcsolatosan.
A kerámiák optikai tulajdonságain túl egyéb anyagtani tulajdonságaikat is vizsgáljuk, mint a felületi érdesség és az anyagok szerkezete.
Kutatásunkkal új dimenzióba szándékozzuk emelni a modern anyagok szakszerű vizsgálatát, valamint a CAD/CAM-technológia és a kerámiaanyagok rohamos fejlődése mellett segítséget nyújtunk a korszerű fogászati anyagok megfelelő kiválasztásához.