Betűméret: A A A

Laboratóriumi medicina tárgy Gyógyszerészhallgatók részére

2020/21. tanévben a GYTK hallgatói számára szervezett Klinikai kémia és laboratóriumi diagnosztika alapjai tárgy (GYLMIKLDE1M) oktatását a III. és IV. évfolyamos hallgatóknak külön-külön is megszervezte a Laboratóriumi Medicina Intézet. A képzés 14 óra elméleti előadásból áll.

Elméleti órák tematikája (heti bontásban):

1. hét: A laboratóriumi eredményeket befolyásoló preanalitikai tényezők (Vásárhelyi Barna)
  2. hét: A klinikai diagnosztikus laboratóriumban alkalmazott főbb analitikai eljárások Minőségbiztosítás (Molnár Világos Györgyi)
  3. hét: Az eredmények értelmezésének a főbb szempontjai (Vásárhelyi Barna)
  4. hét: Betegágy melletti laboratóriumi vizsgálatok (előadás alatt demonstrációval) Vizeletvizsgálat (Kocsis Ibolya)
  5. hét: Gyulladás labordiagnosztikája. Akut fázis reakció. Infekciók vizsgálata (Szabó Zsófia)
  6. hét: Immunológiai vizsgálatok I. Túlérzékenységi reakciók, allergia tesztek (Szabó Zsófia)
  7. hét: Immunológiai vizsgálatok II. Autoimmunitás, ill. immunhiányos állapotok (Szabó Zsófia)
  8. hét: Szövetsérülés diagnosztikája (Vásárhelyi Barna)
  9. hét: Anyagcserezavarok (cukorbetegség, hiperlipidémiák) diagnosztikája (Vásárhelyi Barna)
  10. hét: Terápiás gyógyszerszint-monitorozás (Karvaly Gellért)
  11. hét: Hemosztázis vizsgálata. Antikoaguláns monitorozás (Fehér Adrienne)
  12. hét: Vérkép elemei. Vércsoport meghatározása (Fehér Adrienne)
  13. hét: Laboratórium bemutatása I
  14. hét: Laboratórium bemutatása II.

Előadások (hanganyaggal) ebben a Moodle tananyagban érhetők el:

Klinikai kémia és laboratóriumi diagnosztika alapjai (GYTK, 2020/21)

Előadások diasorai:

Posztanalitika (Vásárhelyi Barna)

A klinikai diagnosztikus laboratóriumban alkalmazott főbb analitikai eljárások (Molnár Világos Györgyi)

Minőségirányítás a laboratóriumban (Molnár Világos Györgyi)

Betegágy melletti laboratóriumi vizsgálatok (Kocsis Ibolya)

Gyulladás labordiagnosztikja. Akut fázis reakció. Infekciók vizsgálata (Szabó Zsófia)

Immunológiai vizsgálatok II. Autoimmun betegségek és immunhiány vizsgálata (Szabó Zsófia)