A tudományos diákkör (TDK) az önképzés és a tudósképzés színtere, ahol kiemelkedő oktatók és kutatók mentor-tanítvány műhelymunkán keresztül segítik a tehetséges hallgatókat az első tudományos élményekhez már a tanulmányaik alatt. A program keretében olyan szakmai, emberi kapcsolatra nyílik lehetőség, amely a hallgatókat felkészíti a kutatói pályára, illetve a PhD-képzésre. Jelenleg a Semmelweis Egyetem mintegy ezer hallgatója vesz részt tudományos diákköri munkában, ők csaknem nyolcvan elméleti intézet és klinika több száz témájából választhatják ki azt a területet, amellyel szívesen foglalkoznának.
Szeretnénk, ha minél több hallgató megismerné, nemcsak a tankönyvek léteznek, hanem saját magukat is kipróbálhatják ebben a játékban, amit úgy hívnak orvostudomány”
dr. Szijártó Attila, a Tudományos Diákköri Tanács (TDT) elnöke
A TDK munka, bármilyen hivatást is választ később a hallgató, nagyon hasznos, hiszen kritikai érzéket ad az információk feldolgozásához és megtanít rendszerszinten gondolkodni.
A programban való részvétel lehetőséget ad egyetemi, hazai és nemzetközi konferenciákon való tapasztalatszerzésre is. Az országos megmérettetésen, az OTDK-n mind az eredmények, mind a résztvevők száma tekintetében kiemelkedik a Semmelweis Egyetem.
A tudományos diákköri munka egyik fontos és hasznos hozadéka, hogy egy-egy kutatási folyamaton keresztül meg lehet tapasztalni, hogyan válik egy ötlet a tankönyvi ismeretanyag részévé, a mindennapos betegellátás hasznos alapjává. Egy jó témavezető segítségével kitárul előttünk a tudományos élet. Az egyetem alatti TDK munka megalapozhatja a későbbi akadémiai vagy tudományos karriert, a PhD- illetve a tudományos fokozatok megszerzése is lényegesen egyszerűbb annak, aki TDK munkát végez.
A klinikumban dolgozni készülők számára is érdemes lehet az egyetemi évek alatt bepillantást nyerni a tudományos munkába, hogy jobban elmélyedhessenek egy számukra érdekes témában, és későbbi munkájuk során könnyebben értsék a legújabb tudományos eredmények születésének hátterét. A TDK-program során megfelelő kitartással és szorgalommal számos olyan készség elsajátítható, ami a későbbiekben is hasznos lehet: a munka során a hallgatók mélyebb betekintést nyernek a klinikumba, valamint a kutatásba, ami sokkal magabiztosabbá teszi őket a későbbiekben.
A Bevezetés a tudományos diákköri munka alapjaihoz című szabadon választható tantárgy célja, hogy megismertesse a tudományos diákköri munka elkezdéséhez szükséges alapvető tárgyakat a hallgatókkal, és betekintést ad a TDK munkát kezdő/végző hallgatók számára a tudományos diákköri munkához szükséges módszertani, biostatisztikai, kutatásszervezési, bioetikai ismeretekbe, továbbá az előadói képességek kifejlesztésére is törekvéseket tesz. A tárgy feladata, hogy a TDK munka megkezdése előtt, vagy egy már megkezdett TDK munka során ezen ismeretekkel felvértezze a hallgatót. A kurzus magyar és angol nyelven érhető el.
Kapcsolódó tartalmak
Cikksorozat
Az idén 48 szekcióban értékelték az egyetem valamennyi karáról érkező, közel 400 előadást.
Pro Scientia és mestertanári aranyérmet vehettek át kiváló munkájuk elismeréseként.
Rekordszámú kutatást mutattak be az idei Tudományos Diákköri Konferencián.
Közel 30 középiskolai diák ismerkedhetett meg az orvos- és egészségügyi képzéssel, valamint a tudományos munkával.
Utólag, ünnepélyes keretek között adták át a Kiváló Tudományos Diákköri Nevelő, Kiváló Tudományos Diákköri Hallgató és Publikációs díjakat.
Tovább a TDK-programról szóló cikksorozatra →