Elméleti órák tematikája (heti bontásban):
- hét: Bevezetés: a laboratóriumi diagnosztika területei, elhelyezkedése és szerepe a betegellátó szervezetekben. A vérvétel folyamata, vérvételi csövek típusai és alkalmazási példák, laboratóriumi eredményeket befolyásoló preanalitikai tényezők (Vásárhelyi Barna).
- hét: A klinikai diagnosztikai laboratóriumokban alkalmazott főbb analitikai eljárások és rendszerek. Minőségbiztosítási szempontok az egyes területeken (Molnár Világos Györgyi). Betegágy melletti és gyógyszertári vizsgálatok, gyógyszertárban önellenőrzéshez kapható tesztek (Kocsis Ibolya).
- hét: A leletértelmezés főbb szempontjai, statisztikai alapok. Adatszemléletű klinikai laboratórium: a bioinformatika jelentősége (Vásárhelyi Barna). Gyulladás labordiagnosztikája. Akut fázis reakció (Szabó Zsófia).
- hét: Májműködés vizsgálata. Veseműködés vizsgálata. Vizeletvizsgálat (Kocsis Ibolya).
- hét: Szövetsérülés diagnosztikája. Tumorok laboratóriumi diagnosztikája. Molekuláris biológiai vizsgálatok a laboratóriumban (Vásárhelyi Barna).
- hét: Endokrinológiai vizsgálatok: anyagcserezavarok (cukorbetegség, hiperlipidémiák) diagnosztikája. Endokrinológiai vizsgálatok: pajzsmirigyhormon és mellékvesekéreg- és nemi hormonok (Kocsis Ibolya).
- hét: Terápiás gyógyszerszint monitorozás: Alapfogalmak, gyógyszerkinetikai alapok, lehetséges vizsgálati célok, a gyógyszer sorsát megváltoztató tényezők. Laborvizsgálatok szerepe az egyénre szabott gyógyszerelés megvalósításában. Precíziós farmakoterápia szoftverek (Karvaly Gellért).
- hét: Fontos gyógyszercsoportok és ezek hatása a laborvizsgálatok eredményére. Klinikai gyógyszervizsgálatok. Klinikai toxikológia alapjai és laboratóriumi vonatkozásai (Karvaly Gellért).
- hét: Immunológiai vizsgálatok: autoimmunitás. Túlérzékenységi reakciók, allergia tesztek, ill. immunhiányos állapotok (Szabó Zsófia).
- hét: Vérkép elemei. Anémiák. Vashiány. Vércsoport meghatározás alapjai (Fehér Adrienne).
- hét: Hemosztázis vizsgálata. Antikoaguláns monitorozás (Fehér Adrienne). Leletmegbeszélés (Vásárhelyi Barna).
- hét: Leletmegbeszélés (Vásárhelyi Barna). Laboratórium látogatás.
- hét: Leletmegbeszélés (Vásárhelyi Barna). Laboratórium látogatás.
- hét: Leletmegbeszélés (Vásárhelyi Barna). Laboratórium látogatás.
Az előadások felvételei és diasorai elérhetők a tárgy Moodle felületén: Klinikai kémia és laboratóriumi diagnosztika (GYTK, 2024/25)
ZÁRÓVIZSGA
A záróvizsgát online, a Moodle felületén teljesíthetik a hallgatók a Neptunban meghirdetett vizsga időpontokban.
A záróvizsga során 50 kérdésre kell választ adni 50 perc alatt.
A kérdések többségében egyszeres feleletválasztó feladatok (a válaszok előtt kör van), de előfordulnak többszörös feleletválasztó feladatok (a válaszok előtt négyzet van) is.
Pontozás:
46 – 50 pont: jeles
41 – 45 pont: jó
36 – 40 pont: közepes
31 – 35 pont: elégséges
30 pont vagy az alatt: elégtelen
A tárgy Moodle felületén található gyakorló teszt segítségével megismerhetik a vizsga jellegét és a lehetőségeket. Ez a teszt 11 feladatot tartalmaz, a megoldáshoz 6,6 perc áll rendelkezésre. Korlátlanul ismételhető.
A felkészülést a Tanulási Segédlet Vizsgához című anyag is segíti.