Április utolsó hétvégéjén busszal indult útnak a Felvidékre az Intézet 55 munkatársa. A már rendszeressé vált intézeti kirándulásunkon ezúttal a Felvidékre látogattunk, ahol történelmi nevezetességek megtekintése mellett részt vettünk egy zoboraljai gyalogtúrán, majd zárásként megkoszorúztuk Intézetünk alapítójának, Gróf Arányi Lajosnak emléktábláját szülővárosában, Révkomáromban.
Csoportkép a zobordarázsi Szent Mihály templomnál.
Pénteken délután érkeztünk a Rozsnyó mellett található Betlérre, ahol meglátogattuk az Andrássy család klasszicista stílusban épült vadászkastélyát.
A betléri Andrássy kastély
Innen Nyitra felé indultunk tovább, ahol másnap egy hosszú gyalogtúrára indultunk a Zobor hegy gerincén. A zobordarázsi román stílusban épült (12. század) Szent Mihály templomtól indulva jutottunk el Szórád barlangjához, ahol a szerzetes remeteként élt a 11. század környékén. A barlang felett egy 450 éves kereszt található. Továbbhaladva a Zobor hegy Nyitra fölé magasodó csúcsára jutottunk el, majd a hegygerincen haladva a Zsibrica csúcsra kapaszkodtunk fel. A mintegy hat órás kirándulás a hegyről Zsére településre leereszkedve ért véget. (képek).
Másnap Nyitra történelmi városközpontjában az Árpád-kori várat, valamint a Szent Emerám katedrálist látogattuk meg (képek).
Nyitráról felvidéki körutunk utolsó állomása, Révkomárom felé indultunk tovább, ahol a Szlovákiai Magyar Egészségügyi Társaság (SZMET) képviselőivel közösen koszorút helyeztünk el Intézetünk alapítója, Gróf Arányi Lajos emléktábláján. Az emléktáblát 2007-ben állíttató SZMET nevében Dr. Bastrnák Ferenc vett részt a megemlékezésen, továbbá megjelent az emléktáblát készítő Szilva művésznő is. Az Intézet nevében Dr. Matolcsy András igazgató helyezett el koszorút az emléktáblán, míg a Magyar Patológusok Társasága nevében Dr. Sápi Zoltán koszorúzott. (képek)
Bödör Csaba