2023/24. tanévben a Laboratóriumi Medicina Intézet a Klinikai kémia és laboratóriumi diagnosztika tárgy (GYKLMI082E1M) oktatását szervezte meg a GYTK III. évfolyamos hallgatói számára.

Elméleti órák tematikája (heti bontásban):

1. hét: Bevezetés: a laboratóriumi diagnosztika területei, elhelyezkedése és szerepe a betegellátó szervezetekben. A vérvétel folyamata, vérvételi csövek típusai és alkalmazási példák, laboratóriumi eredményeket befolyásoló preanalitikai tényezők (Vásárhelyi Barna).
  2. hét: A klinikai diagnosztikai laboratóriumokban alkalmazott főbb analitikai eljárások és rendszerek. Minőségbiztosítási szempontok az egyes területeken (Molnár Világos Györgyi). Betegágy melletti és gyógyszertári vizsgálatok, gyógyszertárban önellenőrzéshez kapható tesztek (Kocsis Ibolya).
  3. hét: A leletértelmezés főbb szempontjai, statisztikai alapok. Adatszemléletű klinikai laboratórium: a bioinformatika jelentősége (Vásárhelyi Barna). Gyulladás labordiagnosztikája. Akut fázis reakció (Szabó Zsófia).
  4. hét: Májműködés vizsgálata. Veseműködés vizsgálata. Vizeletvizsgálat (Kocsis Ibolya).
  5. hét: Szövetsérülés diagnosztikája. Tumorok laboratóriumi diagnosztikája. Molekuláris biológiai vizsgálatok a laboratóriumban (Vásárhelyi Barna).
  6. hét: Endokrinológiai vizsgálatok: anyagcserezavarok (cukorbetegség, hiperlipidémiák) diagnosztikája. Endokrinológiai vizsgálatok: pajzsmirigyhormon és mellékvesekéreg- és nemi hormonok (Kocsis Ibolya).
  7. hét: Terápiás gyógyszerszint monitorozás: Alapfogalmak, gyógyszerkinetikai alapok, lehetséges vizsgálati célok, a gyógyszer sorsát megváltoztató tényezők. Laborvizsgálatok szerepe az egyénre szabott gyógyszerelés megvalósításában. Precíziós farmakoterápia szoftverek (Karvaly Gellért).
  8. hét: Fontos gyógyszercsoportok és ezek hatása a laborvizsgálatok eredményére. Klinikai gyógyszervizsgálatok. Klinikai toxikológia alapjai és laboratóriumi vonatkozásai (Karvaly Gellért).
  9. hét: Immunológiai vizsgálatok: autoimmunitás. Túlérzékenységi reakciók, allergia tesztek, ill. immunhiányos állapotok (Szabó Zsófia).
  10. hét: Vérkép elemei. Anémiák. Vashiány. Vércsoport meghatározás alapjai (Fehér Adrienne).
  11. hét: Hemosztázis vizsgálata. Antikoaguláns monitorozás (Fehér Adrienne). Leletmegbeszélés (Vásárhelyi Barna).
  12. hét: Leletmegbeszélés (Vásárhelyi Barna). Laboratórium látogatás.
  13. hét: Leletmegbeszélés (Vásárhelyi Barna). Laboratórium látogatás.