Kéthetes tematikus csoportjaink tervezett időpontjai:
2025. május 5. – 2025. május 16. Kognitív-viselkedésterápiás csoport felnőtt ADHD-val élőknek
2025. május 19. – 2025. május 30. Kognitív-viselkedésterápiás csoport
2025. június 2. – 2025. június 13. Stresszmentesítő, relaxációs csoport
2025. június 16.- 2025. június 27. Asszertív kommunikációs tréning
2025. július 2. – 2025. július 11. Társas készségfejlesztő tréning
2025. július 14. – 2025. július 24. Kognitív-viselkedésterápiás csoport felnőtt ADHD-val élőknek
2025. július 28. – 2025. augusztus 8. Kognitív-viselkedésterápiás csoport
2025. augusztus 25. – 2025. szeptember 5. Stresszmentesítő, relaxációs csoport
2025. szeptember 8.- 2025. szeptember 19. Asszertív kommunikációs tréning
2025. szeptember 22. – 2025. október 3. Kognitív-viselkedésterápiás csoport felnőtt ADHD-val élőknek
2025. október 6. – 2025. október 17. Társas készségfejlesztő tréning
2025. október 27. – 2025. november 7. Kognitív-viselkedésterápiás csoport
2025. november 8.- 2025. november 21. Asszertív kommunikációs tréning
2025. november 24. – 2025. december 5. Kognitív-viselkedésterápiás csoport felnőtt ADHD-val élőknek
2025. december 8. – 2025. december 19. Stresszmentesítő, relaxációs csoport
Első interjúra időpontot kérni, érdeklődni a (1)2100-330/51219-es telefonszámon lehet.
A pszichotikus betegséggel élőknek szóló metakognitív tréning a jobb elérhetőség lehetősége miatt a korábbiakkal ellentétben nem kéthetes turnusokban, hanem folyamatosan zajlik, kedden és csütörtökön délután. Első interjú továbbra is szükséges, bejelentkezni a fenti telefonszámon és melléken lehet.
-
A tréningen a résztvevő személyek társas, kommunikációs készségeinek fejlesztése a cél. A csoportot diagnózistól függetlenül ajánljuk mindenkinek, akinek a társas helyzetek szorongást okoznak, beilleszkedési nehézségeik vannak, vagy volt már olyan érzésük, hogy a környezetük nem érti meg őket. A csoport az elfogadás és empátia jegyében zajlik, önismereti és kommunikációs gyakorlatok egyaránt fellelhetők benne.
-
A csoportra elsősorban érzelemkifejezési nehézségekkel küzdő résztvevőket várunk. Fontos, közeli kapcsolatok esetén a nyílt, saját érzelmeket, szükségleteket is kifejező, és a másikat is figyelembe vevő kommunikációs stílusnak nagy szerepe van, kéthetes készségfejlesztő csoportunkon ezen dolgozunk. Gyakoroljuk az érzelmek, szükségletek pontos megnevezését és kifejezését, olyan módon, hogy az a másik fél számára is könnyen érthető és befogadható legyen. Beszélünk arról, hogy hogyan lehet tudatosnak lenni arra, ha a másik valami olyat tesz vagy mond, ami belőlünk valamilyen kellemes vagy éppen kellemetlen érzést vált ki, illetve hogyan lehet azt visszajelezni számára. A konfliktuskezelés és a nemet mondás szintén fontos témái a csoportnak.
-
A kognitív viselkedésterápia alapja, hogy az, hogy hogyan érezzük magunkat, nem elsősorban azon alapszik, hogy milyen helyzetben vagyunk, sokkal inkább azon, hogy hogyan gondolkodunk az adott helyzetről. Korábbi tapasztalatok hatására kialakulnak olyan meggyőződések, melyek torzítják, hogy hogyan észleljük a világot. A két hetes intenzív csoportfoglalkozások során a problématerületek azonosításán, a gondolatok, érzelmek, testi és viselkedéses reakciók megragadásán, valamint a racionálisabb, segítőbb, valóban az adott helyzetnek szóló gondolatok kidolgozásán, emellett az erőforrások feltárásán munkálkodunk. A csoporton elsősorban a jelenre, az aktuális problémákra fókuszálunk. A kognitív viselkedésterápia számos pszichés megbetegedés esetén (pl. depresszió, szorongás, pánikzavar) bizonyítékokon alapulóan rendkívül hatékony, nemzetközi irányelvek ajánlásaiban szerepel.
-
Célunk, hogy a csoporton résztvevőknek olyan relaxációs technikákat adjunk a kezükbe, mely révén szorongásukat csökkenteni tudják. Várunk tehát mindenkit, aki valamilyen szorongásos panasszal, fóbiával, félelemmel, pánikkal küzd, esetleg nehezen kezeli az erős stresszel teli helyzeteket. Az alkalmazott módszer az autogén tréning, progresszív relaxáció, mindfulness és egyszerűbb imaginációs technikák.
-
A csoportra elsősorban szkizofrén és szkizoaffektív betegeket várunk, akik valaha átéltek pszichotikus epizódot, vagy jelenleg is küzdenek hanghallásokkal, képi hallucinációkkal, esetleg téveszmékkel. Számukra szeretnénk segítséget nyújtani a legújabb terápiás eszközökkel, úgymint a metakognitív módszer és az elfogadás- elköteleződés terápia. Nagy hangsúlyt helyezünk továbbá a pszichoedukációra, mely mind a résztvevők, mind családjaik számára új ismereteket hozhat a betegséggel kapcsolatban.
-
Az ADHD-val élő felnőtteknél a kognitív-viselkedésterápiás programok hatékonyságára egyre több kutatás hívja fel a figyelmet, melyek főként a szervezési, tervezési, rendszerezési készségek fejlesztésében, a figyelem elterelhetőségének kiküszöbölésében, a korábbi nehéz élmények, kudarcok mentén kialakult irracionális, torzított negatív gondolatok átkeretezésében, az érzelemszabályozás fejlesztésében segíthetnek. Két hetes készségfejlesztő csoportunk segítségével a jelentkezők támogatást kaphatnak abban, hogy a külső struktúra megszilárdításával könnyebbé váljon a mindennapi tevékenységek kezelése, szervezése, mely az énhatékonyság élményét is növelheti. Emellett támogatást adhat abban, hogy a korábbi élmények mentén megjelenő nehéz, negatív gondolatok kevésbé akadályozzák a funkcionalitást, helyükbe reálisabb, segítőbb gondolatok tudjanak lépni. A csoport alapját Safren, Sprich, Perlman&Otto Kerekedj felül az ADHD-n! Kognitív-viselkedésterápiás program felnőtteknek c. munkafüzete képezi. A csoportunkra már meglévő ADHD diagnózissal rendelkező felnőtteket várunk.