A Fogorvostudományi Kar képzési programja nemzetközileg elismert. Klinikáink, tanszékeink és intézeteink magyar, angol és német nyelven oktatják a fogorvostan-hallgatókat, akik több mint 35 országból érkeznek hozzánk.
FOGORVOSTUDOMÁNYI KAR
Alapítva: 1955-ben
Dékán: Dr. Gerber Gábor
Hallgatók száma: 807
Nemzetközi hallgatók aránya: 27,01%
Cím: 1085 Budapest, Üllői út 26.
Szervezeti egységek →
A képzésünk színvonalát tükrözik a felsőoktatási rangsorokban elért helyezések is. 2021-ben a Fogorvostudomány területén a top 200 felsőoktatási intézmény közé sorolták a Semmelweis Egyetem képzését – először fordult elő, hogy nemzetközi rangsorban ilyen előkelő helyezést ér el egy magyar egyetem ezen a téren.
A fogászat egyetemi oktatása a Semmelweis Egyetem jogelődjén indult és több mint 150 éves hagyományra tekinthet vissza. A mai Fogorvostudományi Kar 1955-ben alakult, ezzel az első és egyúttal legnagyobb kar hazánkban ezen a szakterületen. Karunk nagy arányban büszkélkedhet akadémiai besorolású oktatókkal, és nemcsak világhírű képzési színvonalat kínálunk, hanem egyszersmind korszerű eszközöket és magasan képzett szakembereket is biztosítunk a betegek számára.
OKTATÁS
A fogorvosképzés öt évig tart, a végzettek a képzés befejezése után foglalkozásdoktori címet (dr. med. dent.) kapnak, amelynek önálló betegellátó tevékenységre jogosít fel. Ezt követően szakorvosképzésben vehetnek részt, sikeres vizsga esetén fogszakorvosi oklevelet kapnak.
Az első két évben a tananyag hasonló az általános orvostanhallgatók tantervéhez, azonban a fogorvosi propedeutikai kurzusok már ekkor is jelen vannak a programban. A harmadik évtől egyre nagyobb szerephez jutnak a fogorvosi tárgyak, s jelentősen megnő a gyakorlatok száma is. A szaktárgyak elsajátítását összesen 100 teljes és részmunkaidős professzor és oktató segíti. 2007-ben nyílt meg karunk Fogorvostudmányi Oktatási Központja, amely Európa egyik legnagyobb és legmodernebb fogorvosképző és betegellátó centruma.
2022-ben új, digitális fogászati tervezés alapszakot indítottunk levelező formában. Célunk olyan digitális szakemberek képzése, akik képesek az egészségtudomány eredményei alapján és a fogászatban működő modern technológiák ismeretében az emberi egészség megőrzését szolgáló, korszerű digitális technológiák alkalmazására.
A graduális képzés mellett a kar kiemelt feladatai közé tartozik a fogorvosok folyamatos továbbképzése és a szakorvosképzés is, illetve rendelkezünk akkreditált PhD programmal is.
BETEGELLÁTÁS
A Fogorvostudományi Karhoz tartozó klinikákon magas színvonalú betegellátás zajlik a fogászat minden területén, ide érte a szájsebészeti, parodontológiai, konzerváló fogászati problémák ellátását, valamint a fogpótlást, illetve a gyermekfogászati ellátást. Oktatóink a tanítás mellett nem csupán az ún. tancélos betegeket kezelik, hanem az ország egész területéről érkező betegek számára biztosítanak emelt szintű, progresszív ellátást. Az éves betegforgalmunk meghaladja a 100 ezer főt.
Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézetünk 24 órás ellátást végez. Az egy-egy hétvégi ügyelet alatt akár több ezres betegforgalom rengeteg lehetőséget kínál a hallgatóknak arra, hogy tanuljanak, gyakorlati tapasztalatot szerezzenek és bepillantást nyerjenek a sürgősségi orvoslás folyamatába is.
KUTATÁS
Mára a több szervezeti egységet, sőt egyetemeket és más szakmai partnereket összefogó, klinikai és elméleti/experimentális szakmai hátteret integráló kutatások váltak egyre inkább jellemzővé minden területen, így a fogorvostudományban is. Jó példát szolgáltatnak erre a kari őssejt, szövetépítési és szövetrekonstrukciós, genomikai, epidemiológiai és anyagszerkezeti, üveg-ionomerek fejlesztésével foglalkozó, valamint a legmodernebb képalkotó eljárások alkalmazásával történő vizsgálatok, illetve legújabban olyan tömőanyagok és a fogpótlásoknál, implantátumokban alkalmazott polimerek és fémek fejlesztése, amelyek biokompatibilisek. Bővebben →